LED Striplerin anahtarlama esnasında kapasitif ve endüktif etkisi

Tamam. Bu hızlı diyottan bir tane de
mos d-s arasına ekleyin.
Ayrıca hem yüke hem de mos d-s
arasına snubber ilave edilebilir.

şemayı inceledim 5x6 3 voltluk ledler var. hat akımı 65 ma. 5x65 ma=325 ma. toplam.
0-16 amper dediğinize göre daha fazla paralel led hattı var şemada görünmeyen.
dediğim gibi asc dosyanızı açamadım şema üzerinden yorum yapayım.
U2 gate 3 vdc ye bağlı olduğu için u2 nin drain ucu dolayısıyla u5 gate ucu devamlı şase olur yani u5 ve u2 kullanılması anlamsız olmuş.
d32 diyotununda devrede bir etkisi yok.
12 volt v2 pwm kaynağıyla u3 mosfetini anahtarlıyorsunuz. pwm oranına göre ledlerden akım geçiriyorsunuz.
eğer devrede peak voltaj oluşuyorsa sebebi girişte kullandığınız diferansiyel filtredir.
akım ayarını işlemci pwm portuyla mı yapmak istiyorsunuz. istediğinizi ayrıntılı yazarsanız sizin için bir dosya hazırlayıp eklerim.

şemayı inceledim 5x6 3 voltluk ledler var. hat akımı 65 ma. 5x65 ma=325 ma. toplam.
0-16 amper dediğinize göre daha fazla paralel led hattı var şemada görünmeyen.
dediğim gibi asc dosyanızı açamadım şema üzerinden yorum yapayım.
U2 gate 3 vdc ye bağlı olduğu için u2 nin drain ucu dolayısıyla u5 gate ucu devamlı şase olur yani u5 ve u2 kullanılması anlamsız olmuş.
d32 diyotununda devrede bir etkisi yok.
12 volt v2 pwm kaynağıyla u3 mosfetini anahtarlıyorsunuz. pwm oranına göre ledlerden akım geçiriyorsunuz.
eğer devrede peak voltaj oluşuyorsa sebebi girişte kullandığınız diferansiyel filtredir.
akım ayarını işlemci pwm portuyla mı yapmak istiyorsunuz. istediğinizi ayrıntılı yazarsanız sizin için bir dosya hazırlayıp eklerim.
Hocam sürüş tekniğimi burdan paylaşıyorum. Sanırım yanlış anlaşılma olmuş. 3V3 pwm mikroşişlemciden geliyor. LED stripler baya fazla 16A olacak kadar. 3V3 ile mosfeti süremediğimiz için önüne mosfetlerle sürücü devresi yaptım. Yüke paralel ters diyodun devreye etkisi yok demişsiniz neden ?? Önerilerinizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

• driver.pdf
    90.4 KB · Görüntüleme: 7
yani 3v3 bir besleme gerilim değil mikroişlemci pwm port sinyali.
ters diyot indüktörlü devrelerde yani buck boost inverting gibi..
indüktör akımıyla indüktör içine bir enerji depolanır. indüktör akımı kesildiğinde bu enerji bobin üzerinden zıt yönde akmak ister. işte bu zıt akımı bu diyot ile yine yük üzerinden akmasını sağlıyoruz. dc konvertör topolojileri hep bu prensip üzerinedir.
sizin devenizde indüktör yok. siz düz pwm uygulaması yapıyorsunuz. bu sebeple besleme voltajınız kritiktir yüksek besleme voltajında yüksek akım geçip ledler yanabilir.
eğer led sürücü devrenizi dc dc konvertör şeklinde yaparsanız daha mantıklı olur.

Ekli dosyalar

• smcs-300w.asc
    12.1 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:
yani 3v3 bir besleme gerilim değil mikroişlemci pwm port sinyali.
ters diyot indüktörlü devrelerde yani buck boost inverting gibi..
indüktör akımıyla indüktör içine bir enerji depolanır. indüktör akımı kesildiğinde bu enerji bobin üzerinden zıt yönde akmak ister. işte bu zıt akımı bu diyot ile yine yük üzerinden akmasını sağlıyoruz. dc konvertör topolojileri hep bu prensip üzerinedir.
sizin devenizde indüktör yok. siz düz pwm uygulaması yapıyorsunuz. bu sebeple besleme voltajınız kritiktir yüksek besleme voltajında yüksek akım geçip ledler yanabilir.
eğer led sürücü devrenizi dc dc konvertör şeklinde yaparsanız daha mantıklı olur.
Hocam müşteri converter istemiyor. Ben akımı yazılımsal olarak sabitledim. Besleme gerilimi 18-32 arası arttığında belli bir akım değerine sabitliyor. Yazılımsal olarak regülasyonu yaptım fakat fotograflarda gösterdiğim ringing ve peak leri ekleyemedim. İndüktif etki girişteki bobinden oluyorsa çıkardığımda neden devam ediyor.

İndüktif etki girişteki bobinden oluyorsa çıkardığımda neden devam ediyor.
voltajı yükselten eleman indüktördür. belkide sizin ledler indiktif etki de gösteriyor.
voltajı okuyarak yazılımla averaj akımda regülasyon yapabilirsiniz fakat peak diyot akımları çok fazla artacağından ledler bozulabilir. led pdf sinden anlık max led akımını öğrenin devrenizde led üzerinden geçenle karşılaştırın. (yüksek besleme voltajında ve düşük pwm de)
pwm frekansınızıda merak ettim.

voltajı yükselten eleman indüktördür. belkide sizin ledler indiktif etki de gösteriyor.
voltajı okuyarak yazılımla averaj akımda regülasyon yapabilirsiniz fakat peak diyot akımları çok fazla artacağından ledler bozulabilir. led pdf sinden anlık max led akımını öğrenin devrenizde led üzerinden geçenle karşılaştırın. (yüksek besleme voltajında ve düşük pwm de)
pwm frekansınızıda merak ettim.
Pwm frekansı 800 hz. Ledler Max. Forward akımı 150mA. Surge akımı 200mA. Ya gerilim öyle devasa değişmez. Sorun olmaz diye düşünüyorum. Ters diyod ES1G koydum piyasadaki en hızlı diyotlardan yani ama etki etmedi. BA240 koydum 24VDc de 32 volt peaki 29 a çekti. Normalde ES1G daha hızlı. Girişe o emc koymasam bu sefer tam yükte emc çok bozuk oluyor.

Led diyotlara 100nf paralel bağlayın . Peak voltajı düzeliyormu bakın.
30 volt besleme voltajında led aşma voltajlarını çıkarırsak 30-18=12 volt.
Surge current 12/strip toplam direncinden daha büyük olmalıdır.
Diyelimki öyle bu defada voltaj 20 volta düştüğünde led strip akımı çok azalır. Çünkü istenilen led akımı akmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri