Nötr Hat Gerekli midir? (Voltaj Arttıkça Harcanan Güç Artar mı?)

sn analizör
gerilim 230 voltda 5290w güç 23 amperi gördünüz. bu güç harcayan aleti motor kabul edersek bağlı olduğu yükü karşılamak için 5290w enerji çekilmektedir buraya kadar sanırım mutakıbız.motor, bu gerilimde ve bu yükte çalışırken gerilimi 210volta düşse karşısındaki yükü 21amperlemi karşılayacak?o zaman gerilimi dahada düşürüp daha az akım, daha az tüketim daha çok iş ne dersiniz fizik kurallarına uyarmı?motor yükü karşılamak için daha fazla akım çekecektir. dersenizki motor boşta çalışıyor,yada yük omik o zaman haklısınız.aksi taktirde genç arkadaşıma katılıyorum. saygılar.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sn analizör
gerilim 230 voltda 5290w güç 23 amperi gördünüz. bu güç harcayan aleti motor kabul edersek bağlı olduğu yükü karşılamak için 5290w enerji çekilmektedir buraya kadar sanırım mutakıbız.motor, bu gerilimde ve bu yükte çalışırken gerilimi 210volta düşse karşısındaki yükü 21amperlemi karşılayacak?o zaman gerilimi dahada düşürüp daha az akım, daha az tüketim daha çok iş ne dersiniz fizik kurallarına uyarmı?motor yükü karşılamak için daha fazla akım çekecektir. dersenizki motor boşta çalışıyor,yada yük omik o zaman haklısınız.aksi taktirde genç arkadaşıma katılıyorum. saygılar.

Konuyu evdeki monofaze sayaçtan motorda aşırı yüklenmeye fazla akım çekmeye getirdiniz! Motor etiket gücü mil gücüdür yükte gerilim düşürüldüğünde yük momentini karşılamak için motor şebekeden tabiiki daha fazla akım çekecektir,rotoru kitlerseniz sigortayı attırırsınız. Bahsedilen konu evdeki aktif sayaç dolayısıyla omik yükler başka bir konudan bahsetmiyoruz. Konuyu başka yöne çekmek özüne zarar verir. Ne verirseniz onu alırsınız giren enerji çıkan enerjiye her zaman eşittir enerji şekil değiştirebilir ancak totalde girenle çıkan birdir.

sn analizör
omik yükten bahsetdiğine göre olay tamam.empedans,z vs bahsedildiğini görünce kafam karıştı.saygılar.

analizör arkadaşım gerilim düştüğünde akım artarmı azalırmı? akımla gerilim arasındaki orantı ters mi düzmü? (I=P/U) ?

analizör arkadaşım gerilim düştüğünde akım artarmı azalırmı? akımla gerilim arasındaki orantı ters mi düzmü? (I=P/U) ?

Sn turhanmehmet
Elektrikte çoğu meslektaşım hangi fonsiyon sabittir hangisi değişkendir karıştırır.
I=U/R Yük direnci sabit gerilim düşerse çekilen akımda azalır.
P=UxI Güç sabit değildir ki gerilim düşünce akım artacak dengelenecek gibi bir durum söz konusu olsun. Gerilim düştüğü için ohm kanununa göre çekilen akımda düşer. Düşük gerilimxdüşük akım = Az güç çekilir.
Bahsettiğiniz olay ve mantık enerji iletiminde yapılmaktadır. Enerji santralinde üretilen gücü iletimde sabit tutmak amacıyla,iletimde iletken kesitini düşürmek için P güç sabit tutmak amacıyla iletim gerilimi yükseltilir hat akımı düşürülmüş olur. Ancak burada amaçlanan iletimin ince kesitle yapılması için uygulanır. Aradaki farkı bilmem anlatabildim mi?

anlamadığınız nedir? sorarsanız açıklamasını hemen yaparım.

Enerji iletim hattında 100KVA görünür gücün iletiminden size örnek vereyim;
Siz bu iletimi 10kV gerilimde yaparsanız hattan geçen akım 10A olur. Akım düşük olduğundan iletken kesiti düşer. 5kV gerilimde yaparsanız hattan 20A geçer. Talep edilen güç tabiiki hiç bir zaman sabit olmaz ancak belirli bir aralık içersindedir hesaplarda buna göre yapılır.
Konu A.G'de güç olduğunda yük direnci sabittir uygulanan gerilime göre akım değişir gerilim artarsa akımda artar, gerilim düşerse akımda düşer(I=U/R). Hal böyle olunca P=UxI akım ve gerilimin düştüğü sistemde güçte düşecektir. Ne verirseniz onu alırsınızdan kastım budur.
Bundan daha net ve daha güzel bir açıklama olmayacağını sanıyorum.

Son düzenleme:
Sn. Analizör, bakın olay sadece omik yük etrafında dönüyorsa evet haklısınız. Ama o düşük voltajla çalışan cihazınız aynı işimi yapacak? Ampulse az aydınlatacak. Isıtıcıysa az ısıtacak değil mi? Siz buna sayacın az yazması diyorsanız evet az yazar. Ama yapılan iş ne alemde?
Bakın halen verdiğim trafo örnekli soruya cevap alamadım. (Kimin kilitlendiği belli!) Sizin hesabınız kuvvetli. Bir de bunu hesaplayın.
Olay nerden nereye geldi...
(Sayaç için cevabı dün gece hazırlarken internet bağlantım kesildi. Kadere bakın! Cevap bu yüzden bugüne kaldı. Forumdan çıkış yapmadan bağlantı kesilince de hep online göründüm. Siz cevap yazamadın sanmış olabilirsiniz. Açıklama ihtiyacı hissettim.)

Sn. Analizör, bakın olay sadece omik yük etrafında dönüyorsa evet haklısınız. Ama o düşük voltajla çalışan cihazınız aynı işimi yapacak? Ampulse az aydınlatacak. Isıtıcıysa az ısıtacak değil mi? Siz buna sayacın az yazması diyorsanız evet az yazar. Ama yapılan iş ne alemde?
Bakın halen verdiğim trafo örnekli soruya cevap alamadım. (Kimin kilitlendiği belli!) Sizin hesabınız kuvvetli. Bir de bunu hesaplayın.
Olay nerden nereye geldi...
(Sayaç için cevabı dün gece hazırlarken internet bağlantım kesildi. Kadere bakın! Cevap bu yüzden bugüne kaldı. Forumdan çıkış yapmadan bağlantı kesilince de hep online göründüm. Siz cevap yazamadın sanmış olabilirsiniz. Açıklama ihtiyacı hissettim.)

Sakin olun genç arkadaşım konumuz neydi? trafoya yakın olan hanelerle uzak olan haneler arasındaki tüketim farkı değil miydi? her ne hikmetse arkadaşlar konuyu özünden uzaklaştırmak için elinden geleni yaptılar.
Evet trafoya uzak olan hanelerde gerilim düşük olduğu için alıcı nominal geriliminden düşük olduğu için sizinde söylediğiniz gibi nominal veriminin altında çalışacaktır. Ancak tüketim farkı kaçınılmazdır formüllerle örneklerle ispat etmeye çalıştığım budur.
Ben sizin foruma katkılarınızı güzel değerlendirmelerinizi daha öncede takip ve taktir etmişimdir. İletişimde bazen istemeden bu tür gerginlikler olabiliyor dediğim gibi olaya ne kadar bilimsel nekadar ispata yönelik yaklaşırsak o derece doğru sonuca birbirilerimizi kırmadan ulaşabiliriz.
Gelelim trafo ile ilgili sorunuza (gerilim ile tüketim ilişkisi);
Gerilim düşümü hem aktif güce hem de reaktif güce bağlıdır. Reaktif güçten kaynaklanan gerilim düşümü tesis anapanosunda ve/veya trafo A.G panoda kompanzasyonla giderilmektedir. Bu durumda trafo merkezinde gerilim düşümüne neden olan yalnız aktif yüklerdir(cosfi=0,99). Sonuç değişmeyecektir gerilim yükseldikçe aktif tüketim artacaktır, gerilim düştükçe aktif tüketim azalacaktır. Alıcıların verimi bahsettiğiniz gibi değişecektir.

Sorum şuydu:
100kVA bir trafonun AG çıkış voltajını 380V değil de 395V olacak şekilde vites ayarı yaparsam harcayacağım güç az olacak ve sayacım az yazacak.
Öylemi?

Cevabınız bu:

Gelelim trafo ile ilgili sorunuza (gerilim ile tüketim ilişkisi);
Gerilim düşümü hem aktif güce hem de reaktif güce bağlıdır. Reaktif güçten kaynaklanan gerilim düşümü tesis anapanosunda ve/veya trafo A.G panoda kompanzasyonla giderilmektedir. Bu durumda trafo merkezinde gerilim düşümüne neden olan yalnız aktif yüklerdir(cosfi=0,99). Sonuç değişmeyecektir gerilim yükseldikçe aktif tüketim artacaktır, gerilim düştükçe aktif tüketim azalacaktır. Alıcıların verimi bahsettiğiniz gibi değişecektir.

Kompanzasyonla alakası yok şuanda bu işin. Sorumun cevabını ben vereyim bari: Sayacın yazacağı endeks değişmez. Sadece değişen şu olur: Motor sargılarından ilkine göre az akım geçeceği için sargılarda ısınma az olur (Pcu, bakır kaybı) ve sadece birkaç wat az enerji harcar motor (Biraz da kablo gerilim düşümüne katısı olur bunun.)

Peki gerilimi düşürdüğümüzde neden motor daha fazla akım çekmek istiyor. Dediğiniz gibi sabit empedansa uyguladığımız gerilimi azalttığımızda az akım çekmesi gerekmez mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri