Matkap yastık sargısı nasıl test edilir

inecik

Üye
Değerli arkadaşlar elimde eski bir makita matkap var,bunun yastık sargısı sağlammı nasıl anlatım, multimetre ile

Ekli dosyalar

• 9991C589-E429-494D-BF3E-B011C8BB04F0.jpeg
    9991C589-E429-494D-BF3E-B011C8BB04F0.jpeg
    333.9 KB · Görüntüleme: 26
  • 44D8B5F3-F022-4F1E-9AE1-E6EF6B11C183.jpeg
    44D8B5F3-F022-4F1E-9AE1-E6EF6B11C183.jpeg
    248 KB · Görüntüleme: 18
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Knk ben net konuşmak istemem ama elinde bozuk bir usvlb kablosu varsa artısını bi ucuna öbür ucuna bir led zti düz lede bağla yanarsa sağlamdır

Tek tek bobin gruplarının direncini ölçebilirsin.
Kesin olmamakla beraber,eşitse sağlamdır denebilir.
Ayrıca seri lamba ilede gövdeye kaçak varmı diye bakılabilir.

Merhabalar.

Bu yastıkta 2 sargı mevcut. Bu iki saegi birbirine seri bagli. Asagida isaretledigim resimde 1-2 noktaları arasi bir sargı 3-4 noktaları arasi bir diğer sargı sarilidir.

Bu iki sarım 2 ve 3 noktaları arasındaki kablo ile birbirine seri irtibatlandirilmistir.

1-2 arasi omaj görmeniz gerekir. Mesela 10 ohm okudunuz. 3-4 arasında da ayni veya yakın bir omaj okumalısınız. Ayrıca 1-4 noktaları arasi iki sargi omaji toplamı kadar değer görmelisiniz.

En son izolasyon kontrolu için sargı ile nuve arasında kısa devre varmi kontrol edilmeli. Ancak bu olcum için standart bir avometre küçük izolasyon zaafiyetlerini gostermeyebilir.

9991C589-E429-494D-BF3E-B011C8BB04F0.jpeg

Merhabalar.

Bu yastıkta 2 sargı mevcut. Bu iki saegi birbirine seri bagli. Asagida isaretledigim resimde 1-2 noktaları arasi bir sargı 3-4 noktaları arasi bir diğer sargı sarilidir.

Bu iki sarım 2 ve 3 noktaları arasındaki kablo ile birbirine seri irtibatlandirilmistir.

1-2 arasi omaj görmeniz gerekir. Mesela 10 ohm okudunuz. 3-4 arasında da ayni veya yakın bir omaj okumalısınız. Ayrıca 1-4 noktaları arasi iki sargi omaji toplamı kadar değer görmelisiniz.

En son izolasyon kontrolu için sargı ile nuve arasında kısa devre varmi kontrol edilmeli. Ancak bu olcum için standart bir avometre küçük izolasyon zaafiyetlerini gostermeyebilir.

Ekli dosyayı görüntüle 84819
yardımınız için teşekkürler, sargı çıkış uçlarından birinde temassızlık varmış onu giderdim ve sizin dediğinizi yaptım her iki sargıda 4.5 ohm gösteriyor.bir konuda daha yardımcı olursanız sevinirim.bu matkabı hurdadan aldım ve motoru çalışıyormu bundan emin olmadan masraf yapmak istemiyorum, on off anahtarı arızalı diye düşünüyorum.anahtarı devre dışı bırakıp direk voltaj vererek motor çalışıyormu nasıl anlarım, nasıl bir bağlantı gerekir.elimde variac var ,gerekrse 30-40volt akımda verebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,288
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri