Ldr devresinin ters çalışması

Taktığınız transistör adı şemadaki ile aynı mı?

Evet. Breadboardda aynı devreyi kurdum ve tam istediğim gibi çalıştı. Aynı kompanentler bir de. Büyük ihtimalle çok saçma bir hata yapıyorum ama hatayı farkedemedim hala.

Transistör ün yönünü doğru takmama rağmen ters takıp bile denedim. Ama maalesef transistör den de değil. Şuan elimde kompanent çok kalmadı yenilerini alıp tekrar devreyi sıfırdan lehimleyecem. Bir de lehim yaparken ldr biraz ısındı, zarar vermiş olabilir mi?
Çok garip. Altı üstü 5 tane eleman var. Ldr bozulmuş olsa devre tam tersi durumda da çalışmazdı.

Taktığınız transistör adı şemadaki ile aynı mı?
Aynı hocam . Breadboardda aynı kompanentleri denedim ve sorunsuz çalıştı. Ama devrede nedense tam tersi çalışıyor. Aşırı saçma . Yakın zamanda yenilerini alıp tektar deneyeceğim . Buraya yazarım.

1M Ohm direnci değiştirin. 50-100 K arası bir direnç takın. Sorun burada...

1M Ohm direnci değiştirin. 50-100 K arası bir direnç takın. Sorun burada...
Yok hocam 66k taktım yine aynı . Sadece hassasiyeti değişti. Işığı direkt tuttuğumda yanıyor. Aynı karanlıkta sönüyor ışıkta yanıyor. Yapacak birşey yok yeni kompanentler alıp tekrar deneyeceğim. Olmadı devreyi sıfırdan çizecem. Çizdiğim devrede de sıkıntı yok ama anlamadım gitti .

Yapacağınız devre şeması aşağıda.
Şemaya baka baka devreyi yeniden kurun.
1nl%25C4%25B1k+karanl%25C4%25B1k+anahtar%25C4%25B1.png

Direnç değeri en fazla 50k olacak. Siz 1 MOhm Takmışsınız.
Algılamayı 20-30 kat azaltmışsınız. Beyz yeterli gerilimi alamıyor.
Sonra bu devre neden çalışmıyor ...

Son düzenleme:
Yok hocam 66k taktım yine aynı . Sadece hassasiyeti değişti. Işığı direkt tuttuğumda yanıyor. Aynı karanlıkta sönüyor ışıkta yanıyor. Yapacak birşey yok yeni kompanentler alıp tekrar deneyeceğim. Olmadı devreyi sıfırdan çizecem. Çizdiğim devrede de sıkıntı yok ama anlamadım gitti .

Işık tuttuğunuzda LDR nin direnci düşer. Bu da base in gnd ye çekilmesi demek.

Burada hakikaten ters bir durum var. Gözden kaçan.

Direnç değeri en fazla 50k olacak. Siz 1 MOhm Takmışsınız.
Algılamayı 20 kat azaltmışsınız.
Sonra bu devre neden çalışmıyor ...

LDR nizin ışık altında ve karanlıktaki omaj değerlerini devreden söküp ölçerek buraya yazabilir misiniz?

Güç kaynağı ters bağlı olmasın?
Gnd yazan uç eksi uçmu artı uç mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri