LED aydınlatma yardım

Akü voltajı sabit 12 v degildir . şarj anında 14.8 volta kadar enerji ile şarj olurlar.
mükemmel şarjlı bir akü 13.8 v gösterir akü kullanıldıkca gerilimde simetrik olarak düşer .
Sizin ön direnç kullanmadan led uygulaması yapmanız led (lümen ) ışık şiddeti kayıplarına ve degişkenliklerine neden olaçaktır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sayın hayrettin demir bey.

bende vj sinan arkadaşımın uygulamasına benzer bir çalışma yapmaktayım.

güneş enerjisi ile bir aküyü şarj edip geceleri led sistemi ile dar bir alanda aydınlatma sağlayacağım.

çekilen gücün düşük olması için led aydınlatma sistemi deneyeceğim.

benim sorum böyle bir sisteme illaki öndirenç bağlamak zorundamıyız.

mesela 12v akü ile beslenen bir sistemde 3v luk 4 adet ledi seri bağlasam her led üzerine ihtiyacı olan 3v gelmezmi. yani öndirençsiz bir sistem oluyor. ledler gerilim bölücü görevini kendileri üstleniyor

ve dirençler her nekadar akım sınırlamakta kullanılsada çektiği bir güç olduğu gerçeğide ortada. ben yaptığım sistemde hiçbir gereksiz güç harcaması olmaması için uğraşıyorum. bu sebeplede dirençleri devreden çıkartmam yararıma olacaktır

bu konu hakkında bir düşünceniz olursa
konu hakkındaki fikirlerinizi bizle paylaşırsanız sevinirim
yarın uygulamaya geçmeyi düşünüyorum

Evet gereksiz güç harcama konusunda çok haklısınız.
12V'luk bir akü benim bildiğim Max.13,8V ile şarj edilir.Şarj kesildiğinde bu değer kısa zamanda 12,8V civarına kadar düşer.3 adet seri bağlı LED'i bu gerilimde çalıştırmak istersek ;
12,8/3=4,2V --> bu değerde Beyaz LED 60mA civarında akım çekiyor.
4 adet Beyaz LED'i seri bağlarsak ;
12,8/4=3,2V --> bu değerde Beyaz LED 10mA civarında akım çekiyor.
4 adet seri bağlı LED grupları işinizi görecektir.(Ben gece lambası olarak kullanıyorum).

Akü şarjı 12V'un altına inmediği sürece LED'lerdeki parlaklık seviyesi fazla etkilemez.

bi devre şeması çizermisn hayrettin abi ?

2 ay öncesine kadarda 11 metre tabela yaptım komple ledden şimdi parça kontur yazıları felan yapıyorum ve bu şekilde tabela ve reklam sektörüne girdim ilgilenen arkadaşlara yarıdmcı olabilirm şimdiden teşekkürler

en basit olarak çıkma 2. el bilgisayar güç kaynağı kullanabilirsin. Yeşil ve siyah uçları kısa devre edebilirsin. Böylece s.m.p.s fazla akım çekmeyi sağlayabilirsin. 5A akım

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri