local ağdan pic kumanda devresi yardım

arci

Üye
slm arkadaşlar eski dosyalarımdan bir devre bu devre il e local ağda iki bilgisayar ile pic devresini kumanda ve kontrolü nü yapabilirsiniz kendi bilgisayarımda iki programıda ( istemci ve sunucu) çalıştırdığımda çalışıyor ancak hiç iki bilgisayar arasında deneme imkanım olmamiştı bu konuda bana yardımcı olurmusunuz bir ağda iki bilgisayar arasında deneme yapabilecek vaarmı . programı öndece sunucu yu çalıştırın ardından da istemci yi

sunucu sürekli yayın yapacak istemciyi istediğiniz zaman çalıştırabilirsiniz

pc programında pic e ıp vermek için ayarlar ch ıd ye yazın ve kaydet deyin çıkıp cihazı aratın chz ıd değerı 1 - 19 arası olsun

pc programı görünüşü

pcsv1200 istemci
pcsv1200 sunucu
pic programı devre

Kardeş verdiğin linkler bende açılmıyor.Telekomünikasyon başkanlığı engellemiş yazıyor.Başka bir paylaşım sitesinde yükleyebilirmisin paylaşımlarını sende bir dene istersen sendede çıkacakmı

pardon doğru sölemişsin yeniden yüklüyorum

pc programı görünüşü

pcsv1200 istemci
pcsv1200 sunucu
pic programı devre

arkadaşlar bu programı denecek yokmu sadece pc programını devre ye gerek yok iki programda haberleşme olunca connect yazacak sadece bu deneyen bana da haber verirse sevinirim tşk

Dosyayı denemek için indirdim fakat uygulama olandosyaya tıkladığımda; sunucuda mscomm32.ocx, istemcide mswinsck.ock veya bağlısı kayıtlanamadı dosya eksik veya hasarlı anlamında bir hata veriyor, yani ben hiç çalıştıramadım. (bendede tek bilgisayar var)

özürdilerim bben de denetim dosyalarını eklemiştim
C:\WINDOWS\system32 klasörüne eklemen yeterli

Dediğiniz gibi yükledim ve tek bilgisayarla denedim sonuç olumlu elinize sağlık, iki bilgisayarla deneme imkanım olursa hebardar ederim. Aslında bende işin içinde bilgisayar olan uygulamar yapmak istiyorum ama bilgisayar üzerinde arayüz oluşturmayla ilgili hiç bilgim yok, csharp, visula basic kullanılıyor diye duydum, siz bu konuda ne yapmak gerek bizi bilgilendirebilirseniz sevinirim, çalışmak için kaynak tavsiyesinde bulunabilirseniz çok güzel olur, tekrar teşekkür ederim bu güzel paylaşım için imrendiğim çalışmalardan biri daha. Bu arada programınızın bilgisayarımda çalışırken alınan

bende okul projeleri aracılığı ile pc haberleşme vb le arayüz için sadece giriş ayarlarını edindim ve denemeler denemeler denemeler sonrasında pic pc haberleşmesi sonuca ulaştım

cb de standart proje açın
menu den "project" - "components" seçin açılan menuden "controls" lerden "microsoft comm control6.0 " seçip tamam diyoruz
artık comport component ini yüklemiş olduk general de telefon amblemi belirecek

simdi 2 adet text , 1 timer 1 adet buton ekleyin tabi comm controlüde
form kod satırına da

Private Sub Command1_Click()
MSComm1.Output = Text1.Text
End Sub

Private Sub Form_Load()
If MSComm1.PortOpen = True Then MSComm1.PortOpen = False
MSComm1.CommPort = 1
MSComm1.Settings = "9600,n,8,1"
MSComm1.PortOpen = True
Timer1.Interval = 100
End Sub

Private Sub Timer1_Timer()
gelen = MSComm1.Input
If gelen <> "" Then
Text2.Text = gelen
End If

End Sub

kodlarını ekleyin
pic için de

include "modedefs.bas"
DEFINE HSER_RCSTA 90h ' Enable serial port & continuous receive
DEFINE HSER_TXSTA 24h ' Enable transmit, BRGH = 1
DEFINE HSER_SPBRG 25 ' 9600 Baud @ 0,16%
DEFINE HSER_CLROERR 1 ' Clear overflow automatically

SYMBOL GIE =INTCON.7 'genel interruptları açıyor
SYMBOL PEIE =INTCON.6 'peripheralinterruptları açıyor
SYMBOL RCIE =PIE1.5 'USART Recive interrupt enable bit
SYMBOL RCIF =PIR1.5 'USART Receive interrupt flag bit

RCIE=1
PEIE=1
GIE=1

trisb = %00000010
portb = 255
gelen var byte
f var byte
ON INTERRUPT GOTO INT
basla:

for f = 0 to 255
pause 1
next f
goto basla

DISABLE
INT:
GIE=0
hserin [gelen]
pause 5
hserout [gelen]

RCIF=0
GIE=1
Resume
enable

pc den gonderilen karekterler picden geri gönderilir
istersen pic kodlarına

DISABLE
INT:
GIE=0
hserin [gelen]
pause 5
hserout [gelen]

if gelen = "1" then high portb.4

if gelen = "2" then low portb.4

RCIF=0
GIE=1
Resume
enable

değişiklik yaparsanda klavyeden "1" e basarsan portb.4 "1" olur
"2" ye basarsanda "0" olur

temel bu buna ekle ekleyebildiğini

Sağolun uzun uzun yazmışsınız. Benim durumum şöyle, hani mesajlar-konular görüyoruzya pic programlamaya yeni başlayacağım ne yapmam lazım diye, ben bakıyorum ne yapmaman lazımki diyorum içimden sonra yöntemler (diller) şunlar, picler şunlar, programlayıcılar şunlar, pc deki program şu sonra basitten bir örnek veriyorum diyorum yapmanız gerekenler bunlar, işte bu bilgisayar programlama, arayüz oluşturma konusundada ben pice yeni başlamış biri gibi kalıyorum, benim bildiğim tek programlama dili assembly durum böyle olunca yukarıdaki kodlardan neredeyse hiçbirşey anlamıyorum, bunları anlamadığım gibi bilgisayar ile pic arasında iletişim kurarken örneğin seri port için bilgisayardaki konfigurasyonu nerden nasıl yapıyorsunuz onuda bilmiyorum işte bunları anlatan bir kaynak varmı varsa bu kaynak nedir, bu gibi işleri yapabilmek için bilgisayarda hangi programlama dil-dillerini bilmek lazım bunu merak ediyorum, saygılar.

assembly dilini bilmiyorum pic basic programını kullanıyorm sana assembly hakkında yardımcı olamıyacam yani bende senin sölediğin gibi assembly de benim için odur.
ben her zaman yapacağım devrenin özelliklerine göre iletişim protokolu hazırlıyorum örn sırası ile pc yi kaç devre ile haberleştirecem 1 mi 10 mu eğer ilerisi için düşünürsem
1 -alıcı IP
2 -Gönderen ıp
3 -komut (gelen verinin pic ve pc tarafından anlayabileceği bir karekter orn= 110 değeri gelen verinin giriş ler olduğu, "V" versiyon numarası vb)
4 -ardı sıra veriler
5 -hayat gibi iletişimin sonu ( orn = 13, 10 vs)

ardından pic tarafında ana programda tüm işlemler değişkenlere kaydedilirken ilertişim başladığında gelen veriler yukardaki sıralama dikkate alarak bir sonuca varılır ve gelen ıp ye sonuç yine aynı kurallar çerçevesinde geri gönderilir. burada herşey uyum ile sağlaya bilirsin ben denemeleri yaparken bazen kurallar karışıyor ve sanki pc ye göndermek isterken alıcı ıp değerini kendi ıp yaptığım için hata oluşuyor çık çıkabilyorsan saatlerce nerde hata var diye arıyorum.kuralları kafada bitirmek yetmiyor.

elimde bir kaynak yok visual basic 6 yı kullanıyorum yukarıda belirttiğim programda mscomm1 seri port ayarları mevcut porttan veri girişi ve veri göndermek için de

MSComm1.CommPort = 1 seri port seçilir
MSComm1.Settings = "9600,n,8,1" port iletişim hızı
MSComm1.PortOpen = True port açılır

MSComm1.output = "merhaba dünyalı" mesaj 9600baund hızla gönderilir
text2.text =MSComm1.input porttan gelen veriler text2 ye kaydedilir.

vb de bu komutlar ile basit iletişim yapabilirsin mscomm compenent i "MSCOMM32.OCX" denetim dosyası ile çalışır bu dosya pc de yoksa C:\WINDOWS\system32 klasörüne eklemelisiniz

vb görsel programlamada daha kolay bence bu program ile çalışan devrelerim kullandığım kartlar var yeni başlayan lar için kolay bence sadece biraz destek gerekli

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri