Lineer guc kaynağı yardim

exsenim

Üye
300 VA 24 volt trafo temin ettim alttaki devreyi kurdum devre hakkinda yorumunuz nedir

Bu devre icin kisa devre koruma öneriniz nedir
Ads%C4%B1z.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu nasil bir devre anlayamadim. Iki ayri transistoru surup birini arti digerini eksi uc gibi kullaniyor mantigima yatmadi. Kondansatorun baglantisina bakarak konusuyorum devre o sekli ile calismaz. Iki uctada arti cikis alinir.

Kisa devre icin bir kac yontem var. Roleli ve sont direncli bir devre kurulabilir.

300 watt 24 volt trafo ile cok daha guzel bir devre yapilabilir.

Son düzenleme:
[emoji23][emoji23][emoji23]onu yanlis cizmisim serkan hocam devrede transitorlerin cikisi ortak olacak ordaki out klamensinin bi ucu arti bi ucu eksi olacak
Bu nasil bir devre anlayamadim. Iki ayri transistoru surup birini arti digerini eksi uc gibi kullaniyor mantigima yatmadi. Kondansatorun baglantisina bakarak konusuyorum devre o sekli ile calismaz. Iki uctada arti cikis alinir.

Kisa devre icin bir kac yontem var. Roleli ve sont direncli bir devre kurulabilir.

300 watt 24 volt trafo ile cok daha guzel bir devre yapilabilir.

Bu çok basit bir devre o trafo için daha güzel bir devre yapsan iyi olur akım ve voltaj ayarlı vede stabil bir devre tl081 le yapılan devre var o güzel onu yap bence

Ayarli devrede q1 ve rv2 yi neden kullandiniz anlayamadim. Birde lm317 ile bu sekilde transistor surmek yerine daha stabil surme teknikleri var. Gun icinde sema eklerim.

İyi gunler Kararimi degistirip bunu yaptim ama isis den aras e gecerken swap pin cap25 hatasi verdi sebebi nedir acaba yardimci olabilir misiniz
IMG-20200116-WA0000.jpeg

Lm723 bu tip bir uygulama icin bicilmis kaftandır. Semayi datasheet e gore takip etmek lazim. Proteus olmadik şeyden uyari verebiliyor.

Lm317 ile yapilmis ornek verecektim buna karar kildiysan yolundan dondurmeyeyim bu sema daha guzel.

Lm723 bu tip bir uygulama icin bicilmis kaftandır. Semayi datasheet e gore takip etmek lazim. Proteus olmadik şeyden uyari verebiliyor.

Lm317 ile yapilmis ornek verecektim buna karar kildiysan yolundan dondurmeyeyim bu sema daha guzel.
@serkan_48 hocam, konuyu izlemekteyim. Şema için bizleri de unutmayın.
Not:Hele 317 için olunca dayanamadım.

Merhabalar,

Lm317 regule entegresini iki modda calistirmak mumkun. Bildigimiz uzere aabit gerilim guc kaynagi ve sabit akim guc kaynagi olarak stabil olarak calismaktadir.

Ayrica bu entegreye disaridan transistor baglantisi ile ve lm317 leri paralel baglayarak cikis akim kapasitesi arttirilabilir.

Asagida bu sekilde iki uygulamaya ornek semalari paylasiyorum. Paylastigim semalar texas inst. Ait datasheet sayfasında bulabilirsiniz. Dayasheet te ekte var.

Screenshot_20200116-192637.png

Screenshot_20200116-192626.png

1. Uygulamada 3 adet lm317 paralel baglanarak uygulama gerceklestirilmistir. Stabil olarak 4 ampere kadar akim verebilir.

Asil aktarmak istediğim bilgi alttaki semadaki uygulamadir. Aslında sema cok basit bir yapidadir. Semaya gore guc kaynagindan akim ilk cekilmeye basladiginda 22 ohm durenc ve lm317 uzerinden akim akar. Akim akisinda 22 ohm direnc uzerinde gerilim dusumu meydana gelir. Bu gerilim düşümü hemen ustundeki iki transistoru iletime sokarak asil guc akımının bu transistorler uzerinden akmasini saglar. Buradaki kullanilacak olan transistörler guc kaynaginin ne kadar akim besleyebilecegini belirler.

Simdilik bu sema uzerinde konusabiliriz. Bir sure sonra @Mr_YAMYAM abinin bu konu uzerine semasi vardi onuda ekleyip uzerinde konusabiliriz.

Lm317 gayet guzel calisan stabil bir regule entegresidir. Ama eger bu elektronik uzerune ileride ugrasi hobi seviyesine daha ileri taaiyacaksaniz bence hem akim hemde gerilim kontrollu bir guc kaynagi yapmak en güzelidir.

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• slvs044x.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 4

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular