Mach3 cnc Referans sorunu

halil355

Üye
Resimdeki cnc yi bitirdim ayarlarını yaptım ama bir türlü referans sürüşü yapamıyorum.örneğin x limit anahtarına gelince duruyor buraya kadar normal ama durduktan sonra geri kurtulması lağzım ama 1mm bile geri gitmiyor sorun nerde olabilir arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz.

Ekli dosyalar

• 20190212_205821.jpg
    20190212_205821.jpg
    267.2 KB · Görüntüleme: 81
  • 20190221_211459.jpg
    20190221_211459.jpg
    246 KB · Görüntüleme: 67
  • 20190212_205801.jpg
    20190212_205801.jpg
    254.3 KB · Görüntüleme: 67
Y ekseninin somun bağlantısı çok marjinal asıl çalışacak yerlerde alt destekli somunun altına kare kızak kullanmışsınız :D:D:D:D

X limite gelince duruyorsa o switch limit switch i olarak ayarlanmış demekki

Yorum için teşekkürle kardesim,Y eksenine onu koymamin sebebi eger iki kol ve vidalı mili arasında azda olsa bi zorlanma varsa onu ortadan tamamen kaldırıyor çok faydasını gördüm ölçülerde hicbir bozulma olmuyor makina çok rahat çalısiyor. Biz bu islemi 90 bin € luk makinalara uyguluyoruz.

Limit olayini birazdaha acarmisin kardesim bu sorun x,y,z bütün eksenlerde var mach3 ten birtürlü ayarını bulamadim.

Keşke asıl taşıyıcı kızaklarıda kare kızak koysaydın.

Referans sürüşü derken reff all home butonuna basıyorsun sanırım. Limit switchler için ayar yapmışındır. Pin numarası falan. Oradan aynı pin numarasını home girişleri içinde yazman lazım. Sen o switchleri limit switch diye tanıtmışsın programa.

Desteğin için çok sağol kardesim,simdi denedim normal bir sekilde calişiyor süper.

ilk basta kare düşünmüstum ama cok pahaliydi simdilik bunlari yaptim,isyerine bazen eski makinalar geliyor parçalayip çöpe atiyoruz onlardan Z ve X için dört tane ayarladım Y Una bulunca değiştiririm inşallah.

Arkadaslar, y ekseninde 2 tane motor var slave axis yani, ref all home tıkladıgımızda motorlardan biri çalışmıyor? Fakat manuel yön tuşları ile harekette koordineli bir şekilde çalıştırabiliyoruz, bu sorun nasıl çözeriz? Şimdiden sağolun

Arkadaslar, y ekseninde 2 tane motor var slave axis yani, ref all home tıkladıgımızda motorlardan biri çalışmıyor? Fakat manuel yön tuşları ile harekette koordineli bir şekilde çalıştırabiliyoruz, bu sorun nasıl çözeriz? Şimdiden sağolun

Aynı Sorunu Bende Yaşıyorum acaba nasıl çözdünüz ?
g30 işe yaramadı bende çünki istediğim yönün tersine hareket etti Y ekseninde
yönleri de çeviremedim

Değerli arkadaşlar mach3 programında g28 ile makineyi istediğim koordinata gönderebiliyorum. G30 ile makine kendi 000 Ina gidiyor. Dobutton komutu ile referans alıyor fakat tek tek alıyor. Ben referansı 3 ünü birden almak istiyorum çünki y ve a ekseni beraber çalışması gerekiyor toplamda 4 motor var çünki. Reff all home un içine ne yazmak gerekiyor acaba?
Veya home anahtarlarını tetikleyene kadar hareket ettirecek başka komut varmıdır?

Değerli arkadaşlar mach3 programında g28 ile makineyi istediğim koordinata gönderebiliyorum. G30 ile makine kendi 000 Ina gidiyor. Dobutton komutu ile referans alıyor fakat tek tek alıyor. Ben referansı 3 ünü birden almak istiyorum çünki y ve a ekseni beraber çalışması gerekiyor toplamda 4 motor var çünki. Reff all home un içine ne yazmak gerekiyor acaba?
Veya home anahtarlarını tetikleyene kadar hareket ettirecek başka komut varmıdır?
Slave axis ayarını yaptığınıza/yapabildiğinize emin misiniz ? Kontrol kartınız slave axis destekliyor mu ?

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri