manuel jeneratörü otomatik yapma

cglryzc

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
ATİMA marka 6,5 kwlık bir manuel jeneratörümüz var. bunu otomatik yapmak istiyoruz. bu amaçla da bi otomatik transfer panosu bulduk. jeneratörün üzerinde stop-start-marş konumlu bi anahtar var. bu anahtara gelen kablolardan hangisinin marş motoruna gittiğini hangisinin stop rölesine ait olduğunu nasıl anlayabiliriz. biraz acemiyiz bu konularda. Yardımcı olabiirseniz sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Syn cglryzc
elinizde jenataröre ait bir proje yok ise ölçü aletiyle ölçerek veya kabloları takip ederek start ve stop uclarını bulabilirsiniz

jeneratör benzinli ise hiç uğraşmayın.yok dizelse marş , kontak ve yağ ucunu motorun üstünden direk olarak alın tabi akü + ve akü - yide

benzinli jeneratöre değmez abi bence hiç uğraşma
ona cikle yapmalısın yakıt selonoidi koymalısın genede çalışmaz
bir dünya arıza verir..
ama yapacaksan genede
marş ucu marş motrunun üzerindeki küçük soketen çıkan ince kablo
kontak ucuna röle koyacan kontak açılınca yağdaki - yi kaldıracak
biliyorsun stop (-) ateşleme bobinine verecen
mail atararsan daha çok yardımcı olabiirm
kolay gelsin

İyide elinizdeki panoda start stop ve marş yazıyorsa öncelikle otomatik yapmak için yanlış pano bulmuşsunuz zira otomatik için panoda yazsa yazsa oto / Manuel anahtarını okuyor olmalısınız. sizdeki ipli bir jeneratörü marşlı yapmada kullanılacak deseniz anlarım. Bu arada panonuz otomatik bulursanızda bir noktayı göz ardı etmeyin söylendiği gibi stop selenoidi değil ateşleme voltajının (bujinin henüz yükseltilmeden) toprağa verilmesi ile stop ettireceksiniz.

benzinli jeneratöre değmez abi bence hiç uğraşma
ona cikle yapmalısın yakıt selonoidi koymalısın genede çalışmaz
bir dünya arıza verir..
ama yapacaksan genede
marş ucu marş motrunun üzerindeki küçük soketen çıkan ince kablo
kontak ucuna röle koyacan kontak açılınca yağdaki - yi kaldıracak
biliyorsun stop (-) ateşleme bobinine verecen
mail atararsan daha çok yardımcı olabiirm
kolay gelsin
MERHABA KARDEŞ SAĞLIK OCAĞINDA BULUNAN 7.5 AKSA JENARATÖRE BEN YAPTIM CİKTE OLAYI ÇOK BASİT
YAPALI 3 YIL CİVARINDA VE TEK BİR ARIZA ÇIKARMADI

IMG_20160616_141523.jpg

evet arkadaşlar herkese merhaba manuel marşlı olan aksa 7.5 kw lık jeneratörümüzü otomatik olarak çalıştırılması buatta gördüğünüz 2 adet kontaktör burlar sadece start ve stop olarak kulanılmıştır
daha küçük kontaktör kulana bilirdik ancak elimizde bunlar vardı
mavi turuncu renkte görunen role bu benzinli jenaratör oldugu için cikte için kulanılmıştır 2 aç ve 2 kapalı kontağı bulunur 220 v ile çalışır bunu kullanmamdaki amacım marş basıldığı anda jenaratörün alternatörü 80- 120v arasında bir voltaj üretir bu röle bu volta aralıgında çeker ve kontak yapar bunun yerine kontaktör kulanılmaz neden derseniz kontaktör bu voltaj aralığında çekip bırakır veya uzun vadede arızalanır diye bilirim

IMG_20160616_141443.jpg

buradaki transfer panomuz burada yine rölemiz var bu rolede jeneratör çalıştı eletrik uretti ve röle çıkış verdi 1 dk zaman rölesi saymaya başladı ve j kontakrü çekti diğer bağlantılar transfer panosu nasıl ise bağlantılar aynıdır
aşgıda görüldüğü gibi manuel start ayda bir test etmeleri için
cikte olayı yukarda anlattıgım gibi ciktede kulandığım motorlar araçlar kulanılan kapı açma kapama motorudur burada 5 koblolu alnlardan kulanın bunların içlerinde sviç var ileri itiğinde moyorun elektriği kesilir birde bunların kaliteli olanları alın 2 çeşit var aynı ikisinide 15 tl den satıyolar kalitesi kablolarından ve plastik kalitesinden anlaya bilirsiniz kalitesiz oların motoru çak güçsüz
ve jenaratörlerde olmazsa almaz şarj redresörü
şöyle uzaktan baktığınız çak basit bir sistem kablolar salkım saçak çok özendiğim söylenemz her zaman böyle değilimdir lakin sistem geçen baktım tam 2.5 yıl olmuş herhangi bir problem olmadı
diyeceksinizki datakomun bunun için paneli var evet var ama bana 700 tl fiyat vermişlerdi için içine transfer panusunda kattığınızda fiyat uçuyor ben gerek görmedim çok ayrıntıya girmedim herhalde gerek yoktur video çektim youtube yükleyince buradan link atarım herkese selam iyi forumlar

IMG_20160616_141357.jpg
IMG_20160616_141507.jpg
IMG_20160616_141436.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20160616_141454.jpg
    IMG_20160616_141454.jpg
    123.6 KB · Görüntüleme: 143
Iyide hocam bu motorun marj dinamosunu devreden nasil cikariyorsun, soyle ki mars kontaktoru cekim mars dinamosunu enerjilendirdi motor donmeye basladi ve calisti bu esnada mars motoru enerjisinin kesilmesi lazim bu nasil oluyor

Sent from my GT-I8190 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,951
Son üye
N4POLYOON

Yeni konular

Geri