Monofaz dairede max amper ve sigorta

Arkadaşlar iyi günler,

Yeni aldığım müstakil evin ana sigortası 32 amper ve daireye monofaz bağlantı var. evimde doğalgaz olmadığından ısınmayı klima ile yapacağım. 2 tane 24000btu ve 2 tane 12000 btu klima çalışacak. internetten teknik verilerine baktığımda büyükler 10 amper küçükler 4.5 amper akım çekiyor. hepsini beraber kullandığımda zaten 29 amper akım çekeceğim ki bunun yanında su ısıtıcısı, çamaşır makinesi vs. kullanmam mümkün olmayacak. sürekli tam yük çalışma olmasa da sık sık sigorta atacağı malum.

Dağıtım kutusundan daireme gelen kablolar 2x10 muş. internetten bu kabloların akım taşıma kapasitesi en az 66 amper gibi buldum. bu durumda ana sigortayı 50 veya 60 amperlik bir sigorta ile değiştirirsem ve buna uygun kaçak akım sigortası koyarsam sorunu çözerim diye düşünmüştüm fakat bir arkadaş elektrik dağıtım şirketinin ana sigorta olarak 32 amperden fazlasına izin vermeyeceğini söyledi. bu doğru mudur? eğer öyle ise bunun çözümü nedir? trifaz a geçmekten başka çarem yok mu?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Trifaze enerji almak zorundasınız.Enerji sağlayıcı kuruluşunuza,proje ile birlikte müracaat etmeniz gerekir.Ancak,elektrik en pahalı enerji olduğundan,başka çözümlere öncelik vermelisiniz.Yok elektrikle ısınacağım diyorsanız,hava/toprak kaynaklı ısı pompası düşüncesini de araştırmanızda yarar var.

Son düzenleme:
doğalgaz olmasa bile evde ateş bacası vardır. yani kömür sobası bile kurabilirsin.

Bu sistem ev için ana sigorta değişimi yapsanız (bu doğru bir işlem değildir) bile sorun çıkarır. Siz klimalara enerjiyi tahminimce buatlardan veya prizlerden alacaksınız iki klima aynı linyeden beslenirse yada başka büyük bir yükün olduğu linyeden beslenirse gene sorun çıkacaktır.

Bu halde kullanmaktan başka çareniz yoksa elektrik tesisatında tadilat yaptırmanız gerekli. Ayrıca klima hatlarınıda ayrı çektirmeniz lazım.

Sizin evinizde kurulu kalorifer sistemi yok mu? (doğalgaz olmasa bile petekler ve borulama)

Saygılar....

arkadaşlar, ısı pompası zaten bir tür klimadır, veya başka bir değişle klima havadan havaya ısı pompasıdır. elimde halihazırda 2 adet klima bulunduğu için 2 tane daha klima almak daha ucuz bir çözüm olacak ve artısı soğutma için de kullanıma hazır olacak. ısı pompalarında soğutma için ek ekipman gerekiyor. bir başka durum ise 1 yıl içinde daireye doğagaz gelecek, bu sebeple klima düşünüyorum şimdilik.

benim asıl merak ettiğim soru daha önce de yazdığım gibi 2x10 luk kablo ile monofaz bir dairede 32 amperden daha yüksek akım çekilmesine ve buna göre daha yüksek amperde sigorta kullanılmasına izin verilip verilmediği. yani tedaş ın net bir kuralı var mıdır bu konuda?

eğer trifaz a geçmek zorunda isem 50 metre yeraltı kablosu döşeyeceğim. bu kablonun özelliği ne olmalı sizce? evde anlık kullanım 50 amper civarında olur max.

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

arkadaşlar, ısı pompası zaten bir tür klimadır, veya başka bir değişle klima havadan havaya ısı pompasıdır. elimde halihazırda 2 adet klima bulunduğu için 2 tane daha klima almak daha ucuz bir çözüm olacak ve artısı soğutma için de kullanıma hazır olacak. ısı pompalarında soğutma için ek ekipman gerekiyor. bir başka durum ise 1 yıl içinde daireye doğagaz gelecek, bu sebeple klima düşünüyorum şimdilik.

benim asıl merak ettiğim soru daha önce de yazdığım gibi 2x10 luk kablo ile monofaz bir dairede 32 amperden daha yüksek akım çekilmesine ve buna göre daha yüksek amperde sigorta kullanılmasına izin verilip verilmediği. yani tedaş ın net bir kuralı var mıdır bu konuda?

eğer trifaz a geçmek zorunda isem 50 metre yeraltı kablosu döşeyeceğim. bu kablonun özelliği ne olmalı sizce? evde anlık kullanım 50 amper civarında olur max.

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Sizin evinizde kurulu kalorifer tesisatınız var mı?

lpg kazanı ve kurulu tesisat petek vs. var

9 kW tan daha fazla enerji alma şansınız yok ( monofaze ).Giriş sigortası
olarakta,32 amp. den daha büyük sigorta konmasına müsaade etmiyorlar.

Son düzenleme:
elektroliz ile sudan hirojen elde etmeyi araştır o lpg'li kazanı kullanırsın belki...

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri