Nötr Kablosunun Sigorta Kutusundan Çıkması

erenter58

Üye
Merhabalar evimiz de toprak nötr hattının hangi renkler oldugunu anlaması için elektrikçi çağırdık daha sonra mutfakdaki bir prizin sigortadaki yerini buldu ve nötr ve toprağını anladı fakat ondan sonra o prize taktığımız süpürge mefta oldu bende işkillendim daha sonra mutfakdaki lamba 2 haftada 1 bozuldu.Sorum ise şu bizim ev trifaze,diyelim ki mutfakdaki bütün prizlerin ve lambanın nötrü aynı ve buatta birleşip sigortaya gidiyor elektrikçi abimiz ise bu nötrü yerine bağlamayı unutuyor boşda kalıyor cihazlara faz gelip anında hasar mı görürler yoksa yanlış mı çalışırlar
1-Buzdolabı bulaşık makinesi ve lambanın nötrleri ve fazları aynı nötr kopuyor cihazlar hasar görür mü veya çalışır mı
2-Buzdolabı bulaşık makinesi ve lamba nötrleri aynı buzdolabı ve lambanın fazı aynı bulaşık makinesinin ki farklı bu durumda hangi alet zarar görür
3-'25 w ampul üzerinde 290 volt,100 w ampul üzerinde 76 volt olur.100 w lık ampul yerinde buzdolabı
olsa ne olurdu ? bir de öyle düşünelim.' diye bir yorum okudum nötr kopması ile ilgili düşük güçlü olana yüksek volt yüksek güçlü olana neden alçak volt geliyor
4-buzdolabına fazdan güç geliyor ve 400 watt 220volt nötrden bulaşık makinesine mi gidiyor o zaman çalışması imkansız değil mi ama 3 fazlı evlerde olay farklı galiba bana bu olayı açıklayıcı bir şekilde anlatabilir misiniz 1 yıl boyunca bi sıkıntı olmadı cihazlarda ama ayda 1 lamba patladı.Lamba philips tasarruflu lambalardan anahtara ilk bastığımızda 2 kez göz kırpıyo daha sonra hiç bi sıkıntı olmadan yanıyo fakat ayda 1 2 kere değiştirmek zorunda kalıyoruz bunun bu olayla ilgisi var mı lütfen yardımcı olun yaşadığım yerdeki elektrikçilerin bunların hiç birinden anlamayan tipler teşekkürler şimdiden

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
dediğin gibi nötr hattı sigorta kutuna tek nötr le gidiyorsa ve buda kopuksa benim bildiğim akkor flamanlı lamba hariç butun alıcılar çok buyuk risk altındadır.bozuk çalışmaları gibi bir durum söz konusu değildir.
ya yanarlar yada çalışmazlar (içlerinde koruma elemanlı olanlar çalışmazlar)
ikincisi
dairende bulunan sigorta kutuna her linye için ayrı ayrı faz-nötr-toprak gelmek zorundadır.
üçüncüsü 30 senelık çıplak nötr le çalısan toprak olmayan binalarda bile priz linyesi ve lamba linyesi ayrı ayrıdır.
sorduğun sorular gerçekte olmaması gereken sorular.
oturduğun ev mütehait yapımı bir binamı yoksa sahsın yapmış olduğu bir müstakil ev mi???
neden diyeceksin senın dediğine göre sanki projesiz dandik bir tesishattan bahsediyosun gibime geldi

voltmetrem yok ulaşamam da normal bir apartman dairesinde oturuyorum lambalar yüksek voltajda da çalışabiliyor evet şöyle bir şey sorayım müsadenizle
buzdolabı 400 watt bulaşık makinesi 1000 watt aynı nötr farklı fazlar var buzdolabından çıkan nötr bulaşık makinesine gittiği için 380 volt görür ve yanar değil mi yoksa faz üzerinden devreyi tamamlayarak çalışmasına devam edebilir mi anlamadığım şey 2 faz arasında cihazlar nasıl çalışıp yanabiliyorlar

iyide 220 dede 380 dede 1 tane nötr vardır 380 senin sigorta kutuna 3 faz 1 nötr olarak sebekeden gelir
senin dairendeki sigorta kutunda 3 linye 1 nötr olur
işin mantığı budur.
senin dediğin 1000+400=1400 w yapar oda 6,36 falan hadi 7 A de
burda neyi nasıl yaktın bozdun anlamadım???

şöyle 380 den bahsediyorum buzdolabından çıkan nötr bulaşık makinesiyle aynı nötr nötr sigortadan kopuk diyelim 220 volt nötrde 220 voltda fazın kendisi olmaz mı

yani nötr kopuksa buzdolabıyla bulaşık makinesinin nötleri seri bağlanmış oluyo ve buzdolabının çektiği akım aynı şekilde bulaşık akinesine gidiyor 220 220 380 oluyor diye okudum bu doğru mudur bu durumda 2 cihazında çalışma olasılığı var mıdır
teşekkürler

hayır çalışmaz çünki;
dairende varsa eğer kaçak akım rölen yoksa linye sigortan yoksa kolon sigotan hatta binadaki yangın koruma rolen atar.
bunların hiç biri yoksa ta sokaktaki direkten box'tan vs... bden açar.
(saliseler içinde)
çünki 3 fazlı sistemde fazları kısa devreye alamazsın.
toprak kısmını unut, 220 de faz nötr kısa devreye girdimi devreyi açar,3 fazda hem faz nötr arası hemde faz faz arası kısa devreye girdimi devreyi açar.
alıcılara zarar gelecegini düşünmüyorum.
3 fazlı sistemlerde 3 safız arasında ayrı ayrı 90 derecelik elektriksel faz açı farkı vardır.
o yuzden kısa devre durumunda anında devreyi açarlar.
zaten 3 fazlı elektrik motorlarıda nötr olmadan bu prensiple çalışırlar.
umarım ikna edici anlata bilmişimdir...

teşekkür ederim ilgilendiğiniz için ama sitede geel bir yargı var hiç birisi ne KAR atar diyor ne de sigorta bu durum ana kolon nötr kopmasında mı oluyor acaba kısa devre değil alıcı var üstünde pek anlayamadım özür dilerim

binada nötr sıkıntısı varsa atmaya bilir ok.
ama her durumda hiç bişey açamasa bina girişindeki sayaç panonun altındaki 3 fazlı K otomatın 2 faz kısa devreye girdiği için atar.nötr olsada olmasada.
çünki deminde dedim 3 fazda faz faz arası kısa devrede aradaki faz farkından dolayı devreyi açar.

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri