LED aydınlatma yardım

vj_sinan

Üye
öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam site yöneticilerinden özür dilerim ...

Sayın büyüklerim öğretmelerim aklıma bi proje geldi
3 metre uzunluğunda (tahta veya parke altına konulan strafor ) her 10 cm de bir 2 adet led koymak şartıyla solda 30 , sağda 30 toplam 3 metre içinde 60 adet led bağlamak istiyorum ..

Bunu aşşağıda vereceğim devre şemasıyla yapabilirmiyim

ve kaç V enerji vermeliyim bide Ac mi DC mi

yukarıda verdiğim şemada 16 adet led var ve 5 v ile çalısıyor

Not: yukarda görülen resimler başka siteden alıtıdır.

her türlü görüş ve öneriye açığım pek fazla maddiyattan yana sıkıntım yok çünkü elektronikle uğraşmayı seviyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

ve aslında bn odamın 4 köşesine bu yapacağım 3 metre uzunluğundaki led panellerini yerleştirmek istiyorum (240 adet LED ) yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
5 v derken bn aslında yukrıda ki şemanın büyük olan tipini yapacagım 60 tane led i 5 v ile mi çalıştıracağım

parelel bağlar ve direncle cekilen akımı sınarlandırırsan 5v bi sorun cıkarmaz.

o iş nasıl olcak peki kaç ohm direnç kullancam bi de devre şemasını çıkarırsan sevinirim
60 tanesi 5v ile çalışcak he vay canına

beyaz ve koyu mavi bi sorum daha var bn bu devreyi (60 adet led i ) orjinal dc 5volt nokia şarj çihazıyla çalıştıra bilirmiyim

Son düzenleme:
Bu LED'ler ortalama 3,3V/10mA ile çalışıyor.
3'er adedi seri bağlayıp (9,9V) , her bir gruba 180 Ohm-1/4W direnci seri bağlayın.
Besleme olarak küçük bir soğutucuya bağlanan 7812 TDD (1A Entegre Zener) işinizi görür.
Veya daha başka alternatif çözümler de vardır.

işin aslı direnç koyunca fiyat artıcak :D artmasın direnç koymadan bi alternatif yapma şansımız varmı acaba bide 5 v nokia şarz cihazıyla çalştırcam :D

bana yardım ettiğin için teşekkür ederim

bide size ulaşmam için msn verebilimisn

işin aslı direnç koyunca fiyat artıcak :D artmasın direnç koymadan bi alternatif yapma şansımız varmı acaba bide 5 v nokia şarz cihazıyla çalştırcam :D

bana yardım ettiğin için teşekkür ederim

bide size ulaşmam için msn verebilimisn

Her bir grup 10mA akım çekiyor.
Örnek:Yukarıdaki açıklamamdaki sistemi yapmak isterseniz 20'lik LED grubunun çekeceği akım (toplam 20x3=60 adet LED) , 20x10mA=200mA olur.
...
...
Alternatif ;
60 adet LED'i paralel bağlayabilirsiniz.
Çekilecek toplam Akım=60x10 --> =600mA (=0,6A) olur.
5V'luk kaynakta kullanılması gereken ön direnç ;
R=U/I --> R = (5-3,3) / 0,6 --> R=1,7/0,6 --> R=2,8 Ohm (2,7 Ohm)
Pr=UxI --> Pr=1,7x0,6 --> Pr=1,02W (2W)
...
Fakat devredeki 1 adet LED kısa devre olursa Allah kolaylık versin.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri