Nötür toprak arası 120 volt gözüküyor

Arkadaşlar merhaba tek fazlı bir evde faz nötür arası 220 volt nötür toprak arası 120 volt faz toprak arası galiba 200 volt. Bu topraklama. Değeri. Neden toprak nötür arası 120 volt geliyor. Kaçak akım rölesi. Faz nötür. Toprak nötür arasında atıyor. Ama neden nötür toprak arası voltaj 120 volt geliyor elime bir LED ampul aldım toprak faz arasına degdirdim yandı lamba ama hemen kaçak akım rölesi attı burda tek sorum neden nötür toprak arası çok yüksek voltaj 120 volt topraklama kazigini bizzat ben çaktım

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar merhaba tek fazlı bir evde faz nötür arası 220 volt nötür toprak arası 120 volt faz toprak arası galiba 200 volt. Bu topraklama. Değeri. Neden toprak nötür arası 120 volt geliyor. Kaçak akım rölesi. Faz nötür. Toprak nötür arasında atıyor. Ama neden nötür toprak arası voltaj 120 volt geliyor elime bir LED ampul aldım toprak faz arasına degdirdim yandı lamba ama hemen kaçak akım rölesi attı burda tek sorum neden nötür toprak arası çok yüksek voltaj 120 volt topraklama kazigini bizzat ben çaktım
Nötr kopuk olabilir

Enerji aldığınız trafodan itibaren bir faz-toprak arızası olup olmadığı kontrol edilmeli.

Değerli ustam tekrar bir topraklama çaksam. Düzelir mi sizce

Bu tür arızalara dağıtım şirketinde çalıştığım zaman çok rastlardık. Nötür de aşırı voltaj görülmesi ya trafonun aşırı dengesiz yüklenmesi yada trafoya uzak noktada faz toprak arızası nedeniyle termiş şalter yada nh sigortaların devreyi kesememesi sonucu oluşur. Nötür noktası ortak olduğu için tüm abonelerde bu voltaj sorunu gözlemlenir. İşletme topraklamasının iyi olması yada evinizin topraklamasının çok iyi olması sorunun çözülmesine yardımcı olmaz arızalı kısmın bulunup arızasının giderilmesi gerekir. Bazen bu arızalara kötü temas, oksitlenme ,sızıntı şeklinde olduğu için devre koruma elemanları devreyi açamaz.

Son düzenleme:

Merhaba tesissat sisteminizde monofaze jeneratör var mı ? varsa monofaze jeneratördendir .

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri