merhaba anhtarlama için seçim

dpu_force

Üye
merhaba ben picin çıkşlarından 18 tane ledi bu ledler birbirine 3 er tanesi seri diğer 3 tanesine paralel olacak şekilde bağlantısı yapılmıştır. picin çıkışında ilk 18 ledi diğer 18 ledi ... bu şekilde yakmak istiyorum arkdaşn bi tanesi IRLZ34N önerdi denedim ama olmadı yardımcı olumusun yada başka bi eleman mı kullansam

IRLZ34N Logic seviye(5V) ile sürülebilir.Gerilim ve akımı da fazlası ile yeterli.
Nasıl bağladığının (pic-mos) bir şeması olsa daha kolay anlardık.Mesela proteus...

Kardeş bi devre şeması yokmu iki dakkada çizip yollasan yada daha detaylı anlatsan belki yardımcı oluruz ama bu şekilde be demek istediğinizi bile anlamadım :D

musallim ' Alıntı:
IRLZ34N Logic seviye(5V) ile sürülebilir.Gerilim ve akımı da fazlası ile yeterli.
Nasıl bağladığının (pic-mos) bir şeması olsa daha kolay anlardık.Mesela proteus...

ben şimdi 3 tane ledi seri bağladım , 3 tane seri lede,
3 tane daha seri ledi paralel bağlayarak toplam 18 adet ledi IRLZ34N ile sürmek istiyorum. bu şekilde 18 er tane bağlanmış 5 sıra var ben bunları pic ile sırayla yakmak istiyorum. picin çıkışın mosfetin gate ine yani orta bacağına verdim. bu 18 tane ledin yanıp sönmesi laızm programa göre ama sadece yanıyo yani mosfet hep iletimde kalıyo ledlerde doğal olarak hep yanıyo.

Mosfet in girişine 100 ohm direnç bağla.
denemek için mosfetin girişini pic ten ayır.girişe 5 V gerilim ver.sonra 0 V ver.yanıp sönmesi gerekir.
geyt ucundan gerilimi çektiğin zaman durumunu değiştirmeyebilir.yani yanık kalabilir.
programdada geyt gerilim polaritesini periyodik olarak değiştirmen gerekir.

10 ohm 20 100 ohm denedim ama olmadı nasıl yapıcam bu değiştirme olayını. picin çıkışını bi 5 volt bide 0 volt yapıyourum programda 0 volt yaptığımda drain den akım geçmeye devam ediyo anladığım kadarıyla , bu durumu nasıl engelleyebilirim ?

elek ' Alıntı:
denemek için mosfetin girişini pic ten ayır.girişe 5 V gerilim ver.sonra 0 V ver.yanıp sönmesi gerekir.
geyt ucundan gerilimi çektiğin zaman durumunu değiştirmeyebilir.yani yanık kalabilir.

Tek başına o direnç (22ohm-150ohm)yetmez.Gate-source arasında 4,7k-10k değerinde bir direnç olmalı Yoksa , gate gerilimini kestim ama sıfır olmadı diye ağlarsın.

normal bi transistör kullanabilirmiyim anahtarlama yapmak için ? eğer kullanırsam aynı problemi yaşarmıyım

gate source arasına direnç bağlasam olurmu bu iş ...?????????

musallim ' Alıntı:
elek ' Alıntı:

Tek başına o direnç (22ohm-150ohm)yetmez.Gate-source arasında 4,7k-10k değerinde bir direnç olmalı Yoksa , gate gerilimini kestim ama sıfır olmadı diye ağlarsın.

gate ile source arasına 4.7 k direnç bağladım ama sorun yine aynı direnç değerini mi yükseltsem??

mosfeti yanlış kutuplamış olabilirsin.mosfetin ön yüzü sana bakarken soldan sağa G-D-S
şeklinde olur.S eksiye bağlı.D ucuna led in katotu,ledin anodu + ya bağlanacak.
bu durumda G ucuna 100 ohm ile 5 volt verirsen led yanar.eksi ucu değdirirsen led in sönmesi
lazım.mosfet lojik girişli ise yanlış hatırlamıyorsam dirence gerek kalmaz.
önce bu şekilde dene.sonra pic e bağlantı yaparsın.
birde G-S arasına "musallim"in belirttiği gibi fakat 470 K bağla.
bağlamadığın zaman pic programı çalışırken tekrar sıfır vermen gerekir.
iki durumda da dene bakalım.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri