Mutfak Tesisatı Çekilecek (Eski ev)

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar.

Babamlarin evinin mutfak dolabi ve tezgahi yenilenecek. Bir de firin almayi düşünüyorlar. Mutfak dolabinin oldugu kisimdaki duvarda hicbir priz veya elektrik tesisati bulunmuyor. Sadece kapinin dolaptarafuna yakin bir priz var. Meseleyi daha iyi anlatmak icin tasarim programıyla tadilattan sonraki halini simule ettim ki sorumu daha iyi anlatabileyim.

Screenshot_20200521-203957.jpg

Bu görüntüde giriş yazan yerden tesisat girisi olacak. Zaten o duvarin arkasinda sigortalar var. P yazan yerlerde priz olacak.

Bir elektrik ustasina sordum. 6 adet priz olacak firin, ocak, aritma, bulasik makinesi, tezgah üstü...dedim. usta da 2.5 mm lik tek hattin ve 25 amperlik tek sigorta ile ve tek buatla bu işi çözeceğini anlattı ve desigine gore de su sekildeki gibi buat koyup capraz hatla prizlere gidecekmis.

Screenshot_20200521-210449.jpg

Bu is bana pek saglikli gelmedi. Burada prizlere dikey 2 adet buat ve en azindan 2 hat olmasa bile 2 faz gelmesi 2 adet de 15a sigorta olmasi gerekmez mi? Veyahut olmasi gereken usul nedir ustalarım? En azindan elektrikci arkadastan o usulu rica ederim.

Teşekkürler.

Ustalar daha iyi bilir ama en azindan faz 2 tane gelse, 2 adet 25a sigorta ve 2 adet buat olsa su sekildeki gibi. Garip mi olur? araştırdım ama net bir sey bulamadim. Yonetmelik yatay ve dusey olacak diyor. Bizim usta capraz çekeriz diyor.
Screenshot_20200521-213814.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bulaşık makına, , fırın, mıkrodalga, tost makınası, mutlaka ıkısı bır arada calısacagı zaman 25 amp. buyuk gelecek.gelecek, buyuk sıgorta koysa, kısa devre arıza anında koruma yapmıyacak. Madem duvarın arkadasında sıgorta kutusu var. 2 prız ıcın 16 amp sıgortalı 3 lınye cekmesınde fayda var. Ustanız işi ucuz gösterip almak ıstemiş olmalı. Ucuz tesısat, pahalı çözüm demektır. acısı yıllar sonra çıkar.

Bulaşık makına, , fırın, mıkrodalga, tost makınası, mutlaka ıkısı bır arada calısacagı zaman 25 amp. buyuk gelecek.gelecek, buyuk sıgorta koysa, kısa devre arıza anında koruma yapmıyacak. Madem duvarın arkadasında sıgorta kutusu var. 2 prız ıcın 16 amp sıgortalı 3 lınye cekmesınde fayda var. Ustanız işi ucuz gösterip almak ıstemiş olmalı. Ucuz tesısat, pahalı çözüm demektır. acısı yıllar sonra çıkar.

Tesekkur ederim bilgilendirme icin ustam. Farkli bir elektrikçi de tek sigortadan bahsetti ama içime sinmemisti. Sizin söyledikleriniz aydinlatici oldu

2 linye yeterlidir 2 16a sigorta yeterli olacaktir

Sorunsuz kullanabilirsiniz kablonun tasima kapasitesi 18a iken 25a sigorta takmak ustamizin dedigi gibi mantiga sigmiyor

2 linye yeterlidir 2 16a sigorta yeterli olacaktir

Sorunsuz kullanabilirsiniz kablonun tasima kapasitesi 18a iken 25a sigorta takmak ustamizin dedigi gibi mantiga sigmiyor

Teşekkürederim ustam. Capraz olmamasi lazim diye biliyorum hattin . Bu durumda 2 de buat koymasi ve dusey indirmesi gerekecek o zaman degil mi ? Bizim buradaki ustalara bir seyler citlatmazsak kafasina gore yapiyorlar anladigim kadarıyla. Birkac sene once eklenen odalarin prizlerine 1.5 luk kablo koymalarindan onu anlamistim.

Simdi kesin olarak sikinti cikarmaz sizin ne kadar kullandiginiza bagli 18a tasima kapasitesi olan kabloyu 25a kullanirsak uzun surede kullanimda kablo isinir ve yanmasada sigortadan erir patlatir

Ama 18a tasima kapasitesi olan kabloya 16a sigorta koyarsaniz baglantilarin saglam oldugunu varsayarsak omurluk olur koyucaginiz sigortalar tesisatinizi koruma amacli olmalidir

Dedikleriniz dogru normal sartlarda camasir buzdolabi firin vs yuksek guc tuketen gruplara tek linye cekilmesi en dogrusu fakat bunu yapan usta bulamassiniz
Bulursanizda fiyat cok gelir
Ama 2 linye veya 3 linye cekilmesi yeterli olcaktir

Ustaya bagli tek buattan dagitim da yapabilir
2 buattanda dagilim yapilabilir onemli olan linye sayisi ama 2 buat daha mantikli ayni buata 2 faz verirse sikinti olur

SiZ tarif ettiginiZ gibi yaptirin oylesi daha makul

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri