Kontaktor Secimi

Ana kontaktor ve üçgen kontaktor motor anma akımını paylaşıyor diyebilir miyiz?
diyebilirsiniz ama esas mevzu kök3 kardeşliğine dayanıyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ana kontaktor ve üçgen kontaktor motor anma akımını paylaşıyor diyebilir miyiz?
ET11.png

Üçgen ve yildiz kontaktörleri kontakları bu klemenslerdeki köprülerin görevini yapar.

Ekli dosyayı görüntüle 87109
Üçgen ve yildiz kontaktörleri kontakları bu klemenslerdeki köprülerin görevini yapar.
Bağlantıyı bildigim için üçgen bağlantıda anma akımını ana kontaktor ve üçgen kontaktor paylaşır mi diye. sordum. Ewt paylaşıyor başka kaynaklarda şimdi okudum. Biraz önce konuya cevap yazan ustada bu şekilde iletti.
Anma akımı x 0.58 üçgen ve ana kontaktor icin
anma akımı x 0.33 yıldız için.
Yani 110amperlik bir anma akımı da
Ana kontaktor :65A
üçgen kontaktör :65A
yıldız kontaktor :40A Seklinde

Sizin dediğiniz gibi anma akımı ile aynı değerde seçmeye gerek yok zira israf oluyor.

Bağlantıyı bildigim için üçgen bağlantıda anma akımını ana kontaktor ve üçgen kontaktor paylaşır mi diye. sordum. Ewt paylaşıyor başka kaynaklarda şimdi okudum. Biraz önce konuya cevap yazan ustada bu şekilde iletti.
Anma akımı x 0.58 üçgen ve ana kontaktor icin
anma akımı x 0.33 yıldız için.
Yani 110amperlik bir anma akımı da
Ana kontaktor :65A
üçgen kontaktör :65A
yıldız kontaktor :40A Seklinde

Sizin dediğiniz gibi anma akımı ile aynı değerde seçmeye gerek yok zira israf oluyor.
Karıştırdığımi farkettim bende. Çünkü üçgen devrede faz akımı hat akımının kök üçte biri kadardır. Uzun zaman konu ile iştigal etmeyince kafadaki bilgiler çorba olmuş.

Tamm Cok teşekkür ederim. birde termik yerine motor koruma yada kompak salter seccer isek. 55 kv (110 a) icin 1.2 katinami ayarlamaliz? 55kw için 132A?

daha açık yazayım motor koruma salteri termik ayarını motor anma akımına ayarlamanızı tavsiye ederim. servis faktörü mevzuuna da hiç girmek istemiyorum.

Standart kagıt kalem hesaplamalrına kadar, ayrıca o motorun çalışma şartlarına da bakmak lazım. Çok dur/kalk yapan bir makına motorumu, yoksa bir çalışdımı saatlerce hatta gunlerce durmayan bir makınamı. Sık dur kalk yapan makına ıse, degerlerı daha yuksek almakda yarar var.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri