Mıknatıs üzerinde herhangi bişiyi gezdirmek ...

Maxim-1995

Üye
Arkadaşlar resimde belirttiğim gibi aynısını yapmak istiyorum ( gerçi fikrim benimde ) yardımcı olabilirmisiniz ?? yani nasıl yapabilirim ??? düşmemesini istiyorum ne kadar ağırlık vs vs kaldırır mantık yardımcı olurmusunuz lütfen ...

Not: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Bu sistemde kaldırma kuvveti tamamen mıknatısların itme kuvvetine bağlı olacaktır. O yüzden mıknatısın gücü ve boyutu çok etkili olacaktır. Sen ilk önce prototipi(ilk örnek) tasarla daha sonra gerekirse altta kalan kısmı elekrtomıknatısla güçlendirirsin.

İlk aşamada üstte kalan vagon şeklindeki kısmın gitmesini istediğin güzergahı yapman gerekiyor. Bu güzergahı tabanını boydan boya mıknatıslarla döşediğin dar bir oluk şeklinde tasarlarsan havada kalan kısım itme kuvvetinden dolayı sağa, sola kaçıp belirlediğin güzergah dışına çıkamaz.

Tabanı boydan boya mıknatısla döşemek senin için çok zor olacağından deneme amaçlı olarak çok büyük bir oluk kesme, bunun yerine ilk aşamada küçük bir taban kesip arasında küçük mesafeler bulunan mıknatısları döşe.

Üstte kalan kısmıda tam oluğun genişliğinde fakat hafif bir şekilde tasarla. Mıknatısların aynı kutupları birbirne baktığı sürece üstteki kısım yere değmeyecektir. Üstteki kısmın arkasına da iyi bir açıyla mıknatıs monte edebilirsen hiçbir güç uygulamadan sadece arkadaki mıknatısın itme gücüyle yol almasını sağlayabilirsin.

Bak sana bu konu ile ilgili bir de güncel haber vereyim.

Tren değil mermi
Japonya, dünyanın en hızlı trenini üretmek için kolları sıvadı

170220111337046200301.jpg

Manyetik ray sistemi sayesinde yere temas etmeden ilerlemesi planlanan ‘Şikansen’ adlı hızlı tren, saatte 500 kilometre hızla yeni bir dünya rekoruna imza atacak. Japonya’nın Tokyo ve Nagoya kentleri arasında hizmet verecek olan tren, bu iki kent arasındaki 257.5 kilometrelik mesafenin yolculuk süresini 95 dakikadan 40 dakikaya indirecek. Trenin hızını borçlu olduğu özel manyetik demiryolu ise Tokyo’ya 40 milyar sterline (101 milyar 600 milyon TL) mal oldu.

Japonya Demiryolları şirketi yeni tren modeliyle ilgili yaptığı açıklamada, bu yeni hatlar ile insanları uçmaktansa raylı sistemlere yöneltmeyi amaçladıklarını söyledi. Tokyo-Nagoya hattının gelecekte Japonya’nın en büyük üçüncü şehri Osaka’ya da uzatılması planlanıyor. Diğer yandan, Japonya’nın bu yeni ray sistemini ABD’ye de pazarlamaya hazırlandığı ve Barack Obama yönetiminin ülkenin farklı bölgelerinde inşa etmeyi planladığı bu sistemi kurmak için Japonya’ya 33 milyar sterlin (84 milyar TL) önerdiği öğrenildi.

Tren değil mermi - GAZETEVATAN.COM

Yapım aşamasında sana destek olmaya çalışırım. Eğer bu sistemi biraz geliştirebilirsen üniversite de bile çok sağlam not alabileceğin iyi bir proje tasarlamış olursun.

İlginiz için çok teşekkür ederim ...
ben şimdi dediğniz ilk örnek teki ( yani benim sanırım ) aynı o şekilde yapcam ...
Yuvarlak O şekli olacak yaklaşık 90 cm uzunluk olarak farz edersek ...
fakat bu düşme olayı hala anlamadım ...
Ayrıca prototipi nedir ?
ben 7. sınıftayım yani orta iki olarak ... Hoca benim yapacağıma dair güvencesi yok o yüzden bu işe kalkışıyorum zaten kendime güvenim olmasa bu işe kalkışmam ...
Ayrıca mıknatısları seçerken neye göre bakim ??? şimdi uzunluk anladımda kalınlığı önemlimi ?? mesela ben 2 veya 5 e r cm seççem yuvarlak şekil olcağı için ...
Ayrıca hocam mıknatıs satan tanıdık biriler varmı uygun fiyatta olsun ...
İnternette baktımda pahalı firtmalar var

Mıknatıs çeşitleri fark edermi ???
- Ne alaka derseniz
a - Neodium
b - Alnico
c - plaka
d - 300 oksit

Son düzenleme:
Çok fazla soru sormuşsun adım adım gidelim istersen.

Düşme dediğin burada belirttiğim olay galiba.

İlk aşamada üstte kalan vagon şeklindeki kısmın gitmesini istediğin güzergahı yapman gerekiyor. Bu güzergahı tabanını boydan boya mıknatıslarla döşediğin dar bir oluk şeklinde tasarlarsan havada kalan kısım itme kuvvetinden dolayı sağa, sola kaçıp belirlediğin güzergah dışına çıkamaz.

İki mıknatısı birbiri ile aynı kutupa bakacak şekilde üst üste koymaya çalışırsan itme kuvvetinden dolayı birbirini hızla iterek uzaklaşacaklardır. Ne yaparsan yap boşta bulunan iki mıknatıstan birini havada asılı bırakamazsın. Onun için üsttekinin havada kontrolsüz bir şekilde savrulmasını önlemek için kenarları kapalı bir güzergah belirlemelisin.

Sabit kalacak ve güzergah olarak kullanacağın kısmı illa yuvarlak yapman gerekmiyor üstü açık dikdörtgen şeklinde de yapabilirsin. Böylece mıknatısların kutuplanmasından dolayı araç olarak kullanacağın kısmın takla atıp zemindeki mıknatısa yapışma riski olmaz.

Çok anormal zor birşey değil yapamayacağını düşünmüyorum. Şöyle bir düzenek hazırlaman gerekiyor.

Prototip ilk yapılan örneklere denir. İlk tasarımlar genelde en az özellik barındıran ve sistemin çalıştığını göstermek için yapılan denemelerdir. Yani bir sistemin ilk yapılan örneğine prototip denir. Daha sonra bu örnekler yani prototipler geliştirilerek ticari ürün haline getirilir.

Mıknatıs seçimi konusunda benim de hiçbir fikrim yok ilk önce bir araştırma yapmam lazım.

Son düzenleme:
Çok fazla soru sormuşsun adım adım gidelim istersen.

Düşme dediğin burada belirttiğim olay galiba.

İki mıknatısı birbiri ile aynı kutupa bakacak şekilde üst üste koymaya çalışırsan itme kuvvetinden dolayı birbirini hızla iterek uzaklaşacaklardır. Ne yaparsan yap boşta bulunan iki mıknatıstan birini havada asılı bırakamazsın. Onun için üsttekinin havada kontrolsüz bir şekilde savrulmasını önlemek için kenarları kapalı bir güzergah belirlemelisin.

Sabit kalacak ve güzergah olarak kullanacağın kısmı illa yuvarlak yapman gerekmiyor üstü açık dikdörtgen şeklinde de yapabilirsin. Böylece mıknatısların kutuplanmasından dolayı araç olarak kullanacağın kısmın takla atıp zemindeki mıknatısa yapışma riski olmaz.

Çok anormal zor birşey değil yapamayacağını düşünmüyorum. Şöyle bir düzenek hazırlaman gerekiyor.

Prototip ilk yapılan örneklere denir. İlk tasarımlar genelde en az özellik barındıran ve sistemin çalıştığını göstermek için yapılan denemelerdir. Yani bir sistemin ilk yapılan örneğine prototip denir. Daha sonra bu örnekler yani prototipler geliştirilerek ticari ürün haline getirilir.

Mıknatıs seçimi konusunda benim de hiçbir fikrim yok ilk önce bir araştırma yapmam lazım.

Anladım bu resimdeki gibi yapsam ?

Tabana mıknatıs yerine ardışık bobinler yerleştirdiğinizi düşünün, bu bobin dizisini mcu kontrolündeki köprü çıkışlarıyla kendi istediğiniz sekans ve şiddette anahtarlayabilir ve bu sayede hızı, pozisyonu ve sürtünme miktarını kontrol edebilirsiniz.
Bunun hazırına "lineer motor" deniyor ;) Uğraşırım diyorsan, benden de tam destek...

Tabana mıknatıs yerine ardışık bobinler yerleştirdiğinizi düşünün, bu bobin dizisini mcu kontrolündeki köprü çıkışlarıyla kendi istediğiniz sekans ve şiddette anahtarlayabilir ve bu sayede hızı, pozisyonu ve sürtünme miktarını kontrol edebilirsiniz.
Bunun hazırına "lineer motor" deniyor ;) Uğraşırım diyorsan, benden de tam destek...

Hocam yeterki mıknatıs üzeirnde süzülsün çember olduğu için istediği kadar süzülcek sanırım ama düşmesse yeterki olsun :) ...
Kısacası mıknatıs üzerinde olursa tabikide "lineer motor" motorda yaparım Dc motor da ! :)...

İlk başta çok fazla karmaşık yapı kurmaya çalışarak kafanı karıştırma. Araç olarak uzun bir dikdörtgen şeklinde tasarlanmış bir yapı da işini görecektir.

Araçta mıknatısları öne ve arkaya yerleştirirsen zaten çukurun tam boyutunda kesilmiş olan aracın takla atmadan havada süzülecektir.

Eğer sistem sorunsuz çalışırsa daha sonra japonların yaptığı tren rayları gibi üstten tabanın içine geçmiş ray sistemi tasarlarsın.

Anladım dediğinizi önce hazılamalıyım ....

Peki bu 2 videodaki ile benim yapacağım arasındaki fark nedir ??

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri