Depo Led Aydınlatma sistemi yardım

cgrclsn

Üye
Yüksekliği 7 kat en sırası 20 sıra olan her bır koridor 25m. uzunlugunda toplamda 140 adet raf yolu var. Burayı aydınlatmak ıcın her korıdora sensorle devreye gırecek şerit led sistemi kurulucak fakat depo arşiv deposu oldugu ıcın 220V. sokmak ıstemıyoruz içeriye yangın rıskınden dolayı.

3500 metre şerit led gidiyor

fakat 220 yı catıda bıraktıktan sonra 12 v ıle assagılara dagıtım yapmak gerekıcek. 12 v en uctakı led e ulasana kadar cok fazla enerjı kaybına ugrıcak belkıde cok cılız yanıcak tabi nasıl bır guc kaynagı sıstemı 3500 m ledı yakmaya yarar. her bırı ıcın 30 amper 12 v luk guc kaynagımı kullanmak gerek..Böyle bı sıstemın altından nası kalkabılırız yardımlarınızı bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
O sistemin altından normal şerit led ve 12V ile kalkamazsınız voltaj düşümü ve şerit ledlerin kalitesizliği başınıza bela olur, 12 yada 24 olması çok gerekli değilse tercihinizi 24V'tan yana kullanıp 24V rigid led+24V güç kaynağı ile problemsiz iş yapabilirsiniz...Düşük voltaj bu tür uygulamalarda çok efektif olmuyor...Niye rigid led? Şerit ledlerin bakır yolları çok ince o yüzden voltaj kaybı çok fazla, rigid led'de hem akım çekilen yollar PCB üzerinde ve kalın hemde üzerlerinde akım sınırlayıcılar var...
Güç kaynağı için problem yok 3KW'ye kadar güç kaynağı var...

Son düzenleme:
şu dandik şerit LED' leri artık kullanmayın kullandırmayın. Lütfen!

milli serveti israf ediyoruz.

aslında hesapladığınız zaman normal aydınlatma ile aynıya denk geliyor

3500mt şerit led metresi 5w dan 17500w eder 17,5kw ! her ne kadar şerit ledler tasarruflu gibi görünsede adaptörleri kimse hesaba katmıyor !

normal bi aydınlatma yapılsa ve 17,5kw harcansa içerisi stad gibi olur

ledin parasal hesabını yapmıyorum bile eğer orası arşiv ise bütün malzemeri helejon free secersiniz kaçak akım, yangın koruma sigortarını takarsınız daha olmadı yangın ihbar sisitemi yaparsınız daha sağlıklı olur düşüncesindeyim

tamamiyle kendi düşüncem...

3500mt şerit led metresi 5w dan 17500w eder 17,5kw ! her ne kadar şerit ledler tasarruflu gibi görünsede adaptörleri kimse hesaba katmıyor !

ledin parasal hesabını yapmıyorum bile eğer orası arşiv ise bütün malzemeri helejon free secersiniz kaçak akım, yangın koruma sigortarını takarsınız daha olmadı yangın ihbar sisitemi yaparsınız daha sağlıklı olur düşüncesindeyim

ledler ayni anda yanmaycakmiş oda var

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Normal aydınlatma dediğiniz o işe denk gelen sadece T5 floresan ile felan olur onun derdi daha büyük...Bu tür dekoratif yada mimari aydınlatma işlerinde alan aydınlatması hesabı yapamıyorsunuz...
Ecnebiler bu tür işlerde reliability&durability diye iki soru soruyorlar, parasını sonra konuşuyorlar...Hangisi bizim işimizi güvenilir ve uzun ömürlü görür...T5 floresan dertli, şerit led güvenilir değil, eh raf arasına da metal halide sokuşturulamıyacağına göre... :)

şöyle bır seyde var her raf aynı anda yanmıycak yanı 140 rafdan belkıde aynı anda 10 tanesı yanıcak oyuzden guc kaynagını nasıl kullanacagımı tam cozemedım. bıraz daha acıklayıcı olurmusunuz orneklerle ? birde rigid led uretımı kım yapıyor. parca halında olabılıyormu sonucta yekpare olarak tasınması ımkansız.

şerit led le bu iş olmaz
wallwasher kullanmalısınız
ayrıca sistemin 220 veya 12 vol olmasının sadece çerpılmalar konuşunda faydalı olacağınıda söyliyeyim yangınlar voltajın yüksek olmasıyla ilgili değildir ısınmaya ve akabinde yangına sebep olan aşırı akındır
12 vol 30 amper çeken yeri siz 220 volt ile beslediğiniz zaman 1.6 ampere çekebilirsiniz sizin burada alabileceğiniz tedbirler kablolar silikon olmalı ve kesir hesaplarını doğru yaptıktan sonra düzgün bir bağlantı ile yeterli ilk adım korumayı sağlamız olursunuz geriye kalan kaçak akım ve yangın korumada eklemeniz gerekenlerdir