LM35 ile çay ocağı kontrolü yardım!!

ysn_yksl

Üye
arkadaşlar ben endüstri meslek lisesinde endüstriyel Bakım ve onarım alanını okuyorum.
Hocamız bize PLC ile ilgili araştırma sınavı yapıyor ve sınavda şöyle bir soru var bana yardımcı olursanız sevinirim!!

-LM35 ile kontrol edilen bir çay ocağının sıcaklığı 99 C gelince duran ve 89 C de tekrar çalışan devreyi tasarlayınız.

arkadaşlar soru bu bana yardımcı olurmusunuz.şimdiden teşekkürler!!

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Dostum bizde plc sınavı oluyoruz hatta galiba seninle aynı bölüm ve dersleri okuyoruz. Senin bu soruyu çözmen lazım? Sen buraya takıldığın yerleri yaz ben yardımcı olurum.

Son düzenleme:
Lm35 arastirdiklarima göre bir sıcaklık sensörü.ben bu sensörü s7-200 Micro wın programında nasıl bulacam devreyi nasıl tasarlaya bilirim Pazartesi gunüne kadar hazırlamam lazım.bunu yapmayı bilmiyorum çünkü henüz bu konulara gelmedik hoca ileri konulardan sordu ve bu konu hakkında hiç bir bilgim yok.

sıcaklık sensoru eklersin veya belirli bır surede kayna eklersen
olay biter bir tane zaman rolesi

Lm35 sensörü "-50" santigrat derece ile "+150" santigrat derece arasında çalışan bir sıcaklık sensörüdür. Her 1 santigrat derecede çıkış ucundan 10 mV gerilim değeri okursun. Buna göre biraz hesaplama yapacaksın. Oran orantı yani her 1 C de 10 mV veriyor ise 99 ve 89 C de kaç mV verir. Daha sonra bu mV değerlerin plc nin analog girişine okutucaksın. Ancak plc de program yazarken bu okutulan değerler ile kontrol yapmak istiyorsan bu sıcaklık değerlerinin sayısal karşılıklarını bulman gerekiyor.

arkadaşlar ben endüstri meslek lisesinde endüstriyel bakım ve onarım alanını okuyorum.
Hocamız bize PLC ile ilgili araştırma sınavı yapıyor ve sınavda şöyle bir soru var bana yardımcı olursanız sevinirim!!

-LM35 ile kontrol edilen bir çay ocağının sıcaklığı 99 C gelince duran ve 89 C de tekrar çalışan devreyi tasarlayınız.

arkadaşlar soru bu bana yardımcı olurmusunuz.şimdiden teşekkürler!!

dostum lm35 sıcaklık değişimlrine göre lineer olarak çıkışında analog sinyal üreten bir yarı iletkendir.Çıkışı analog olduğundan senin bu sinyali dijital bir bilgiye çevirerek plc nin 8 bitlik yada 16 bitlik registerina yazman gerekli..dolayısı ile analog to dijital çevirici kullanman gerekli.Basit bir çay ocağı için bu oldukça maliyetli..bunun için sana pic li bir devre önerebilirim eğer istersen

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri