Manuel jeneratörde akü şarjı

coolpeuge

Üye
Herkese merhaba, bir müşterim 5 kva monofaze manuel jeneratör kullanıyor. Enerji gittiğinde jeneratörü anahtardan çalıştırıp sisteme enerji vermek gerekiyor. Ben transferi ana pano içerisinde yaptım. 2 adet kontaktör ile Şebeke gittiğinde jeneratörde enerji gördüğünde jeneratör kontaktörü devreye girerek jeneratör barasını enerjilendirecek, şebeke geldiğinde bunu gören 2. kontaktör düşüp 1. şebeke kontaktörü yine şebekedeki enerjiyi gördüğü için şebeke barasını enerjilendirecek. 1. sorum şu olacak: Kesik şebeke enerjisi tam geri geldiği anda jeneratör ile şebeke çakışırlarmı? Çakışmamaları için jeneratör kontaktörünün şebeke kontaktörü devreye girmeden hemen önce düşmesi gerekiyor. Bu nasıl oluyor? 2.sorum ise şu: jeneratör içerisinde şarj dinamosu bulunuyor. Yani jeneratör çalışırken jeneratör aküsü şarj olacak. Peki şebeke varken bu akü nasıl şarj olacak. Şimdi jeneratörün ön yüzünde birbirine paralel bağlı 2 adet monofaze priz bulunuyor. Jeneratör üzerinde başka herhangi bir ağlantı noktası yok. Ana panoya jeneratör enerjisini taşımak için bu prizlerden birine pano-jeneratör arasına çektiğim 4x4 kablonun 2 iletkenini faz ve nötr olarak bağladım ve ucuna fiç bağlayıp jeneratöre taktım. Yani şebeke varken bu kabloda enerji olmuyor. Dolayısı ile aküyü hangi gerilim ile şarj edeceğim. Eğer bu 4 iletkenli kablonun geri kalan 2 ucunu şebeke barasının ortak ucuna bağlayıp şebekede enerjili hale getirirsem bu sefer de akü şarj olacak ama şebeke barası ortak olduğu için hem jeneratör şarj dinamosu aküyü şarj etmeye çalışacak hemde şebeke enerjisi ki böyle bir durumdamuhtemeler bir arıza oluşacak. İşin içinden çıkamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sorununu sanırım datakom 171 trasfer kontrol cihazı çözecektir hem ucuz 40$ hemde pratik

ayrıca şarj için yanlış yol izliyorsun datakom sviçmod sarj redresörleri var 5A 12V 25$ şebekeden besle çıkışlarınıda akü kutup başlarına bağla redresörü jeneratöre yakın yere monte etki akü ile redresör çıkışı 5 metreden fazla olmasın redresör jeneratör çalışırken şarj olduğunda ve akü dolu iken şarj akımını otomatik olarak keser akü şarjı düşmeye başladığında tekrar devreye girer ayrıntılı bilgi datakom.com.tr

transfer panosunu düzgün yaparsan elektriksel kitlemeli olarak şebeke ve jeneratör çakışmaz aradaki geçişler için zaman rölesi kullanmanı tavsiye ederim akü şarjına gelince jeneratör çalışırken aküyü şarj dinamosundan şarj ediyor ayriyeten şebeke varkende şarj olmaya devam etsin diyorsan akü şarj devresinin enerjisini şebeke kontaktörünün girişinden alırsan burdada çakışma sorununu kaldırmış olursun

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri