LED DEVRESİ

Yok hocam arkadaş sadece devre için talep bu parayı.Zaten aracımın Audi olması için üzerine para almam gerekir ;)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

50-100 tl çok fazla bu devre için. 4017 entegresindeki çıkışları diyotlarla (1n4001) bağlayarak istediğin görüntüyü elde edebilirsin. Entegrenin her çıkışının önüne (yani led çıkışlarından bahsediyorum) birer diyot koyucaksınız. 1.çıkış 1. lede gitti. 2.çıkışı 1.çıkışın önündeki diyotun -sine bağlıyoruz bir de 2. lede (diyota) bağlıyoruz. böylelikle çıkışlar kısa devre olmuyor ve iki led de yanıyor. eğer isterseniz devrenin şemasını hazırlayabilirim malzemeleriyle birlikte (kullanılacak ledler haric) 5 liralık bir malzeme parası var. okullarda örnek olarak gösterilen basit devrelerden. bırakın 100 lirayı 30 lira bile vermeye gerek yok.

elektronik bilgi ve beceriniz ne düzeyde? Basit bir mikroişlemci devresiyle dediğiniz yapılabilir.

50-100 tl çok fazla bu devre için. 4017 entegresindeki çıkışları diyotlarla (1n4001) bağlayarak istediğin görüntüyü elde edebilirsin. Entegrenin her çıkışının önüne (yani led çıkışlarından bahsediyorum) birer diyot koyucaksınız. 1.çıkış 1. lede gitti. 2.çıkışı 1.çıkışın önündeki diyotun -sine bağlıyoruz bir de 2. lede (diyota) bağlıyoruz. böylelikle çıkışlar kısa devre olmuyor ve iki led de yanıyor. eğer isterseniz devrenin şemasını hazırlayabilirim malzemeleriyle birlikte (kullanılacak ledler haric) 5 liralık bir malzeme parası var. okullarda örnek olarak gösterilen basit devrelerden. bırakın 100 lirayı 30 lira bile vermeye gerek yok.

Merhaba hocam;

Yorum ve yardımınız için çok teşekkürederim.
Devre şeması ve malzeme listesi konusunda yardımcı oluolursanız çok sevinirim.Tekrar teşekkürler...

Saygılar...

elektronik bilgi ve beceriniz ne düzeyde? Basit bir mikroişlemci devresiyle dediğiniz yapılabilir.

Merhaba;
Elektronik bilgim hiç yok ama beceri konusunda iyiyimdir.Daha önce hiç bilgim olmadığı halde devre şeması ve malzemeleri ile aracıma PDC (Park Distance Control) sistemi kurdum.Linkte mevcut:http://www.mp3car.com/hardware-deve...arking-sensor-interface-formally-pdc-usb.html
Sizler gibi tecrübeli ve bilgili üstadların yardımıyla bu işide çözebileceğimi düşünüyorum...

Teşekkürler..

mikroişlemci daha doğrusu işin içine programlama girdiğinde arkadaş için biraz karışabilir sanırım. ben boş bir vaktimde 4017 ile devre şemasını ve plaketin üzerine çizeceğin şemayı yapıp yollarım...

mikroişlemci daha doğrusu işin içine programlama girdiğinde arkadaş için biraz karışabilir sanırım. ben boş bir vaktimde 4017 ile devre şemasını ve plaketin üzerine çizeceğin şemayı yapıp yollarım...

Tekrar merhaba;
Böyle bir iyilik yaparsanız size minnettar olurum.Devreyi kendim yaparsam programla işini bişekilde hallettirebilirim.Malzeme satışı yapıyorsanız malzemeleri de sizden almak istiyorum.Bu arada ledler hazır olarak yurtdışından geliyor.Ben led dizilimi yapmıyacağım.Ledler farlar açıkken beyaz yanıyor,sinyali açınca sarı yanıp sönmeye başlıyor.Umarım en kısa zamanda gönderebilirsiniz
Çok teşekkürederim.
Saygılar....

Bende böyle güzel bir soruya yorumumu katmak istedim.

her diyot üzerinden voltaj geçerken 0.7 volt düşüm gerçekleşir. seri diyotlarda bu voltaj eklenerek yükselir. bunuda unutmamak gerekli. 4017 entegresinin son çıkışından ilk lede besleme için voltajı yetmeyecektir kanısındayım.

Ayrıca entegrenin çıkışlarını transistörle güçlendirmek lazım arkadaşın araç için düşündüğü ledler az akım çekmeyecektir. Benimde ilgimi çeken bir proje oldu.

kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,191
Son üye
bilalcinar

Yeni konular

Geri