Monofaze motoru ileri geri cevirme

Sedat efe

Üye
Monofaze motor ileri geri çevirme kumanda ve güç baglanti semasi lazim arkadaşlar yardımcı olan arkadaslara teşekkür ederim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
normal ileri geri kumanda devresi yap faz ve nötr kontaklarda çakışmadan bağla

Kontaktorun 3 faz yerinden faz notur mu gecirim

evet yanlız yardımcı sargıda yön değiştirmede motor zayıf dönebilir. eşit sargılı 220v olt motor da verim alabilirsin kapasitörleride biraz arttır

Monofaze motoru ileri ve geri yönde çevirmek için faz değiştirmenin bir anlamı yok zira zaten tek faz ile çalışıyor.Yönü değiştirmek için ya ana sargının uçları ters bağlanmalı yada yardımcı sargının uçları ters baglanmalıdır....

Peki usta teşekkür ederim monofaze motorun içindeki kondansator u neye göre seciliyo hesaplamasi biliyomusun

Selamun Aleykum . Bi sorum okucakti.Okulda pano dersinde pano baglantilari hersey dahil ileri_ geri devresi yaptim kontaktorler cekiyor ama motor donmuyor motoru milini az dondurunce motor donuyor ama geri donuyor ön itme vermezsem donmuyor ileri ise sadece kontagi cekiyor . Birine daha sordum iki faza dusuyor diyor ama bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim.

Dönmeyen motorun, 3 fazlı ise, motora bir faz gitmiyor, 1 fazlı ise, kondansatör veya yardımcı sargı devrelerınde , kopukluk, bağlantı yanlışlığı vs. var demektir.

Selamun Aleykum . Bi sorum okucakti.Okulda pano dersinde pano baglantilari hersey dahil ileri_ geri devresi yaptim kontaktorler cekiyor ama motor donmuyor motoru milini az dondurunce motor donuyor ama geri donuyor ön itme vermezsem donmuyor ileri ise sadece kontagi cekiyor . Birine daha sordum iki faza dusuyor diyor ama bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim.
Aleyküm selam @zeybek usatamızın dediklerini yapınız.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri