Motor fazla akım çekiyor sürücü yanıyor

zb_meqan

Üye
Öncelikle merhaba :)

Şimdi biz PIC ve sürücü ile silecek motorunu çalıştırıyoruz.Ancak L293D serisi olan entegremiz motor yüke bindiğinde biraz çalışıyor sonra yanıyor.Motor boşta iken sorun yok.Bu sorunun çözümü nedir ? :(

Burada L293 programlanabilen birşey değil.Çıkarıp yenisini taktığımızda oluyor ama tekrar yüksek akım çektiğindenmidir nedir entegre yanıyor.L293B serisine bakıyorum desteklediği akım 1mA L293 ünkü ise 600mA L298 taksak olurmu onun sağladığı akım 2A yani sonuçta bir silecek motoru en fazla kaç A akım çekebilirki :confused:

Son düzenleme:
silecek motoru sürmek için L2xx, LMD18xxx gibi entegrelerle hiç zaman kaybetmeyin, tek yönlü çalışma için tek mosfet, iki yönlü çalışma için de mosfet + röle ya da h-bridge kurup sürebilirsiniz. Kat kat daha sağlam olur.

tek yönlü çalıştırılacak olan bir 12v silecek motorunu gcüne düşürmeden hızını nasıl ayarlayabiliriz nasıl bir devre yapabiliriz

silecek motoru sürmek için L2xx, LMD18xxx gibi entegrelerle hiç zaman kaybetmeyin, tek yönlü çalışma için tek mosfet, iki yönlü çalışma için de mosfet + röle ya da h-bridge kurup sürebilirsiniz. Kat kat daha sağlam olur.

Hocam şu söylediğiniz Devrelerin bana örneklerini verebilirmisiniz resim olarak vs malumunuz sizin gibi hocalarımızdan çok tecrübe edinmemiz gerekir...

Buradaki yazıları okuyunca ciddi anlamda düşünmeye başladım.
Acaba datasheet leri türkçeye çevirme zamanımız gelmedi mi ?
Böyle bir site yapılamazmı ?

L293D ve silecek motoru ...
God blessed you man!

12v silecek motorunun gücünü düşürmeden kontrol edebilmek için motor'un çektiği akıma göre bir regüle devresi yapılır bu regüle devresinin kontrol ucunu ister pot ile ister pic entegre ile devir kontrolunu yaparsın

Hocam şu söylediğiniz Devrelerin bana örneklerini verebilirmisiniz resim olarak vs malumunuz sizin gibi hocalarımızdan çok tecrübe edinmemiz gerekir...

Birkaç yıl önce fazla pahalıya kaçmadan 70w'lık bir dc motoru sürmek için alttaki devreyi kullanmıştım, pwm frekansı 15KHz gibiydi, mos'u sürücü kullanmadan doğrudan pic pwm çıkışıyla sürmeme rağmen sonuç tatmin edici olmuştu, hatta bu devreden epey bir üretildi sanıyorum.:

12VDCDRIVER.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri