NE555 ile piezo buzzer den ses almak

tempest690

Üye
Oncelikle elektronikle hic arasi olmayan biri oldugumu belirtmek isterim, uzun zamandir merak ettigim icin ve kendime basit bir alarm yapmak istedigim icin gittim birtane piezo speaker satin aldim megerse sadece pinlerine 9v vermekle ses cikmadigini ogrendim, biraz arastirma ile ses (beep sesi) alabilmek icin kare dalga ya ihtiyacim oldgunu ogrendim ve gidip NE555 aldm ama dedigim gibi elektronik bilgim olmadigi icin hala beep sesini alamiyorum :mad: Sonradan icinde dahili kare dalga devre olan buzzerler oldugunu ogrendim. Benim su anda istedigim hazir almak degilde elimde olan NE555 ve piezo buzzerle beep sesi nasil alabilirim hangi pinleri kullanmaliyim? Simdiden yardiminiz icin tesekkur ederm

elektronikle ne kadar aran yok önemli bu durumda yani ona karşı bir adım atıp öğrenmek için çaba sarfedeceksen işin pek zor değil bu arada entegrenin hangi pini kaç numaralı pindir, devre şemasındaki bağlantılar neyi ifade eder, kare dalga ne, direnç değeri nasıl belirlenir-ölçülür, breadboard da devre nasıl kurulur biliyorsan birkaç devre şeması önereyim denediklerimden yada direk google amcadan beep beep alarm, piezo buzzer vs gibi aratmalarlada uygun devreler bulabilirsin çoğu hobi devre kaynaklarındada mevcuttur ordanda bulabilirsin yada 555 hakkında türkçe bilgi diye aratıp bulduğun kaynaklarda hangi frekansta ses elde etmek istiyorsan hangi pinlerde hangi direnç ve kondansatör değerlerini kullanman gerektiği açıkça yazar tam olarak ihtiyacın nedir bunlara göre yaz cevaplarız gücümüz yeterse.

Aslinda neden bu soruyu sordugumu anlatirsam sanirim konu ayndinlanacaktir. Asil ilgi alanim bilgisayar aglaridir, bir ay once kendime yeni bir router aldim Mikrotik RB751U-2HnD, fakat geldidinde speakeri olmadigini ogrendim bu speaker meselesi neden benim icin onemli diye soracak olursaniz network de belli eventler olusunca ana linklerden biri kayboldugunda yada internet hizi ani dustugunde beni uyarmasi icin bir script yazabilirim (gecenin bi yarisi serverler durdugunda uyanayim die :) )

MikroTik RouterOS • View topic - RB751U-2HnD speaker?

bu link de de sordum ama kimse yardimci olamadi, bende pc anakartlarinin ustundeki speakerlari kullanarak isime yarar birsey yapabilirim die dusundum bu yuzden piezo buzzer ve NE555 aldim, Elimdeki baska bi arac sayesinde (SNMP sorgulari ile kontrol edilen 4 tane relay) basit bir devre kurup buzzerden ses almak istedim, google da ingilizce,turkce,bulgarca aramalar yapmama ragmen elektronikten anlamayan birinin seviyesi icin bir bilgi bulamadim malesef, SORMAK ISTEDIGIM elimdeki buzzer 12v 22mm ve NE555 le cok basit bir BEEP sesi cikarabilirmiyim eger sadece bunlar yetmiyorsa elektronik dukkanindan almam gereken parcanin ismini soylermisiniz? tek istedigim 9V verilince NE555 ve buzzer ve herhangi baska bi eleman sayesinde (COK basit bir devre ile) bip sesi elde etmek, ama sizin soylediginiz gibi direnc kare dalga vs. hakkinda derin arastirma yapicak zamanim ve hobby kitlerine harcayacak da param malesef yok. ilgi ve zamaniniz icin tessekur ederim, yardimlariniz icin de

Merhaba
"BİP" sesini elde etmek kolay da bu sesi elde etmek için nasıl bir data çıkışında bu sesi duymak istersiniz.Örneğin sizin yazdığınız olaylardan herhangi biri olduğunda klavyenin (1) değerini hex(31) değerini seri porttan verebilirseniz PIC kullanarak her bir değişik çıkış için ayrı ayrı 10 röleyi kontrol etmek mümkün.Siz her bir değişikliğin karşılığını seri porttan HEX olarak vermeniz gerekir.Özetle her bir değişik bip sesinin PC'den alabilmek için PC'den data vermeniz gerekir diye düşünüyorum.

yok yok elimde PICOIP denen bir cihaz var bu cihaz ustunde RJ-45 baglantisi ile bilgisayara aslinda bilgisayara degil dogrudan router arkasina yada networkde bir yere de baglanabilir ustunde ip ile accsess edilebiliyor ve 4 tane de relay i kontrol edebiliyor bu relaylari acma kapamasi icin snmp kullaniyor benim yapmak istedigim bu relaylardan birine 9v u kesecek sekilde baglamak yani beep sesini cikaracak devrenin 9v unu kesmek ama olay iste o beep sesini cikaracak devreyi yapmakta :( sesin frekansi onemli degil sadece siradan bi sekilde bi pc ye bagli olmasada 9v verildiginde beep sesini cikartacak bir devreye ihtiyacim var NE555 ve piezo buzzer kullanarak

öncelikle ne555 değil lm555 olmacak. ama o peed sesini almak için çok uraşmışsın halbuki bi elektronikçiye sorsan sana hemen yapardı.

aslinda sordum ama verimli bir cevap alamadim, ya hatirlayamadi yada bilmiyordu emin degilim, belki cevabi karmasik bir soru sormus olucam ama neden LM555? Digeriyle arasindaki fark nedir

lm55 sinyal ösilatörüdür. ne555 de sinyal osilatörü ama ikisi çok farklı sinyaller oluşturuyo yani lm555 in yerine ne555 takman biraz sakıncalıdır. istersen datasheetlerine bak sinyal farklarını kendin gör.

osilatörlü buzzer almanı öneririm çünkü daha güvenli olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri