Mikrodenetleyici Olmadan Step Motor Sürme

Herkese merhabalar, iyi forumlar.

Bir proje için step motora ihtiyacım oldu. Fakat projede mikroişlemci yok. Step motoru sabit bir devirde sürmem gerekiyor. Bu step motorlarla daha önce hiç uğraşmadım. Elimde fotoğraftaki gibi bir motor var. Bunu mikroişlemci olmadan nasıl çalıştırabilirim?

Aklıma ilk gelen PWM ile çalıştırmak oldu fakat çalışır mı emin olamadım. Bilen kişiler aydınlatırsa sevinirim.

Teşekkürler, saygılarımla.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2022-10-24 saat 01.08.51.jpg
    WhatsApp Görsel 2022-10-24 saat 01.08.51.jpg
    73.4 KB · Görüntüleme: 14
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Herkese merhabalar, iyi forumlar.

Bir proje için step motora ihtiyacım oldu. Fakat projede mikroişlemci yok. Step motoru sabit bir devirde sürmem gerekiyor. Bu step motorlarla daha önce hiç uğraşmadım. Elimde fotoğraftaki gibi bir motor var. Bunu mikroişlemci olmadan nasıl çalıştırabilirim?

Aklıma ilk gelen PWM ile çalıştırmak oldu fakat çalışır mı emin olamadım. Bilen kişiler aydınlatırsa sevinirim.

Teşekkürler, saygılarımla.
1. Mikrodenetleyici olmadan çalıştırabilirsiniz.
2. Siz mi yapacaksınız satın alarak mı kullanacaksınız.?
3. Hem yön sinyali yani DIR, hem de STEP sinyali vermeniz gerekecek. Tabi ayrıca sürücü kullanacaksınız.
4. PWM ile çalışmaz, STEP için frekansı değiştirmeniz lazım.
5. Motor hep aynı yöne dönecek ise DIR sinyalini "1" veya "0" yapmanız yeterli. İki yöne dönecekse yaptığınız veya aldığınız devre ile bu yapılır.
Kolay gelsin

Sanırım arkadaş sürücüde olmadan çalıştırmak istiyor... Öyleyse Olmaz kardeş...
Ama eğer elektronik bilgin varsa basit bir devre yaparak çalıştırabilirsin.

Bi-polar step motor için

ne_555_stepper_cicuit_60xpHOn9MB.jpg

uni-polar için

driver-circuit-using-555-diagram-schematic-768x530.png

Kaynaklar:

https://www.hackster.io/Tech_build/stepper-motor-speed-control-with-an-ne555-timer-2bb364
https://www.circuits-diy.com/555-timer-stepper-motor-controller-circuit/

Tam olarak böyle bişey arıyordum. Kendim yapabilirim. Teşekkür ederim cevap verenlere.
Burda sormak istediğim bişey var. 555 ile pwm bir frekans elde ediyoruz. 4017 ile sargılar arası faz farkı uygulayarak motoru çalıştırıyoruz değil mi? Doğru anlatmışımdır umarım. Teşekkür ederim tekrardan.

Son düzenleme:
555 ile PWM uretiyoruz demeyelim de adimlama palsleri uretiyoruz diyelim.

PWM tabiri cok farkli bir sey. Bu ornekte kullanmaniz dogru degil.

Tam olarak böyle bişey arıyordum. Kendim yapabilirim. Teşekkür ederim cevap verenlere.
Burda sormak istediğim bişey var. 555 ile pwm bir frekans elde ediyoruz. 4017 ile sargılar arası faz farkı uygulayarak motoru çalıştırıyoruz değil mi? Doğru anlatmışımdır umarım. Teşekkür ederim tekrardan.
4017 enteğresi girişine her pals uygulandığında çıkışı bir kaydırır. 555'in işi bu palsi üretmektir. Pals üretme hızını arttırdıkça motorunuz daha hızlı dönecektir.

Bunu denedim fakat çalıştıramadım. Galiba elimdeki 4017 entegresi bozuk. Çünkü led ile deneyeyim dedim olmadı. Tekrardan alarak deneyeceğim.
Birde herhangi bir step motor sürücüsü alsam girişine 555'in çıkışını bağlayarak da çalıştırabilir miyim?

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri