Mini drone motor kablo renkleri

huh

Profesyonel Üye
Merhaba.

Resimde verilene benzer bir drone mevcut. Bir motoru çalışmıyor. İçini açıp soket değişimi yaparak test edidiğinde sorunun motorda olduğu tespit edildi.

20210816_004234-10-E-ÖLÇME001.jpg

Dört motorun çapraz olarak ikisi bir yöne dönerken diğer ikisi ters yöne dönüyor.
Motorları araştırdığımda kablo renklerine göre satıldığını gördüm.

Bir yöne ait iki motor mavi beyaz kablolu. Bu tip motorlar internette var.
Fakat diğer yöne ait iki motordan biri kırmızı-mavi diğeri kırmızı-siyah kablolu.
Çalışmayan motor kırmızı-siyah kablolu olan.

İlginçtir ki internette satılan mavi-beyaz kablolu motorlar dışındaki motor kabloları hep kırmızı-mavi.
(Ya da kırmızı-siyahlıyı ben bulamadım ?!...)

Sorum şu:
Kırmızı-siyah kablolu motor yerine kırmızı-mavi renkli olanlar olur mu?
Ve motor şu tipte, genelde satılanlar 3,7 volt, hepsinde standart mıdır?

drone2.jpg

Merhaba aynı Drone benim de elimde kaldı. Motor baktım ama tam aynı ölçüde bulamadım bulursanız link atarsanız sevinirim. Araştırdığımda genel olarak voltajlar aynıydı. Hatta benim motorumun kablosu mavi kırmızıydı demek ki sorun yok. Alıp denemem lazım benim de. Benimkinin markası Corby Zoom Pro sanırım zaten hepsi aynı marka basıyorlar sadece.

Muhtemelen denemişsiniz ama ESC'den kaynaklı bir sorun olabilir mi? Teşhisi kesinleştirmek için karşılıklı benzer motorların ESC'ye giden kablolarını değiştirerek denenebilir.

• Beğen
Tepkiler: huh
Muhtemelen denemişsiniz ama ESC'den kaynaklı bir sorun olabilir mi? Teşhisi kesinleştirmek için karşılıklı benzer motorların ESC'ye giden kablolarını değiştirerek denenebilir.
ESC nedir bilmiyorum ama ilk mesajımda motor kablolarını soketten değiştirdiğimi yazmıştım.
Bir motoru çalışmıyor. İçini açıp soket değişimi yaparak test edidiğinde sorunun motorda olduğu tespit edildi.
Sorun motorda.

İnternetteki kırmızı- mavi kablolu linkini verdiğim motor benim çalışmayan kırmızı-siyah kablolu ile eşlenikmi? En, boy, gerilim vb standart mı? Onu merak ediyorum.

Dron motorlarını çalıştıran ESC (Electronic Speed Controller), motora giden beslemenin frekansını değiştirerek motor dönme hızını değiştirir. Yani doğrudan dc volt ile dron motorları çalışmazlar.

• Beğen
Tepkiler: huh
Ürünleri ayrıntılı inceleyince çap, boy ve mil uzunluklarında ufak farklar olduğunu gördüm.
Demek ki hepsi standart değil. Elimizdeki motoru ölçerek ürün bakılacak.

Sorumu şöyle değiştireyim;
Satıcılar her ne kadar kablo renkleri ile ürün satıyor olsada, benim anladığım; motor motordur, dönüş yönü yoktur.
Elektronik devre, dönüş yönünü sinyal yönüne (+ - ) göre ayarlıyor.

Bu durumda kırmızı mavi seçmenin sakıncası yok.

Doğru düşünüyor muyum?

Ürünleri ayrıntılı inceleyince çap, boy ve mil uzunluklarında ufak farklar olduğunu gördüm.
Demek ki hepsi standart değil. Elimizdeki motoru ölçerek ürün bakılacak.

Sorumu şöyle değiştireyim;
Satıcılar her ne kadar kablo renkleri ile ürün satıyor olsada, benim anladığım; motor motordur, dönüş yönü yoktur.
Elektronik devre, dönüş yönünü sinyal yönüne (+ - ) göre ayarlıyor.

Bu durumda kırmızı mavi seçmenin sakıncası yok.

Doğru düşünüyor muyum?
Şunları deneyebilirsiniz; ( Motorlara ve takıldığı soketlere işaret koyduktan sonra )
* Bozuk olan aynı renk motoru karşılıklı yer değiştirip çalıştırma ve gözlem ( Bozuk olan motoru net olarak tesbit)
* Bu defa sağlam olan ama farklı renkli motoru karşılıklı yer değiştirip çalıştırma ve gözlem ( Motorların farklı renkli kablolarının neye yaradığını tesbit )
* Kesin olan bozuk motorun içini dikkatlice açma , dilerseniz fotosunu paylaşabilirsiniz. Hatta yanmışsa sarıp başka hobi işlerde kullanabilirsiniz, kolaylıklar.

Şunları deneyebilirsiniz; ( Motorlara ve takıldığı soketlere işaret koyduktan sonra )
* Bozuk olan aynı renk motoru karşılıklı yer değiştirip çalıştırma ve gözlem ( Bozuk olan motoru net olarak tesbit)
* Bu defa sağlam olan ama farklı renkli motoru karşılıklı yer değiştirip çalıştırma ve gözlem ( Motorların farklı renkli kablolarının neye yaradığını tesbit )
* Kesin olan bozuk motorun içini dikkatlice açma , dilerseniz fotosunu paylaşabilirsiniz. Hatta yanmışsa sarıp başka hobi işlerde kullanabilirsiniz, kolaylıklar.
Ben içini açtım ustam fotoğrafını paylaşayım isterseniz.

O an bir işim çıktı unutmuşum resimleri.
1629231411609.png

1629231425551.png

1629231434420.png

Tüm parçalarını çektim. Bir tek motorun üstündeki kapak eksik kabloların çıktığı. Motoru sanayiye götürmüştüm elektronikçilere sormak için, kimsede yoktu. Bu arada motorun arızası aldığım gibi başlamıştı, drone havada sabit durmuyordu öne çekiyordu kendini. Trim ayarı yapsam bile her defasında resetleniyordu.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri