MCB-9 Zaman Rölesi Bağlantısı Hakkında

safaru

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Elimde mcb-9 serisi zaman rölesi mevcut.

A1 girişine + faz A2 girişine nötr kablo bağladım.(Elekrik girişi)
Ancak altındaki 1,2,3 nolu çıkış bölümlerinden elektrik alamadım.(Kontrol kalemiyle denedim,lamba yanmadı.)

Ben bağlantısını yanlış mı yaptım.Mümkünse doğru bağlantıyı bana izah edermisiniz?

bağlantı.jpg
Üstteki şemayı buldum.A1 den 1 çıkışına ve A2 den 2 ye bağlantı yapacağım ancak
bu devreye prizi nasıl dahil edeceğim.
1 ortak uç,
2 normalde açık,
3 normalde kapalı.

Ben bu şemadan birşey anlamadım

İmkanınız varsa şemayıda paintle çizip gönderirmisiniz?

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Çok açıklayıcı bir şema, neresini anlamadınız ?
Alt tarafta M harfi ile gösterilen kontaktör bobini yazan yere prizi bağlayacaksınız.
Sakın yukarda yazdığınız gibi A1 den 1 çıkışına, A2 den 2 ye bağlantı yapmayın. Elektrik verdiğinizde kısa devre yapar ve patlar.
Şöyle bağlayın ;
A1 den 1 çıkışına bağlayın orası tamam. A2 den prizin bir yuvasına bağlayın. 2 çıkışından da prizin diğer yuvasına bağlayın. Yani M bobininin yerinde priz olsun.

Ekli dosyalar

• ZAMAN RÖLESİ.JPG
    ZAMAN RÖLESİ.JPG
    15.3 KB · Görüntüleme: 76
Son düzenleme:
A1 ucuna bagladigin fazdan kopru alip kontaklarin ortak ucuna yani 1 numaraya girmen lazim.ozaman kontak cikisinda faz gorursun.rolenin pozisyonuna gore kapalida yada acikta faz olur.

Çok açıklayıcı bir şema, neresini anlamadınız ?
Alt tarafta M harfi ile gösterilen kontaktör bobini yazan yere prizi bağlayacaksınız.
Sakın yukarda yazdığınız gibi A1 den 1 çıkışına, A2 den 2 ye bağlantı yapmayın. Elektrik verdiğinizde kısa devre yapar ve patlar.
Şöyle bağlayın ;
A1 den 1 çıkışına bağlayın orası tamam. A2 den prizin bir yuvasına bağlayın. 2 çıkışından da prizin diğer yuvasına bağlayın. Yani M bobininin yerinde priz olsun.

A1 ucuna bagladigin fazdan kopru alip kontaklarin ortak ucuna yani 1 numaraya girmen lazim.ozaman kontak cikisinda faz gorursun.rolenin pozisyonuna gore kapalida yada acikta faz olur.

Çok teşekkür ederim,ayrıntılı cevaplarınız için.
Daha önce hiç elektrik devresi bağlamadım şemadan yanlış bir çıkarımda bulundum.
Ben 2 den ve A2 den geleni sadece faz anladım,Tek kablo gibi düşündüm,sayenizde bu yanlışı düzeltmiş oldum.

Sn [MENTION=314492]safaru[/MENTION] çalıştığınız gerili 220v ve çok tehlikeli bir gerilimdir insan için.İş kazalarını 284 can ile tecrübe ettik ( belkide artacak) o yüzden bilgi ve tecrübe edinmeden bu tür işlere girişmeniz doğru değil. Saygılar.

[MENTION=183434]veysel28[/MENTION] çok teşekkür ederim düşüncen için.Tesisatı hazırladım güzel çalışıyor.

Somada hayatını kaybeden madenci kardeşlerimize Allahtan rahmet geride kalanların ailelerine başsağlığı diliyorum.
İnşallah bu tür olaylarda birdaha karşılaşmayız tek temennimiz bu.

Kolay gelsin hocam bağlantılarını yapmış olduğum entes mcb9 zamanrolasinin bana şu işi yapmasını istiyorum şöyle ki 2 saatte yanlız 6 saniye veya 10 saniye. Gibi bi süre akım sağlayıp tekrar akımı kapamasını istiyorum bu şekilde tekrar etmesi lazım nasıl yapabilirim acaba şimdiden teşekkürler

Kolay gelsin hocam bağlantılarını yapmış olduğum entes mcb9 zamanrolasinin bana şu işi yapmasını istiyorum şöyle ki 2 saatte yanlız 6 saniye veya 10 saniye. Gibi bi süre akım sağlayıp tekrar akımı kapamasını istiyorum bu şekilde tekrar etmesi lazım nasıl yapabilirim acaba şimdiden teşekkürler

Selamlar hocam. Aynı zaman rölesinden bir arkadaşım almış ve bana resim yolladı. Bağlantısını yapmışlar fakat ayarını yapamamışlar. Onlarda kuluçka makç için 2 saatte bir kere 6veya 10sn çalışmasını istiyor. Ayarlarını gösteren resim yollayabilirmisin. Teşekkür ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri