Led Driver Devresi Yapmak

selam ustat foruma yenı uye oldum.sana bırsey danısmak ıstıyorum tabı uygun gorursen. elımde 30 adet 3w power aydınlatma var. tek bır devreden 30 led surulmus. 24v beslemelı. 110 v cıkıslı. ınverter ayrıca sananırım.yanlız arızalandı ve uzerındekı mosfet ve entegre ısımlerı kazınmıs. :D yanı model no gorunmuyor. tıcarı bır durum saygı duyarım. mosfetı cozduk gıbı. yalnız 6 bacaklı snb seklınde surucu entegresı tahmın edıyorum. ne oldugunu bulamadım. hangı tarz kompanentler kullanılır en azından ız takıp ıcın bır kac marka model verebılırmısınız. bıraz sacma soruyorum ama kusuruma bakmayın. yada olmadı tekrar 30 adet 3w led surebılecegım 24v beslemelı bır devre yardımcı olurmusunuz. mesela pam2842 gıbı tavsıye edebılecegınız daha guclu bır entegre..sımdıden tesekkurler.<br>saygılar.

pwm den daha iyi bi sistem tanımıyorum ben en güzel uygulamamlar pwm sayesinde yapılabiliyor...

dijital dimmer olayı...

dimlemesine gerekyok ki led rengine goreuygun direnci baglarsın olur. ben 20 kanallı bi led surucu yapmıstım 8a aydır calısıo bi sıkıntı yok. surucu olarakda bdx53 ya da buz70 kullanabilirsin kolay gelsin

3 adet seri baglasak 12w ile sorunsuz calisirmi yada ilaaki bir dewremi gerekli

elimde 1w power led var bunlari ben arambama takmak istiyorum 3-4yada 5 li baglamak istiyorum gunduz fari niyetine fakat ne kadar arastirdiysam bulamadim genelde 3 taneyi seri bagla 12w ile calistir sorun olmaz dediler ama evde denedigim zaman cok ısındıklarini gordum araya direnc koysam verim alamiyorum yardımcı olursaniz sevinirim 3 lu 4lu 5 li su dekilde baglayabilirsin diyen bir arkadasim varsa cok cok tskkur ederim devremi yapmak gerekli illaki herhangi bi sema varsa bana yollarmisiniz devre yapabilirim

elimde 1w power led var bunlari ben arambama takmak istiyorum 3-4yada 5 li baglamak istiyorum gunduz fari niyetine fakat ne kadar arastirdiysam bulamadim genelde 3 taneyi seri bagla 12w ile calistir sorun olmaz dediler ama evde denedigim zaman cok ısındıklarini gordum araya direnc koysam verim alamiyorum yardımcı olursaniz sevinirim 3 lu 4lu 5 li su dekilde baglayabilirsin diyen bir arkadasim varsa cok cok tskkur ederim devremi yapmak gerekli illaki herhangi bi sema varsa bana yollarmisiniz devre yapabilirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
trkzombi lerdleri seri olarak 4 adetten fazla takamassın çünkü denemelerimde 3 w pover led 700 ma de 3,4 volt istiyor 3,4 x 4 =13.6 volt verdiğimde ledler 650 700 ma çekiyor bu arada arabalar 12 volt ama çaliştığinda 14 veya 14.4 volta çıkabilir ben kendime yaptığim basıt bir lambaya 4 adet seri 3w power led ve bide 6 veya 4 amperlik bir diodu da seri bağladım çaliştı ama deneme yanılma yöntemi ile yaptım nekadar doğrudur bilemem

burda daha bilgili ustalar var onlar daha iyi bilirler

bu arada bende bir şey soracağim 18x3w seri led leri bir adet kutupsuz kondansator köprü diod ve kutuplu kondansator ile direk 220 volt besleme ile yapmişlar bunu 12x3w seri hesaını bilen varsa şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar bu önerdiğiniz driver entegreleri (hv9910, tld5085 vs) için çıkış voltajlarıyla ilgilinet bilgiler alamadım datasheetlerinde. Acaba ayarlanabilir çıkış voltajları mı var yada giriş neyse çıkış da aynı gerilim mi oluyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Komponent hesapları ile ilgili detaylı bilgi veremem. Ancak şunu yapabilirim. Devrenizi tasarlayıp buraya eklerim. Komponent değerleride üzerinde yazar.

6 seri 1W LED için gerekli olan besleme voltajı min 24V olmalıdır. Buna göre devre şeması ve komponent değerleri de aşağıdaki gibi olmalıdır.

Eğer PWM kullanmayacaksanız 5 nolu pini direkt 6 ve 7 nolu pinle birleştirmeniz gerek.
Şemada standart olmayan dirençler görüyorsunuz. 9,25K ve 0,63ohm.

9,25K = 120K ile 10K paralel
0,63ohm = 2,7ohm ile 8,2ohm paralel

Ya da herhangi bir direnç hesaplama programıyla bu direnç değerlerini tutturabilirsiniz.

Şemadaki schottky de SK110 yerine SB1100 veya SR1100 kullanabilirsiniz.

Kullanılması gereken bobin en az 1,5A değerinde olmalıdır.

Sormak istediklerinize gecikmeli olsa da mutlaka cevap verilecektir. İyi çalışmalar.

Fabrisio burada merak ettiğim bu devreyi aynen kurduğumda PWM kullanmadan direk beslemeyi verdiğimde 6 adet led direk yanacak değil mi? Bir de ledleri soğutmak için nasıl bir malzeme üzerine monte etmeliyiz.Bu monte edeceğimiz malzemenin hesaplaması var mı?Yoksa göz kararı birşey mi yapıyoruz? Vermiş olduğun cevaplar için diğer arkadaşlar ve kendim adına teşekkür ediyorum.

İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri