kumanda panolarında arıza tespiti

talebe34

Üye
ustalarım bu işlere yeni başladım pek bilgim yoktur sadece kitap üzerinde gördüklerim. ancak yeni girdiğim fabrikada ustalarla makine arızalarına gidiyorum. okulda plançete üzerinde elimizle koymuş gibi arızayı buluyorduk. çünkü 3-5 tane kontaktör, röle vardı ama fabrikada kumanda panosunun içine giriyoruz arıza için. 20-30 tane kontaktör, dijital göstergeler, röleler, sigortalar vb gibi görmediğim dünyalarca parça var. kumanda panosunda olduğu yetmiyormuş gibi sensörleri, rezistansları vb gibi bir ton parçada kocaman makinelerin üzerinde var. benim sorum şu olacak ustalarım; o kumanda panolarını görünce gözlerim korkuyor hangi kablo nereye gidiyor. hangi kontaktör ne işe yarar arıza olunca nasıl bulacağım? yani resmen gözüm çok korktu. arızalara nasıl müdahale etmem lazım? ilk olarak nereden başlamalıyım? yardımlarınız içim şimdiden teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
en onemlısı işi sevmen.Makınanın calışma prensıbını ıyı ögren.zamanla tecrübe sahıbı olacaksın ve sonra hersey senın ıcınde cok basıt gelecek.

Merhaba krdeşim öyle korkmana gerek yok zamanla hepsine alışırsın.Sen önce makinaların nasıl çalıştığını çalışma prensiplerini ,mesela hangi sensörü görünce makinanın hangi hareketi yaptığına dikkat et.Ama en önemlisi kim ne derse desin mesleğini sev.İşin en başı bu.Başkalarına göre ardı ötesi iki kablodur.bırak onlar öyle bilsin.Bizim işimiz kafa işidir .Yatarken kalkarken yemek yerken aslında hep meşgulüzdür.Bu mesleği seversen zamanla göreceksin vazgeçemezsin.Başarılar.

korkma arkadasım meslegını sev kafanı ver bu ıse makınaların calısma prensıbını ogrenmeye bak kafanda canlandır pratık yap devreler uret
bunları bırlestır ve brazda tecruben olursa bu ısı cozersın her sabah ısıne zorla degıl kosarak gıt her seyden onemlısı bu ısı yapabılecegıne ınan

varsa makinaların kumanda şemalarını incele çalışma amantığını öğren.

ustalarım bu işlere yeni başladım pek bilgim yoktur sadece kitap üzerinde gördüklerim. ancak yeni girdiğim fabrikada ustalarla makine arızalarına gidiyorum. okulda plançete üzerinde elimizle koymuş gibi arızayı buluyorduk. çünkü 3-5 tane kontaktör, röle vardı ama fabrikada kumanda panosunun içine giriyoruz arıza için. 20-30 tane kontaktör, dijital göstergeler, röleler, sigortalar vb gibi görmediğim dünyalarca parça var. kumanda panosunda olduğu yetmiyormuş gibi sensörleri, rezistansları vb gibi bir ton parçada kocaman makinelerin üzerinde var. benim sorum şu olacak ustalarım; o kumanda panolarını görünce gözlerim korkuyor hangi kablo nereye gidiyor. hangi kontaktör ne işe yarar arıza olunca nasıl bulacağım? yani resmen gözüm çok korktu. arızalara nasıl müdahale etmem lazım? ilk olarak nereden başlamalıyım? yardımlarınız içim şimdiden teşekkür ederim.
Hep böyle olur zaten, ilk işe başlama(ilk derken yeni işin ilk bir kaç ayı)korku, stresle geçer zaten, ama sonra bakarsın ki, evde yada dışarda iken telefon gelir, arızayı dinlersin ve değil 30, 100 lerce kontaktör sensörler içerisnde hangisinn arızalı olduğunu tespit eder uzaktan çözersin işi:)) bu bir gerçek, tecrube ile sabittir. Senin tek yapman gereken makina yada makinaları tanıman işlevini öğrenmen ve tabii bu arada projeyide sık sık incelemen. Gersini zamana bırak..

ustaların hepsine katılıyorum gözünü korkutma zamn geçtikçe o kocamn makineler küçülecektir gözünde ilk başta işide bilsen makineyi tanımadığın için korkutur seni makinenin oparatörleriyle sürekli sor makinenin neresinin nasıl olduğunu zaten kafanda bişeler canlanmaya başlar zaten bir sorun olduğunda onlar seni yönlendirecektir bunu böyle yaptığında böyle oluyodu faln diye sende takip ederek sorunları çözeceksin makineyi iyi tanı çalışma prensibi önemli başarılar dilerim..

başarılar dilerim..

şemaları ve çalışma prensiplerini öğrenmeye çalış makineyi kullanan operatörden makine hakkında bilgi al ama en önemlisi NEZAMAN İŞ BAŞA DÜŞERSE ASIL O ZAMAN O SİSTEMLERİN PİRİ OLURSUN....

makinaların şemalarını al ve incele. kolay gelsin. kabloların çok fazla olması kafanı karıştırmasın aslında hepsi çok basit göreceksin

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri