motor korumada ne kullanmalıyım

selam arkadaşlar benim şöyle bir sorunum var ben tavukçiftliği işletmekteyim ısıtma sistemimde kullandığım 0,21 kw lık 380 le çalışan tam 8 tane motorum var ve bu motorlar aynı anda çalışıp aynı anda duruyolar tek bir kontaktöre bağlı bu yüzden motor koruma konusunda bişey yapamıyorum ve ve fazın biri gittiğinde veya başka bişey olduğun da bir veya iki motorum yanıyo bazen sayı arta biliyo bu motorlara tek tek mi koruma yapmam gerekli yoksa başka bişeymi bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
motor koruma rölesi faz koruma rölesi bunları kullanabilirsin.

faz koruma rolesi bütün devre için kulanılır.
motor koruma rolesi her motor için kulanılır. bu nedenle her motor için ayı ayrı kumanda devresi yapman lazım.

selam arkadaşlar benim şöyle bir sorunum var ben tavukçiftliği işletmekteyim ısıtma sistemimde kullandığım 0,21 kw lık 380 le çalışan tam 8 tane motorum var ve bu motorlar aynı anda çalışıp aynı anda duruyolar tek bir kontaktöre bağlı bu yüzden motor koruma konusunda bişey yapamıyorum ve ve fazın biri gittiğinde veya başka bişey olduğun da bir veya iki motorum yanıyo bazen sayı arta biliyo bu motorlara tek tek mi koruma yapmam gerekli yoksa başka bişeymi bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim...
bütün motorların tek bir kontaktörden çalışıyor ise kontaktör çıkışından sonra motorlara giden hatta her motor için motor koruma şalteri koyabilirsin, termik röle koymak istersen her motorun kontaktörü ayrı olmalı.
ayrıca panona faz koruma röleside koyki faz kayıplarında problem yaşamayasın. kolay gelsin

arkadaşım bu olayı korumak için devrenin başına faz koruma rölesi ve sonrasında her motoru ayrı ayrı motor koruma ve kontaktör bağlayıp hepsini beraber çalıştırmalısın birde ısıtma sistemi olduğu için ptc ekleyip motorlara ptc rölesiyle koruman lazım kolay gelsin en iyi yöntem budur

hepinize değerli bilgileriniz için teşekkür ederim

kardeş en güzeli ve mantıklısı şu olur;bütün motorların tek kontaktörden çalıştığını söylemişsin bu yüzden kontaktörden sonra her motor için akımına uygun ayrı motor koruma şalteri(rölesi) bağlarsan,motorları hem fazın 1 veya 2 sinin kesilmesi durumunda hemde aşırı akım çekmeleri durumunda korumaya yeterli olur.Tabi ki her bir motor için uygun sigorta kullanman gerekir ancak vereceğim linkteki motor koruma şalterinin özelliğinde 6,3 ampere kadar sigortasız kullanılabildiği yazıyor. motorların çektiği akımı göz önüne alarak (4 amper civarı ise olur) sigortasız kullanabilirsin.http://www.emasas.com.tr/images/e-katalog/motor_koruma_salterleri.pdf

tek bir tane faz kontrol rölessi kullan kundanı bunla besle ve her motor için ayrı kontaktör kullan

kardeşim 2 türlü koruma yöntemi vardır.
1.entes marka mks03 motor ve faz koruma rölesi kullanabilirsin.
bunu ana sigortadan L1-L2-L3-N olarak klemens yerlerine girerek 2 numaralı klemens ucundan çıkış alırsın ve bunuda kontaktörün a1 veya a2 ucuna girersin bu şekilde senin faz sıranda bir değşiklik olduğu taktirde ve fazlardan birinin gelmemesi taktirde kontaktörün çekmeyecek ve motorunda yanmayacaktır.
2.si 3 adet 14 pinli 220 v 2no 2nc rölesi ile çözebilirsiz a1 uclarına nötr a2 uçlarına r-s-t fazlarını girersin ve 1 tane fazı açık kontaklarından seri olarak dolandırısın bukadar basit çıkışı kontaktöre dir ve bitsin ama en mantıklısın mks03 3 adet rölenin yaptığını tek başına yapıyor fiyatı 24 tl yeterlimi bu bilgi :)

Forum istatistikleri

Konular
128,301
Kullanıcılar
450,135
Son üye
bssjhe

Yeni konular

Geri