motor kontrol sistemi

ddv

Üye
merhaba arkadaşlar sizlere birşey danışmak istiyorum

plc ler hakkında pek fazla bilgim yok bana yol göstermeniz açısından soruyorum

1 plc üzerinden çeşitli kw larda 5-6 motoru çeşitli şekillerde sürmem gerekiyor.
redüktörlü ac motor kullanılacak
konuyu şöyle açarsam

1.motor 20 saniye çalış dur
2.motor 50 saniye çalış dur
3.motor 2dk20saniye çalış dur
4.motor 4dk50saniye çalışdur

bu dört motor aynı anda çalışmaya başlayıp gerektigi kadar çalışıp duracak
daha sonra
5.motor8dk çalış dur
daha sonra
6.motor8dk çalış dur

sonra tekrar başadön belirttigim tekrar sayısı kadar döngü halinde çalışmasını istiyorum

tek plc ile bu işi yapabilirmiyim motorları sürebilmek için motora uygun kw larda sürücü almam gerekiyor sanırım

bu işi nasıl yapabilirm yardımcı olursanız sevinirim

Teşekkürler

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
ddv arkadaşım bu işi yapabilirsin. her motor için ister sürücülerle yol ver ister kontaktörlerle yol ver farketmez sana ve motorlarının gücüne göre kararverecek sensin. nasıl yapacaksın bir plc de yazılımını dediğin kurallara göre ladder diagramını yazacaksın. plc nin outputlarından panondaki sürücü veya kontaktörlere baglantını dogru yapacaksın.

8 çıkışlı bir plc kullanarak bu işlemi yapabilirsin. hmı ünitesi gibi bir görsellik istoyormusun.
motorları devreye sokarken gücüne göre motor sürücü yada kontaktör kullanabilirsin. teknik bir deay çizim, yazılım vs. gibi konularda da yardımcı olabilirim. kolay gelsin.

cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar

peki herhangi bir elektirik kesintisinde programı kaldıgı yerden başlata bilirmiyiz
birde makinanın başında çalışan adamın motor çalışma dk larını kolayca degiştirmesi gerekiyor bunu hmı ile yapabilirmiyiz

Bu isteklerinin hepsini HMI ünitesi ve PLC ile yapabilirsin. Her motor için ayrı veya tek sürücü ilede yapabilirsin. Fakat senin için biraz zor bir uygulama olacak gibi görünüyor.

yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar

seskaljin arkadaşım haklısın büyük oranda bi otomasyoncudan yardım alamam gerekicek
birde bu sürücü veya kontaktörle yol verme de sanırım kontaktör kullansam daha iyi fiyatlarını sormadım ama sürücüden daha ucuza gelmesi lazım

birde kontaktörden yol verirken dk veya saniye sayması için panoya zaman rölesi veya bunun gibi bir şey koymam gerekirmi

merhaba;
panonun ıcıne herhangı bı zaman rolesı koymana gerek yok plc nın zaman rolelerını kullanarak ve yazdıgın programa göre kontaktörler yol verıcek. bıde hangı marka plc kullanıcaksın arkadasım ?

tam olarak hangi marka kullanacagıma karar vermedim fakat siemens yada delta olabilir

sn.ddv,

sistemdeki motorlarinizin calisma esnasindaki devirleri degisken olsun istemiyorsaniz, etiketinde yazan degerler oraninda dur-kalk yapacak ise, motor gucleriniz yuksek degil ise kontaktorler ile motorlara yolverebilirsiniz.

motorlariniz buyuk guclu degiller ise yildiz-ucgen gecis gerekmediginden 6 motor icin 6 cikis yeterli olacaktir. bir operator panel ve bir plc ile minimum donanimda bu isi cozebilirsiniz.

sizin icin degisken olan sadece motorlarin devreye girip ayarlanan sure kadar calismasi ise bu isi kontaktorler ve zaman roleleri araciligi ile de cozebilirsiniz. panel tipi zaman roleleri ile operatorun zaman ayarlamasi cok pratik olacaktir.

kolay gelsin...

edit : kontaktor ve zaman rolesi ile olusturacaginiz sistemde, elektrik kesintisi halinde kaldiginiz yerden devam etmeniz mumkun olmayacaktir.

Son düzenleme:
teşekkürler cmess

ewet motor hızları degişken olmıcak etikette ne yazıyorsa o devirde dönücek
motor güçleri ise 1kw ile 8kw arası degişik güçlerde olucak
elektirik kesintisi çok önemli elektirik geldiginde kesinlikle kaldıgı yerden başlaması gerekli

bu bilgiler ışıgında sanırım bana gerekli olan malzemeler
1 adet operatör panel
1 adet plc
ve motor sayıma göre kontaktör

degilmi?

Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye