Mikserin bir tarafı çalışmıyor.

Ben aradığım plastik pic dişlinin sadece birazcık uzununu bir elektronikçide bulmuştum. Bir kaset çaların dişlisiymiş :) iş gördü neticede.

Merhaba.Ben de motoru yanık olan premier marka el blenderi,(100 watt.lık),bu plastik dişlileri (Motor zora geldiğinde de,bu dişliler sigorta görevi görüp metal olan sonsuz vida aracılığıyla aşındırılıp,dişlileri kolayca da sıyrılıyor,bu gerçek tüm markalar için değişmeyip yine ayni kalıyor.Motor miline bağlı olan bu sonsuz dişlinin sağlam kalıp plastik dişlilerin aşırı mekanik zorlanmada kendini feda etmesi mantık olarak da hedefleniyor)tam olarak da sağlam kaldığı için Arçelik el blenderine (125 watt.lık) monte etmiş ve dişlileri de bu yeni,farklı yuvaya tam olarak uyum da sağlamıştı.Arçelik olanın bu plastik dişlileri kullanılamayacak kadar da aşınmıştı,motor gücü Arçelik'te premier'e göre biraz fazla olmasına rağmen bir sorun da olmamış,ayrıca bu dönen blenderler (Çırpıcılar) rahatça girip de çıkarılabilmişti.Kolay gelsin.Saygılarımla.

İşin ilginç yanı bugün bizim mikser gürültülü çalışormuş dendi açıp baktım dişliler sıyırmış (King hm218 model senelerin aleti normal buldum). Ne kadar araştırdıysam Çorlu'da imkanlar kısıtlı "birbirine uymaz", "motorun üzerinde geliyor" gibi cevaplar aldım, bu plastik dişlileri nerde bulabilirim tavsiyeleriniz var mı arkadaşlar.

Ustalarımızın yardımıyla inşallah bulursunuz dişlileri. Bendeki mikserde hala duruyor; nedeni evdekilere sordum kullanmak istemediler, kullanılmış olduğu için bende titizim almak istemiyordum ama kırmamak için aldım motoru işe yarar mı acaba modifiye ile başka bir cihaza döner mi?

Yorum yazan herkese teşekkür ederim; yorumlar çok faydalı, yorumlarınızı eksik etmeyin, sağ olun.

Merhaba.Bunlar oldukça küçük güçlü üniversal (seri) motorlardır,kendi çıkış millerinden doğrudan ve çok fazla moment (Tork) verebilmeleri de zordur.Zaten bu yüzden sonsuz dişli-2 adet plastik dişli çark ile bu torkları,blenderde oldukça da artırılmaya çalışılıyor.Benim de elimde kalan bu motorlar için düşündüğüm tek uygulama,yeterli büyüklükte plastik pervaneleri takıp,bir soğutma vantilatörü (Yazın serinlemek için değil de sadece aşırı ısınan trafoları anlık olarak yüksek hava debisiyle yine anlık soğutmak,vb. bilinen ve bu türden de rutin işlerde kullanabilmektir.Aklımdan geçen de sadece budur.Ama montajı yapabilmek için biraz da el becerisi (Sonsuz dişli şeklinde yer alan en ucundaki mile,plastik bir pervaneyi kaymadan,sıkı olarak tespit etmekte olduğu gibi) hiç şüphesiz gerekiyor.Örneğin bir mutfak robotunda veya narenciye sıkacağında pek de kullanılamaz,çünkü hem motor gücü,hem de torku çok yeterli değildir bunların.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Merhaba.Bunlar oldukça küçük güçlü üniversal (seri) motorlardır,kendi çıkış millerinden doğrudan ve çok fazla moment (Tork) verebilmeleri de zordur.Zaten bu yüzden sonsuz dişli-2 adet plastik dişli çark ile bu torkları,blenderde oldukça da artırılmaya çalışılıyor.Benim de elimde kalan bu motorlar için düşündüğüm tek uygulama,yeterli büyüklükte plastik pervaneleri takıp,bir soğutma vantilatörü (Yazın serinlemek için değil de sadece aşırı ısınan trafoları anlık olarak yüksek hava debisiyle yine anlık soğutmak,vb. bilinen ve bu türden de rutin işlerde kullanabilmektir.Aklımdan geçen de sadece budur.Ama montajı yapabilmek için biraz da el becerisi (Sonsuz dişli şeklinde yer alan en ucundaki mile,plastik bir pervaneyi kaymadan,sıkı olarak tespit etmekte olduğu gibi) hiç şüphesiz gerekiyor.Örneğin bir mutfak robotunda veya narenciye sıkacağında pek de kullanılamaz,çünkü hem motor gücü,hem de torku çok yeterli değildir bunların.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Merhaba.
Teşekkür ederim.
Anladığım kadarıyla fazla işe yaramıyor parçaları.

Evet,haklısınız,söylediğim pervane tadalatı bile oldukça güç de olabilir.Çünkü döküm veya sinterlenmiş malzemeli bu dişli kutusu gövdesi içinde kalan bu sonsuz vidalı dişli mil ucu öncelikle de dışarıya serbest olarak da yataklanacak şekliyle çıkarılıp (Büyük beceriyle) ondan sonra serbest kalan bu mil ucuna pervane,vb. aksesuarları tam da takabileceksiniz.Çünkü normalde bu dişli uç tam olarak da bu dişli kutusunun içinde kalıyor ve diğer mil ucu da (Benim genellikle gördüklerim) çok kısa ve adeta yok gibidir.Bu tür zorlukları da var yani,faydalanmak tam manasıyla da çok güç.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Evet,haklısınız,söylediğim pervane tadalatı bile oldukça güç de olabilir.Çünkü döküm veya sinterlenmiş malzemeli bu dişli kutusu gövdesi içinde kalan bu sonsuz vidalı dişli mil ucu öncelikle de dışarıya serbest olarak da yataklanacak şekliyle çıkarılıp (Büyük beceriyle) ondan sonra serbest kalan bu mil ucuna pervane,vb. aksesuarları tam da takabileceksiniz.Çünkü normalde bu dişli uç tam olarak da bu dişli kutusunun içinde kalıyor ve diğer mil ucu da (Benim genellikle gördüklerim) çok kısa ve adeta yok gibidir.Bu tür zorlukları da var yani,faydalanmak tam manasıyla da çok güç.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Teşekkür ederim.
Benim için gerçekten zor bir işlem.
Sanırım en iyisi, kullanacak birisi çıkarsa ona vermek olacak.
Bilmukabele.

Arkadaşlar aranızda bunların temini konusunda yol gösterebilecek varmı?

Ekli dosyalar

• 020220151089.jpg
    020220151089.jpg
    208.9 KB · Görüntüleme: 10
  • 020220151090.jpg
    020220151090.jpg
    250.4 KB · Görüntüleme: 10

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999