makine arızalarında izlenecek yollar

Tecrübe = Hayatta yaptığın hatalar dır diyeyim zaman içerisinde pratikleşirsin sadece biraz gayret ve boş zamanlarında çıkma hurda parçaları incele kendince basit çalışan devreler yap ( TEDBİRİ ELDEN BIRAKMA ) göz açmış kapamışsın kullandığın makinalar konusunda uzmansın Allah muvaffak etsin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kardeşim sana öncelikle şunu söylemeliyim: Hepimiz senin gibi başladık makineler gözümüzde kocamandı fakat zamanla küçüldüler.
senin proje okuma problemine ise ilk önce sembolleri tanıyarak başlaman gerekiyor.genelde alman ,amerikan ve fransız sembollerini
öğrenmen lazım.sonrada bazı basit devre prensiplerini öğren her yerde karşına çıkacaktır.start,stop-ileri , geri - yıldız,üçgen-zamanlama-frenleme gibi...
parça parça devreleri çözmek daha kolay olur.
büyük projelerde genelde elemanların kodlamalarının yanında devamının örneğin bir kontaktörün diğer kontaklarının hangi sayfada olduğu yazar.yada yatay ve dikey sütunlar yazar s105 5/A yani sayfa 105, 5.satır , A sütunu gibi...
birde bir ajandayı bölümlere ayır her makinanın arıza sicil bilgilerini vardiya defterinden buna not al çünki birmüddet sonr agöreceksinki
rutin arızaların sıklığı oldukça fazla.
birde operatörler makinayı ilk devreye alırken makinenin devreye alma sırasını ve kontaktörlerini not al.
daha sonra arıza sırasında makine nin tamamı yerine devreye alma sırasında neresi devreye girmiyorsa sadece oraya yoğunlaşman kolay olur.şunuda unutma ne kadar biz tecrübeli olursak olalım ilk sefer gördüğümüz panoyu algılamamız mutlaka zaman alır.
yanlız değilsin arkandaki üyeleri unutma...

değerli arkadaşım makinada plc varsa en kolay yolu meslekte yeni isen kendine bir not defteri yap plc li makinalarda plc girişlerini not al örneğin x0 x6 x7 diyelim makine çalışırken bu girişin birisi olmassa plc çıkış vermezx0x6 burada x7yoksa bu plc çıkış vermez x7 ne senserü ne sinyalidir bakarsın bizim makinalarda bu şekilde plc arızalarını çözüyorum birazda plc bilgin olması lazımkolay gelsin

arkadaşım güzel demişsinde peki inputların hepsi normal ama motor yanıksa bunu nasıl anlıycaksın bu metod bence biraz yanlış gibi geldi daha doğrusu tam çözüm değil. mesela npn bir sensör inputa baglı ise makina dururken inputa sinyal gelmez bilmiyorum ama pek sağlıklı değil gibi geldi bana

bazı ışe yeni giren operatörlerede vardiya yazarlar ve bir arıza oldugunda seni ararlar arıza var diye makinaya gidersin ne oldu dersin sana çalışırken birden durdu derler bu arıza en zor olanıdır çünkü operatör makinayı bilmiyor nasıl çalıştığını anlatamıyor gelde çık işin içinden doktora gitsenız ben hastayım deseniz doktor size nereniz ağrıyor ne yediniz içtiniz diye sorular sorar siz ben bilmem sen doktorsun bulmu dersiniz diyelimki hiç birşey söylemediniz o doktor sizin hastalığınızı illaki bulur ama belki günlerce ugraşır bakımcının işide böyledir eger oparatör size yardımcı olamıyorsa saatlerce arıza ararsınız ama bu demek değlidir ki siz bilgisiz birisiniz aksine çok bilgili olduğunuz aşikardır çünkü azimle arıza arıyorsunuz kolay değildir arıza bulmak .kısacası arızacılıkta en önemli unsur ya siz makinayı dörtdörtlük tanıycaksınız yada oparatör. elektrik arızasıyla mekanik arıza arasındaki fark bence mekanik arızayı bulmak çok kolaydır ben burdayım diye bagırır ama bulduktan sonra tamir etmek zordur elektriksel bir arızayı ise bulmak çok zordur en ince detaylara kadar bakmak lazımdır ama arızayı bulduktan sonra ise tamiri kolaydır kısacası sende azim istek ve yetenek varsa her türlü zorluğun üstesinden gelirsin

dostum panolarda ki karışıklıklardan ve görünce korktuğundan bahsediyorsun önce kendine güvenmelisin.ben arızaları nasıl bulacağından çok aynı arızayla birdaha karşılaşmaman için 1 2 şey diyeceğim.önce panolarını adam akıllı bir düzenle.kablolarını olması gereken kablo kanallarının içine çok şişirmeden yerleştir.sadece ekipman girişleri ve kodlamaları görünsün yeter.bütün girişleri iyice sıkıla.aydınlatman yeterli olsun.panoların temiz ve nemli ortamdan mümkünse uzak olsun.her panonun projesi içinde olsun.ve boş zamanlarında bunlara bol bol vakit ayır ve çalışma prensiplerini iyice anlamaya çalış.gerisi kendiliğinden yavaş yavaş tecrübe olmaya başlar. başarılar

makina operatorlerı genelde cok ısbilmiş olurlar yok surdandır yok burdandır kafanı karıstırıp dururlar ama aynı arızayı yapmıssa daha once ne oldu dıye sorup yardım alabılırsın sadece.Bide en onemlısı arıza var denıldığı zaman ''of yınemı arıza,şimdi zamanı mıydı,nasıl bulcam,'' dıye bı dusunde olursan 1-0 yenik başlamıs olursun. kendınden emın ol. ben bunu yaparım dusunce ıcınde olursan daha basarılı olursun kanımca

1. kural kendine güvenmelisin ve ben bu işi yapabilecek kapasitedeyim demelisin ilk önce kullanılan makinaların ve elemanlarının çalışma mantığını araştır ağrıza konusunda arızalı olan parça ve bunun üzerinde bağlantılı olan parçaları devre şeması üzerinden kontrol ederek arıza yapabilecek olan parçalar hakkında yorum yap (bu parça hangi malzemeye komut veriyo hangi elemandan komut alıyo gibi) zaten ağrıza konusunda kendi içinde yorum yaparak arızayı bulabilirsin gerisi tecrübene bağlı yapılan işide kendin bitirmeye özen göster.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri