Mini Torna Motor Sürücüsü

Nozülle

Üye
Arkadaşlar,

Hobi işleri için kullandığım Optimum 140x250 model tornanın, fazla zorladığım bir anda sigortası yandı.(20 mm cam sigorta)

Şimdi sigortasını değiştirsemde, makina çalıştığı anda hemen sigortayı yakıyor.

Enerji kablosu üzerindeki "line filter" denilen parçanın içindeki bir direncinin yandığını düşünüyorum.Aşağıda resimleri koyuyorum,

pr_01_2707_min.jpg2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG

Üzerinde ufak yanık kabartıları olduğu için direncinin yandığını düşünüyorum.Bu direncin değeri nedir? Sorun başka nerede olabilir?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar,

Hobi işleri için kullandığım Optimum 140x250 model tornanın, fazla zorladığım bir anda sigortası yandı.(20 mm cam sigorta)

Şimdi sigortasını değiştirsemde, makina çalıştığı anda hemen sigortayı yakıyor.

sigortayı önceki değeri ile aynı taktığından emin olman gerekiyor. eger bunu bilmiyorsan bi sigorta tak. cihazı çalıştırıken amperini ölç ve uygun amperde sigorta tak. çalışacaktır. farklı sorunlar çıkarsa yardımcı olmaya çalışırız...

Enerji kablosu üzerindeki "line filter" denilen parçanın içindeki bir direncinin yandığını düşünüyorum.Aşağıda resimleri koyuyorum,

Üzerinde ufak yanık kabartıları olduğu için direncinin yandığını düşünüyorum.Bu direncin değeri nedir? Sorun başka nerede olabilir?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...
sigortayı önceki değeri ile aynı taktığından emin olman gerekiyor. eger bunu bilmiyorsan bi sigorta tak. cihazı çalıştırıken amperini ölç ve uygun amperde sigorta tak. çalışacaktır. farklı sorunlar çıkarsa yardımcı olmaya çalışırız...

line filter malzemeleri arıza yapmayan elemanlardır onun sağlamlığı büyük ihtimalle arıza başka yerde

Teşekkürler amperi ölçmeye çalışayım.

Arkadaşlar sigorta 10A lık.Yani olması gereken sigortayı takıyorum.Ama makinayı çalıştırdığım an yine atıyor.

Resimdeki line filterde direncin oralarda ve direnç üstünde yanık emareleri var.

Bu direnç kaç ohm luk ve direncin hemen altındaki metalik devre elemanı ne olabilir fikriniz var mı?

Direncin renkleri:
Turuncu
turuncu
siyah
sarı veya altın (anlayamadım)
kahverengi

4.JPG5.JPG

Direncin altında kondansatör var EMI filtresinin üzerindeki etikete bakın kısa devre burda mı değil mi diye bunu aradan çıkarıp bağlantı yapın ve kısa süre cihazı çalıştırın, sigorta atmazsa sorun bunda deyip değiştirirsiniz.

Teşekkürler. Filtreyi çıkarıp deneyeceğim...

Arkadaşlar line filtreyi ve motoru eledim.Arıza aşağıda resmi olan motor sürücü kartında,

sürücü kartı.JPG

Arıza tornaya yüklendiğim bir anda oldu.10A lık sigortası attı.Şimdi sigortayı değiştirsemde makinayı çalıştırdığım an sigorta atıyor.Sizce yüklenme sırasında bu kartın hangi parçası bozulmuş olabilir?

Şimdiden teşekkürler...

Büyük diyodları öncelikle kontrol edin ardından soğtucuya bağlı elemanları

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler