Led trafosu

20 amperden yüksek bir trafo seçmelisin.
30 amper en az. 4 Adet 10 amperlik alıp ayrı ayrı bağlasan daha güzel olur.
bırakın öğrensin, matematikte 2+2=4 değişmez ama elektrikte, elektronikte 2+2 = 4 değildir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Daha önce yazdığım "Peltier Klima" size yardımcı olabilir:

1. Peltier modüllerin verimi çok düşüktür açıkta bir peltieri çalıştırırsanız verim %2 dir yani 100 watt harcarsanız bunun 2 watı söğutma enerjisi olarak kullanılır.
Arzu ederseniz laboratuar ortamında verimin nasıl hesaplandığını formülleri ile yazabilirim. Ancak bu bilgi sorununuza çözüm olmaz.

2. Basit bir takım önlemlerle ve uygulamalarla bu verimi %5e çıkarabilirsiniz:

3. Önce peltier modülün her iki yüzünü hem alüminyum soğutucu hem de fan ile havalandıracaksınız.

4. Pelier modülleri yanyana, bitbirine çok yakın koymayacaksınız her peltier arasında ortalama kendi ebatları kadar bir boşluk olacak. (birden fazla ve aynı alüminyum gövdeye bağlanması halinde)

5. Peltier modülün alüminyum a değen kısmlarına silikon gresi ugulayacasınız. (Bu Isı İletimi için yapılır ve şarttır)

6. Peltier modülünü KESİNLİKLE SIKIŞTIRMAYACAKSINIZ. Tam kalınlığı kadar araya "pul" koyacaksınız. (hatta araya önce kağıt koyup kontrol edebilirsiniz, sonra kağıdı çıkarıp silikon gresi uygularsınız). Yay kullanılmaz.

7. Isıtma ve soğutma bölümleri arasında hava transferi olmamalıdır.

Bunları yaparak, 4 Peltier modül, 8 adet 8x8cm bilgisayar fanı ile içerde dışarıya göre 20 derece fark ile biraz serinlersiniz. Ben yaptım ama traktör için değil.

Bu işin devamında güneş paneli de kullanabilirsiniz. (peltier Modül Kontrol entegre devreleri de var ama daha fazla kafanızı karıştırmak istemem)

Eklediğim fotoğraf tek bir peltier modül için:

pelter_montaj.png

@AG Mehmet
kardeşimizin yazdıkları çok açıklayıcı olmuş. Bende tüm denemelerime rağmen verim alamadım. Harcanan enerji sadece ısı şeklinde ortaya çıkıyor. Isınan tarafa i5 intel soğutucusu bile kullandım. Sonuç hüsran. 20 A trafo 4 sistemi kaldırmaz. Tavsiyem 3 sistem ile denemeniz. Böylece trafonuzu korumuş olursunuz. Peltierleri iyi soğutmaz ve akım kontrolü yapmazsanız mutlaka zarar görecektir. Başarılar.

@AG Mehmet
kardeşimizin yazdıkları çok açıklayıcı olmuş. Bende tüm denemelerime rağmen verim alamadım. Harcanan enerji sadece ısı şeklinde ortaya çıkıyor. Isınan tarafa i5 intel soğutucusu bile kullandım. Sonuç hüsran. 20 A trafo 4 sistemi kaldırmaz. Tavsiyem 3 sistem ile denemeniz. Böylece trafonuzu korumuş olursunuz. Peltierleri iyi soğutmaz ve akım kontrolü yapmazsanız mutlaka zarar görecektir. Başarılar.
bırakın hevesini kırmayın genç adamın, bakarsın göl maya tutar. 8 ve 22 postlarda belirttim. yeni nesil bizden daha heyecanlı değil. sadece kafasındaki doğruları onaylatmak için soruyorlar. veeee batırıyorlar. matematik ve mantık + elektrik vazgeçilmezdir. ama dediğim gibi her zaman hele elektrik ve elektronikte 2+2= 4 değildir. kağıt üzerinde matematiksel işlemlerde kayıp yoktur ama bileşenler işin içine girince renkler değişiyor.

Daha önce yazdığım "Peltier Klima" size yardımcı olabilir:

1. Peltier modüllerin verimi çok düşüktür açıkta bir peltieri çalıştırırsanız verim %2 dir yani 100 watt harcarsanız bunun 2 watı söğutma enerjisi olarak kullanılır.
Arzu ederseniz laboratuar ortamında verimin nasıl hesaplandığını formülleri ile yazabilirim. Ancak bu bilgi sorununuza çözüm olmaz.

2. Basit bir takım önlemlerle ve uygulamalarla bu verimi %5e çıkarabilirsiniz:

3. Önce peltier modülün her iki yüzünü hem alüminyum soğutucu hem de fan ile havalandıracaksınız.

4. Pelier modülleri yanyana, bitbirine çok yakın koymayacaksınız her peltier arasında ortalama kendi ebatları kadar bir boşluk olacak. (birden fazla ve aynı alüminyum gövdeye bağlanması halinde)

5. Peltier modülün alüminyum a değen kısmlarına silikon gresi ugulayacasınız. (Bu Isı İletimi için yapılır ve şarttır)

6. Peltier modülünü KESİNLİKLE SIKIŞTIRMAYACAKSINIZ. Tam kalınlığı kadar araya "pul" koyacaksınız. (hatta araya önce kağıt koyup kontrol edebilirsiniz, sonra kağıdı çıkarıp silikon gresi uygularsınız). Yay kullanılmaz.

7. Isıtma ve soğutma bölümleri arasında hava transferi olmamalıdır.

Bunları yaparak, 4 Peltier modül, 8 adet 8x8cm bilgisayar fanı ile içerde dışarıya göre 20 derece fark ile biraz serinlersiniz. Ben yaptım ama traktör için değil.

Bu işin devamında güneş paneli de kullanabilirsiniz. (peltier Modül Kontrol entegre devreleri de var ama daha fazla kafanızı karıştırmak istemem)

Eklediğim fotoğraf tek bir peltier modül için:

pelter_montaj.png
Hocam sadece 4 numaralı maddede sıkıntı var bende kalan maddelerin hepsini uyguladım sistemi kurdum yarın test edicem 15 metrekarelik odayı soğutacak mı göreceğim zaten çok bir şeye mal olmadı olmasada bir şeyler öğrendim der geçerim

Peltierler enerji verince bir tarafı ısınırken diğer tarafı soğur, tersine bir tarafını ısıtıp bir tarafını soğutunca da bağlı kablolardan belli bir miktar enerji verir. Ve bu olay tamamen teoriktir ve pratik uygulanabilecek birşey değildir. Soğutma ısıtmada, ısı transferi yapılan uygun gazın sıkıştırıp genleşmesi ile iç ve dış ortama ısıyı tranfer etmekle yapılabilir. Peltierle bu iş çok zor. Ortam soğutma için peltierin ısınan kısmının ortamın dışında ve bir fanla dış ortam sıcaklığına doğru soğutmalısınız.

Peltierler enerji verince bir tarafı ısınırken diğer tarafı soğur, tersine bir tarafını ısıtıp bir tarafını soğutunca da bağlı kablolardan belli bir miktar enerji verir. Ve bu olay tamamen teoriktir ve pratik uygulanabilecek birşey değildir. Soğutma ısıtmada, ısı transferi yapılan uygun gazın sıkıştırıp genleşmesi ile iç ve dış ortama ısıyı tranfer etmekle yapılabilir. Peltierle bu iş çok zor. Ortam soğutma için peltierin ısınan kısmının ortamın dışında ve bir fanla dış ortam sıcaklığına doğru soğutmalısınız.
Isınan tarafına 2 adet 12 santimlik fan üfleme yapıyor henüz test etmedim nasıl bir sonuç verecek bilmiyorum

Her iki yüzey de aynı ortamda ise bir sonuç beklemeyin. Sadece bir tarafın ısındığını diğer tarafın da soğuduğunu görürsünüz. Ortam sıcaklığına bir etkisi olmaz!

Sistemi bi 15 dakika çalıştırıp denedim şuan için 2 adet sorun tespit ettim
1. Isınan taraf ile soğuyan taraf arasına bir bariyer yapmıştım (ısınan taraftan sıcak hava delikten dışarı üfleyecekti sıcak hava ile soğuk hava karışmayacaktı) bu bariyer sızdırıyor yarın düzgünce sızdırmaz yapacağım
2. Peltierler tahmin ettiğimden daha az ısınıyor ve daha az soğuyor (eksi dereceye kadar soğur diye düşünüyordum) dün sistemi birleştirmeden önce 1 adet peltieri 5 amperlik trafoya bağlayıp denemiştim o denemede ciddi anlamda soğumuştu (elimi 3 saniye üstünde tutamadım o kadar soğuktu) bu ısınma soğuma sorunu 4 peltiere bağladığım trafodan olabilir ya da sistemi daha uzun çalıştırmam lazım bilmiyorum yarın hem daha uzun süre çalıştıracağım hemde daha güçlü bir trafoya bağlayıp deneyeceğim yarın tekrar yazarım

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri