Modüler hücre olmadan direkten sigortalı ayırıcıyla bina tipi 400 kVA trafoya bağlantı yapılır mı

ræven

Üye
Merhabalar;
Modüler hücre kullanmadan beton direkten sigortalı ayırıcı ile 400 kVA bina tipi trafoya bağlantı yapılması mümkün müdür?
Direkt olarak trafo köşküne girilecek yeraltından kablo ilerletilmeyecek.
Bilgi sahibi varsa bilgilendirirse sevinirim.
Teşekkürler..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar;
Modüler hücre kullanmadan beton direkten sigortalı ayırıcı ile 400 kVA bina tipi trafoya bağlantı yapılması mümkün müdür?
Direkt olarak trafo köşküne girilecek yeraltından kablo ilerletilmeyecek.
Bilgi sahibi varsa bilgilendirirse sevinirim.
Teşekkürler..
1-Proje onayı olmaz.
Onay gerek olmadığını her şey serbest olduğunu düşünelim.
1- Trafo koruma nasıl sağlanacak ?
2- Enerjilendirme nasıl gerçekleşecek ? DAPT tipi binalar vardı önceden. Şimdi kullanılmıyor diye biliyorum TEDAŞ kaldırdı o tip projeleri. Önceden DAPT pencere altındaki mesnetler ile giriş yapılırdı (Eski abilerim, amcalarım daha iyi bilir.)
3- Benim anladığım kadarı ile bahsettiğiniz şey bildiğiniz direk tipi trafo bağlantısı.

Son düzenleme:
Evet direk tipi trafo bağlantısı gibi olacak sadece trafo direğin dibinde 2,5mx2,5m trafo köşkünün içinde olacak. Trafo koruma direkteki sigortalı ayırıcıyla sağlanacak. Tedaş ile konuştum eğer tesis yeni yapılacaksa hücre olsun dediler.
@BursaBülbülü Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Tesis 3. Şahısa ait ise talep etme hakkınız bulunmakta fakat dağıtım şirketi bu durumu kabul etmeyebilir. Bu vakite kadar çizdiğim projelerde hep yük ayırıcılı giriş ve sigortalı trafo koruma kullandım. Fakat Kurum trafo tesislerinde bu şekilde projeye müsaade etmeyeceklerdir. Kurum trafolarında genellikle 10-15 yıllık talep enerji ihtiyacını karşılayacak şekilde tahsis edilmektedir.

Evet direk tipi trafo bağlantısı gibi olacak sadece trafo direğin dibinde 2,5mx2,5m trafo köşkünün içinde olacak. Trafo koruma direkteki sigortalı ayırıcıyla sağlanacak. Tedaş ile konuştum eğer tesis yeni yapılacaksa hücre olsun dediler.
@BursaBülbülü Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.
Proje onayı olmaz. Onayı olmayan işin kabulü ve devri de olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri