Motordan gövdeye kaçak

nukleersantral

Katılımcı Üye
Arkadaşlar elime 60-70 li yıllardan fransız malı bir kahve değirmeni geçti motor mili pas dolayısıyla sıkışmış ve dönmüyordu. Benimde eski şeylere karşı ilgim olması sebebiyle biraz temizledim elden geçirdim makine yağıyla iyice yağladım, bağlantılarını falan yeniledim. Güzelce çalışıyor şuan ancak çalıştıktan yaklaşık 7-8sn sonra gövdeye elektrik vermeye çaşlıyor. Motor sargılarının girişlerini gövdeyle ölçtüm herhangi bir iletkenlik yok.

Gövdeye tek temas eden nokta motorun iskeleti. Birde temizlemek için WD40 ve balata spreyi kullandım. WD40 iletken değil ancak balata spreyi ile alakalı olabilir mi? Kuruması için bir-iki gün bekletsem mi?

Gözle detaylıca inceledim ancak hiç bir temas noktası tespit edemedim. Sorunu sizce nerede aramalıyım?

220v 135W kömürlü motor.

SHA-20220206-164120322-8-4-400.jpg

SHA-20220206-164051277-8-4-400.jpg

SHA-20220206-180906702-8-4-400.jpg

SHA-20220206-164324386-8-4-400.jpg

SHA-20220206-164059641-8-4-400.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İzolasyon megeri kullandınız mı ? Yaptığınız elektrik kaçak ölçümünde hiç seri lamba kullandınız mı ? Statik elektrik olma ihtimali var mı ? Var olduğunu iddia ettiğiniz kaçak için multimetre ile ölçüm yaptınız mı ? Nedense kendimi birden @arkaplan üstad gibi hissettim . Yediğim birşeyden mı oldu acaba 😀

Son düzenleme:
İzolasyon megeri kullandınız mı ? Yaptığınız elektrik kaçak ölçümünde hiç seri lamba kullandınız mı ? Statik elektrik olma ihtimali var mı ?

bizzat kendi üzerimde ölçüm yaptım. 🤣🤣
cihazla ölçüm yapmadım henüz, ancak makineyi denerken farkettim Bende makinenin sarsıntısından sandım başta ancak baya bir titretiyor bileğime kadar. 😂 Bildiğiniz faz kablosun dokunmuş gibi yani.

İşin ilginç tarafı motor tam hızına ulaştıktan sonra başlıyor.

Biraz kurusun bakalım, sargılarlarda sıkıntı varsa uğraşılmaz zaten. Şuan tekrar baktım çalışırken gövde ve giriş arası 20-22VAC civarı bir gerilim gösteriyor.

Son düzenleme:
Bu işte bir terslik var ama...Çarpılmak hem de sizin gibi birinin evinde...Yok yok, kesinlikle vardır canım :rolleyes:

bizzat kendi üzerimde ölçüm yaptım. 🤣🤣
cihazla ölçüm yapmadım henüz, ancak makineyi denerken farkettim Bende makinenin sarsıntısından sandım başta ancak baya bir titretiyor bileğime kadar. 😂 Bildiğiniz faz kablosun dokunmuş gibi yani.

İşin ilginç tarafı motor tam hızına ulaştıktan sonra başlıyor.

Biraz kurusun bakalım, sargılarlarda sıkıntı varsa uğraşılmaz zaten. Şuan tekrar baktım çalışırken gövde ve giriş arası 20-22VAC civarı bir gerilim gösteriyor.
Aynı olay eski Avuç taşlamamda başıma gelmişti sorun sargıdaydı. Umarım sizinkisi sıvı temasından kaynaklıdır.

Bu işte bir terslik var ama...Çarpılmak hem de sizin gibi birinin evinde...Yok yok, kesinlikle vardır canım :rolleyes:

gecikmeli KAR var hocam. ☺️

Aynı olay eski Avuç taşlamamda başıma gelmişti sorun sargıdaydı. Umarım sizinkisi sıvı temasından kaynaklıdır.

Bende spreyden dolayı umuyorum. Yarın tekrar deneyeceğim. Sargılar sorunluysa ancak süs eşyası olur. Aslında elimde uyabilecek bir kaç motor var ama o zaman da cihazın bir orijinalliği kalmaz benim için. Sıradan bir öğütücü olur.

o motor yanmış ondan gövdeye kaçak var milib sıkışma nedeni de bu nedenle.

Kondansatörünüz daimi mi yoksa merkezkaç svicli mi ? Kabloları da popularitesini kaybetmiş orasını burasını göstermekten medet uman pop şarkıcısı kıvamında .

Kondansatörünüz daimi mi yoksa merkezkaç svicli mi ? Kabloları da popularitesini kaybetmiş orasını burasını göstermekten medet uman pop şarkıcısı kıvamında .

Kondansatör daimi hocam. Yaşına göre normal karşılamak lazım. Gevremiş kablo kılıfları. Ancak halen sağlam. 36uf ölçmüştüm dün yanlış hatırlamıyorsam.

Motoru bu gün tekrar dağıttım, kafes sıfır ayarında hiç bir sorun yok. Kafes sargılarının ohm değerleride tutuyor birbirlerini. Birde çok güzel izole edilmiş zaten. Yani sargıların verniği soyulsa bile gövdeye temas etmesi mümkün değil.

Sorun galiba rotor sargılarında. Lamba testi yaptım(gövde-nötr arası) lambayı gayet güzel yakıyor. Dün gövde nötr arası 20vac ölçüyordum multimetreyle bu gün 60vac çıkıyor. Demek ki çalıştırdıkça hasar artıyor içerden. xD

Sargı işine girmeye hiç gerek yok. Antika olarak kaldırırım bir kenara.

Fikir veren herkese teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri