Makine motor kontrollü

isfen

Üye
arkadaşlar dört adet makinam var hepsinin birer stard butonu var benim yardımını istedim konu makinaların dördünede aynı anda stard verilirse ikisinin çalışmaması yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hiç bir zaman 3 ya da 4 maline birden çalışmayacak mı. Misalen 1 den dörde kadar butonlara sırayla basılırsa ilk 2 basılan çalışacak 3. ve 4. motorlar çalışmayacak mı?

sayın bolubeyi makina dediğim punta mak. anlık girp çıkıyor trafom 4oo lük ancak 2sini kaldırıyor 4.punta yeni alındı 3lü iken devreyi kurdum 4.yü adapte edemiyorum A B C kontaktörleri ile X Y Z röleleri ile çözmüştüm rölelerin nc kontaklarını kontaktörlerin önlerine koydum(a bobin önüne y röle nc kont-b bobin önüne z röle nc kont-c bobin önüne x röle nc kont.) 2 kontaktörün no kontaklarını da röle bobinlrinin önüne koydum A ve B kontaktörleri aynı anda çekerse a ve b nin nc kontaklarını x nin önüne koydum x rölesi çekti c kontaktörün çekmesini engelledi B ve C kontaktörleri aynı anda çekerse b ve c nin nc kontaklarını z nin önüne koydum z rölesi çekti a kontaktörün çekmesini engelledi C ve A kontaktörleri aynı anda çekerse c ve a nin nc kontaklarını y nin önüne koydum y rölesi çekti b kontaktörün çekmesini engelledi.4.yü adapte edemedim normalde 4ü de çalışacak yalnız bu sefer 4ü aynı ana denk gelirse trafoya fazla yüklenmemek için 2si o an çalışmayacak

4. özel durum mu? 4. basıldığı zaman önceliği mi olacak? 4. basıldığı anda diğer 2 tane çalışıyorsa onları durduracak mı?

öncelik yok önemli olan 4üde aynı ana denk gelirse (saliselik olay)trafoya zarar vermesindiye 2 tanesini devre dışı bırakmak bu olay günde 1 veya 2 defa oluşuyor

murat delibey emeğine sağlık teşekkür ederim devreyi deneyeceğim

punto.jpg

Ben de yukarıdaki kumanda devresini tasarladım. İhtiyacınıza cevap verir inşallah.

Ekli dosyayı görüntüle 24478

Ben de yukarıdaki kumanda devresini tasarladım. İhtiyacınıza cevap verir inşallah.

Emeğine sağlık epeyce uğraşmısın. İlk bakışta anlamamış olabilirim ama, devrende şu soruya cevap ararmısın?

1 ve 2 çalışırken, 3. yada 4. motorun çalışmasını ne engelleyebilir? Benim gördüğüm dördünü de aynı anda çalıştırabiliyorum.

Hiç bir zaman 3 ya da 4 makine birden çalışmaz. 2 tane makine çalışırken 3. bir butona basıldığında Y kontaktörü devreye girerek 3. ve 4. makinelerin nötüre giden bağlantılarını normalde kapalı kontakları üzerinden keserek 2 den fazla makinenin çalışmasını önlemektedir.
Similasyon videosunu aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Bir önceki mesajımda da ekts dosyasını vermiştim. ekts programını kullnarak kendiniz değişik durumlar için simüle edebilirsiniz.

Hiç bir zaman 3 ya da 4 makine birden çalışmaz. 2 tane makine çalışırken 3. bir butona basıldığında Y kontaktörü devreye girerek 3. ve 4. makinelerin nötüre giden bağlantılarını normalde kapalı kontakları üzerinden keserek 2 den fazla makinenin çalışmasını önlemektedir.
Similasyon videosunu aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.
simule - Dailymotion videosu

Bir önceki mesajımda da ekts dosyasını vermiştim. ekts programını kullnarak kendiniz değişik durumlar için simüle edebilirsiniz.

Haftanın yorgunluğu çöktü iyice, bana hala bu devre de eksik var gibi geliyor ama. Şimdi zor olacak. Pazartesi bakarım artık.
Soruyu soran arkadaş oldukça şanslı çıktı. Video bile yapmışsınız.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,195
Son üye
dijitalpark

Yeni konular

Geri