Motor çalışmadı bilgisini nerden alabilirim ?

Hocam yanlış anlamadıysam basit bir ladderla yapılabilir. 1. Motor NC kontağı 2. Motorun çıkış bobininin önüne konulacak PLC programında
Dur kalk konutunu nerden alacak,,,

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ben kontaktörün bobin ucunu termiğin kapalısından geçiriyorum. Termik attığında kontaktör enerjisini kessin. Motor yanmasına sebebiyet vermesin diye. Termik atınca motor çalışmadı bilgisi gelip 2. motoru devreye sürebilirim fakat termiğin atmaması motorun yanma duruma karşı bir şeyler düşünüyorum. Termik atmadı fakat . Foto daki bu tiplerde termik atınca röleden enerji geçmeye devam ettiği için kontaktörün bobin ucunu termiğin kapalı ucundan besliyorum.

Ekli dosyalar

• 110-135a-termik-role-4011209295070-role-siemens-6417-82-K.png
    110-135a-termik-role-4011209295070-role-siemens-6417-82-K.png
    244.9 KB · Görüntüleme: 14
Sn @zeybek in dediği gibi amaç nedir onu bilmek lazım.

amaç doğrudan motorun dönüp dönmediğini anlamak ise ne termik ne de kontaktör işe yarar. termik kuruludur kontaktör çekiyordur ama kaplin gevşemiştir ve mekanizma hareket etmiyordur mesela.

böyle bir durum için en basit sistem devir bekçisidir. devir bekçisi sayesinde mekanizmanın hareket edip etmediğini , bu sayede de motorun dönüp dönmediğini tespit edebilirsiniz.

Pompa
Sn @zeybek in dediği gibi amaç nedir onu bilmek lazım.

amaç doğrudan motorun dönüp dönmediğini anlamak ise ne termik ne de kontaktör işe yarar. termik kuruludur kontaktör çekiyordur ama kaplin gevşemiştir ve mekanizma hareket etmiyordur mesela.

böyle bir durum için en basit sistem devir bekçisidir. devir bekçisi sayesinde mekanizmanın hareket edip etmediğini , bu sayede de motorun dönüp dönmediğini tespit edebilirsiniz.
Su pompasının çalışma bilgisi arıza bilgisini kontaktör veya termik haricinde bilgi almak için düşünüyorum.

Amacım 2 odanın pis su atığının 1. tankı doldurup sonra valf ile 2. tanka yönlendirecek. Fakat ilk tank dolduktan sonra 10 gün bekleyecek. 10 gün sonunda S1 pompası tankı boşaltacak. Aynı şekilde 2. tank dolunca tekrar valf 1. tanka yönlendirecek. ikinci tankta 10 gün su kaldıktan sonra s2 pompası boşaltım yapacak. Bu şekilde sürekli devam edecek. HMİ ekranında valf hareketini tankın dolum seviyesini pompaların çalışma durumlarını izleyeceğim. Arıza durumunda yedek motorlar aktif olup arıza durumlarını izleyeceğim.

Ekli dosyalar

• Lütesyum.pdf
    583.5 KB · Görüntüleme: 11
düşük akım rölesi takabilirsin motor akımına uygun röle seçip bağlarsan ayarladığın akımdan düşük olursa röle çıkış yapar

düşük akım rölesi takabilirsin motor akımına uygun röle seçip bağlarsan ayarladığın akımdan düşük olursa röle çıkış yapar
Detay olunca çözüm bulunur. Asıl soru "borudan su akıyor mu akmıyor mu" değil mi? Akış şalteri kullanılabilir. Belirli bir süre sonunda akmıyorsa diğer pompayı devreye sokabilir.
Hatta yinede akmıyorsa ikaz verebilir.

Mrb soru açıklayici olunca cevaplarda o yönde mantıklı ve doğru oluyor.motor çalışmadı bilgisi he ranlamda olabilir dolayisi ile...
Sizin sistemde plcden 1.motora start verdiniz bir timer ile kontaktorun no sundan sinyal gecirip calisti bilgisi alirsiniz.termiğinden sinyal alirsiniz atiksa stop yaparsiniz.bir su seviye salteri ile sinyal alirsiniz bir timer calışır şalter sinyali gelmez ise stop yaparsiniz.2 motor devreye girer

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri