Mosfet ile Yıldız/Üçgen Yol verme

TexW

Üye
Arkadaşlar merhaba;

ben buraya yeni üye oldum.
2.Sınıf Elektrik öğrencisiyim, Güç elektroniği ve Sayısal Elektronik derslerimizin hocaları ortak bir Final ödevi verdiler. Ödev şöyle;

Mosfet ile motora Yıldız/üçgen yol verme.
Ama şöyle de devam ediyoor; Güç devresinde kontaktör kullanılmayacak ve bu elektronik kart(bildiğimiz bakır plakete)a yapılacak. Ben baya bi araştırma yaptım ama bulamadım yardım olabilecek var mı??

Sadece bu şemayı bulabildim onu da lise hocam söyledi.
gVDRWb.jpg

Aşağıdaki dokümanda triyak kullanılarak yapılmış fakat mosfet ile nasıl yapılacak hala anlayamadım. Yıldız üçgen yol verilecekse asenkron motor kullanacaksın. Başka tipteki motorlarada yıldız üçgen yol verme oluyor gibi bir şey hatırlamıyorum. Eğer bu iş illa mosfet gibi anahtarlama elemanı kullanılarak yapılacaksa o zaman yapacağın iş yıldız üçgen yol verme olmaz invertör tarzı bir şey olur. Sonucta triyaklar ile yapılan şey invertör özelliği kazanmıyor. Sadece kıyıcı olarak çalışıyor. Doküman umarım işine yarar.

Ekli dosyalar

• PIC yıldız üçgen yolverme.pdf
    323 KB · Görüntüleme: 26
  • PIC Y-U Yolverme.pdf
    2.8 MB · Görüntüleme: 33
Arkadaşlar merhaba;

ben buraya yeni üye oldum.
2.Sınıf Elektrik öğrencisiyim, Güç elektroniği ve Sayısal Elektronik derslerimizin hocaları ortak bir Final ödevi verdiler. Ödev şöyle;

Mosfet ile motora Yıldız/üçgen yol verme.
Ama şöyle de devam ediyoor; Güç devresinde kontaktör kullanılmayacak ve bu elektronik kart(bildiğimiz bakır plakete)a yapılacak. Ben baya bi araştırma yaptım ama bulamadım yardım olabilecek var mı??

Sadece bu şemayı bulabildim onu da lise hocam söyledi.

gVDRWb.jpg

enteresan :D yenimi çıkmış bu mosfetler? mosfet görünümlü triyak lar var. (doğan görünümlü şahin)
bta41 lere bir bak. birde opto triyak ile sürersenbu triyakları daha iyi olur. ( her triyak ın gate tetiklemesini kendi fazından yapmayı unutma) patlamalı çatlamalı işler var önünde dikkat et.

Teşekkür ederim arkadaşlar yazılarınızı dikkate alicam

Forum istatistikleri

Konular
128,101
Kullanıcılar
449,801
Son üye
Ayşegülll

Yeni konular

Geri