Motorda Fazın Biri Dengesiz Neden Olabilir

Nacreseng

Üye
Öncelikle yıldız üçgen yol verilen bir motorda 2 kontaktör çıkışları kontrol ettiğimde 1 fazım digerlerigöre fazla yani 61 70 60/62 68 61 bunun sebebi ne olabilir daha önce motor yandı ve sarıldı yaklaşık 2 aydır çalışıyor ama cok nadirde olsa termik atıyor.kgelsin tşkler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bobın sarımlarının sıpır sayısının farklı sarımından olabılır
belkı bazı bobınlerı degıstırmıs olabılırler dıgerlerı eskı orıjınal bobın olabılır

yine sarımlardan biri yanmış olabilir tekrar sarıma gitmesi lazım yada belki ters bağlanmıştır

motor baglantı kısmını açmak biraz zor işletme bakımından.baglantıyı ben yapmadım ama ters baglantı derken motora iki kablo baglantısından birinde fazlardan birinin nötr karışması motora yıldız üçgen yol verirken çalışmamasını saglamazmı ne biliyim zorlanmazmı hiç bilmiyorum.ya da fazlar arasında akım farkı cok olmaz mı.
bi de bugun başka bir şantiyeye gittim kum elek motorumda ölçtüm bunda da başka bir dengesizlik var bunda da mı aynı proplem var acaba.fakat bunun akımları 72 61 61/50 61 61 r s t olarak bunların toplamı hep 122.ama ilk motorumda r s t olarak s fazı fazla akım çekiyor.ne yapmam lazım bunları ilerisi için sıkıntı yaratır mı.tşkler

suha arkadaşın dediği gibi sarıma gittiğinde bazı sarımları değişmiş bazıları değişmemiş olabilir, ama çok aşırı bir fark gözükmüyor, bir sorun olucak olsa bence 2 ay sonra motor tekrar yanar... Sarım yaptırdığınız bir yere sorsanız tek fazın diğer 2 faza göre fazla akım çektiğini bence daha iyi olur. Ben olsam öyle yapardım.

Son düzenleme:
Öncelikle yıldız üçgen yol verilen bir motorda 2 kontaktör çıkışları kontrol ettiğimde 1 fazım digerlerigöre fazla yani 61 70 60/62 68 61 bunun sebebi ne olabilir daha önce motor yandı ve sarıldı yaklaşık 2 aydır çalışıyor ama cok nadirde olsa termik atıyor.kgelsin tşkler
arkadaşım sorunun 1)Şebeke voltaj dengesizliğinden olabilir,motor çalışırken motor klemenstinde voltaj ölç
2) motor sargısında sarımdan dolayı sipir dengesizliği olabilir
motor gücünüde belirtirsen iyi olur kaç kw

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri