Matematikte gelinen son nokta

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Sistem bu arkadaşlar 1.sayının rakamları kadar sağa eğik birbirine paralel çizgiler çiziyorsunuz daha sonra bu çizgilerin üzerine 2.sayının rakamları kadar birbirine paralel çizgiler çiziyorsunuz. Mavi çizgi ile çizilmiş yay içindeki kesişen nokta sayısını aşağıya yazıyorsunuz.Toplamı İki haneli çıkanların solundaki rakamı solundaki sayıya devir ediyorsunuz. Çıkan sonuç şaşırtıcı değil mi?

Yapilan grafiksel islem zaten carpma isleminin ta kendisi.

Bir birine paralel n adet dogru, birbirine paralel m adet dogru ile kesisirse kesisim sayisi nxm dir.

Rakamlari kullanmak yerine kesisen noktalarin sayisini kullaniliyor.

Bolme islemi icin de grafiksel yontem varmi?

Yapilan grafiksel islem zaten carpma isleminin ta kendisi.

Bir birine paralel n adet dogru, birbirine paralel m adet dogru ile kesisirse kesisim sayisi nxm dir.

Rakamlari kullanmak yerine kesisen noktalarin sayisini kullaniliyor.

Bolme islemi icin de grafiksel yontem varmi?

Bölme içinde pratik yöntemlerin bulunduğu hakkında bilgiler var(john napier) ancak ben metodun detayına ulaşamadım.Ulaşan arkadaşlar paylaşırsa güzel olur.

Diğer pratik bilgiler;
10 ile çarpma: E bunu bilmeyen yoktur. Tabiki 10 ile çarpılan sayının sonuna bir sıfır ilave edilir. Eğer sayı virgüllüyse virgül sağa doğru kaydırılır. [15x10=150](10 un katları içinde aynı kural geçerlidir.)
5 ile çarpma: Çarpılacak sayının yarısı alınır ve sağına bir sıfır konulur. Sayı tek ise yarısı virgüllü olacaktır bu durumda virgül bir basamak sağa kaydırılır. (14x5=70)
25 ile çarpma: Sayının dörtte biri ve sağına iki sıfır ilave edilir. Virgüllü sonuç varsa iki virgül kaydırılır.(28x25=700)
50 ile çarpma: 5 ile çarpma ile aynıdır. Farkı sayının yarısı alındıktan sonra sonuna iki sıfır eklenir.(14x50=700)
15 ile çarpma: Sayının kendisi ve yarısı toplanır sonuna bir sıfır ilave edilir.(60x15=900)
11 ile çarpma: Eğer onbir ile çarpacağınız sayı iki basamaklıysa sayının biler ve onlar basamağı toplanır sayının ortasına yazılır.(27x11, 2+7=9, 27x11=297) Eğer toplam 10 ve daha büyük sayı ise elde onlar basamağına aktarılır.(38x11 , 3+8=11, 38x11=418)
9 ile çarpma: Sayı 10 ile çarpılır ve kendisi çıkartılır.
5 ile bölme: Sayının iki katı alınır ve bir sıfır eksiltilir. Sayının sonunda sıır yoksa bir virgül sola kaydırılır.(25:5=5, 32:5=6,4)
25 ile bölme: Sayının dört katı alınır ve iki sıfır çıkarılır.(120:25=4,8)

GÜZEL BİR SİSTEMMİŞ.TEBRIKLER

Teşekkürler ama ben kağıt kalem kullanayım :)

98x89=8722

bunu çarpmak için 8,9 tane çizgimi çizecem ?

ewet ıslem dogru cıkıyor ama ben nerede kullanıldıgını anlamadım 3G sıstemımı bv sekılde calısıyor

arkadaşlar bu işi öğrenmek istiyorsanız megahafiza.com sayfasını ziyaret edin dünya hafıza şampiyonu Melik Safi Duyarla irtibata geçin onun hafıza seti var onu alıp çalışın gerçekten çok güzel bişey kendinizi matematik dehası hissediyorsunuz

Arkadaşlar dikkat ettinizmi burda kullanılan sayılarda hiç sıfır yok ve tek basamaklı sayılar bulunmuyor.

Sistem bu arkadaşlar 1.sayının rakamları kadar sağa eğik birbirine paralel çizgiler çiziyorsunuz daha sonra bu çizgilerin üzerine 2.sayının rakamları kadar birbirine paralel çizgiler çiziyorsunuz. Mavi çizgi ile çizilmiş yay içindeki kesişen nokta sayısını aşağıya yazıyorsunuz.Toplamı İki haneli çıkanların solundaki rakamı solundaki sayıya devir ediyorsunuz. Çıkan sonuç şaşırtıcı değil mi?

:D :D BUMU yeni 1600 lü yıllara geri döndük yani:D

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,036
Son üye
murki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri