Motorlarda Güç

bu hesaplamalarda frekans inverteri kullanırsak nasıl değişir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
EFF-3 Piyasadaki en kötü verime sahip motorlar için tanımlanır. Örneğin 75kw EFF-3 motorun verimi = %93,5 'dur. Genel olarak motor büyüdükçe verim yükselir, küçüldükçe de verim düşer. Verim 1.1kw-->%76 olurken 90kw-->%94'e çıkabilir. Birçok küçük projede ben de verimin dikkate alınmadığını gördüm. Fakat Yabancı bir firmanın hazırlamış olduğu büyük bir projede Güç hesabında, şalt malzemesi seçiminde verimlerin dikkate alındığını gördüm. Ciddi bir projede hesaplanmasının şart olduğunu düşünüyorum.

Motorun etiketinde yazılı güç motorun şebekeden çektiği güçtür. Motorun mülünden verdiği mekanik güç ise bu gücün verimle çarpılması ile bulunur. Örneğin P=10kW n=0.9 ise Pm=9kW olur. Motor en fazla 9kW ya da buna eşit HP bir yükü hareket ettirebilir. Burada yükün kalkış anındaki moment davranışı da önemlidir.

Motora kumanda edilecek pano montajınad ise motorun etiketindeki güce göre sigorta termik manyetik şalter vs seçilir.

netice bu sonuca varmak için cihan alimi olmaya gerek yok. inverterli sistemlerde sistemin özel durumuna göre değişiklikler yapılabilir diye düşünüyorum.

Motorun etiketinde yazılı güç motorun şebekeden çektiği güçtür. Motorun mülünden verdiği mekanik güç ise bu gücün verimle çarpılması ile bulunur. Örneğin P=10kW n=0.9 ise Pm=9kW olur. Motor en fazla 9kW ya da buna eşit HP bir yükü hareket ettirebilir. Burada yükün kalkış anındaki moment davranışı da önemlidir.

Motora kumanda edilecek pano montajınad ise motorun etiketindeki güce göre sigorta termik manyetik şalter vs seçilir.

Motorun etiketinde yazan güç şebekeden çekilen güç değil, mekanik güçtür. Mesela 22KW motorun etiket değerlerini yazıyorum:

P=22KW
üçgende 380V ,çekilen akım 41A
cosq=0.91

buradan:
P=1.73x380x41x0.91
p=24.53 kW yapar ve bu Pelektrik dediğimiz yani şebekeden çekilen güçtür.

Motorlar, belirli bir süre boyunca üzerlerinde aşırı ısınmaksızın çalışabilecekleri bir anma gücünde imal edilirler.

Bu anma değerleri motorun plakasında ve kataloglarında verilir. Plakasında 5kW yazan bir motor, 5kW'lık mekanik güç üretecek şekilde tasarlanmıştır. Diğer bir deyişle, bu plaka gücü şebekeden çekilen gücü değil üretilecek mekanik gücün tasarım değerini anlatır.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri