Ldr devresinin ters çalışması

crith42

Üye
Karanlıkta yanan, ışık algıladığı zaman sönen bir devre yaptım. Görselini yüklediğim şematiğe göre breadboardda denedim ve istediğim gibi çalıştı. Sonra aynı devrenin PCB baskısını aldım ve komponentleri yerleştirdim ama bu sefer tam tersi çalıştı. Işık algıladığı zaman yanıyor led. Gerekli görselleri yükledim.
IMG_20240130_142532.jpg

IMG_20240130_142520.jpg

IMG_20240130_143037.jpg

IMG_20240130_143055.jpg

Ldr ile ldr ye seri olan direncin (R2) yerlerini karıştırmışsınızdır. Direnç (R2) yerine ldr, ldr yerine direnç takarak deneyin.

Bir öneri, bu tür devreler aydınlık-karanlık arasında tribe giriyor. Ben sonuç alamayınca xh-m131 kodlu hazır devre aldım. Fakat o da kararsız kalıyor ve 1-2 dakika röle titreşiyor, bağlı ledler kıpraşıp duruyordu. Röle bobinine bir adet kutuplu kondansatör seri bağlayıp titreşim frekansının yeterli olmasa da şimdilik 1-2 saniye kadar düşürdüm. Sizde transisterün beyzine böyle bir kapasitörle destek verirseniz trib durumu azalacaktır.

Bir öneri, bu tür devreler aydınlık-karanlık arasında tribe giriyor. Ben sonuç alamayınca xh-m131 kodlu hazır devre aldım. Fakat o da kararsız kalıyor ve 1-2 dakika röle titreşiyor, bağlı ledler kıpraşıp duruyordu. Röle bobinine bir adet kutuplu kondansatör seri bağlayıp titreşim frekansının yeterli olmasa da şimdilik 1-2 saniye kadar düşürdüm. Sizde transisterün beyzine böyle bir kapasitörle destek verirseniz trib durumu azalacaktır.

Üstadım ,

Kondansatörü nasıl bağladığınızı anlayamadım. Kaçlık kapasitör ve seri mi paralel mi nereye bağladınız?

Bobine seri girilecek bir kapasitör rölenin çalışmamasına neden olacak paralel mi bağladınız acaba? Benzer bir problemi bende yaşıyorum.

1MOhm direnç takılmış.
100K dirençle değiştirin.
Elimde o vardı onu kullanmıştım. Aynı kompanentleri breadboarda yerleştirdiğim zaman sıkıntı çıkmamıştı istediğim gibi çalışmıştı. Devreden kaynaklı diye düşünmüştüm.
Ldr ile ldr ye seri olan direncin (R2) yerlerini karıştırmışsınızdır. Direnç (R2) yerine ldr, ldr yerine direnç takarak deneyin.
Deneyeceğim teşekkür ederim.

Üstadım ,

Kondansatörü nasıl bağladığınızı anlayamadım. Kaçlık kapasitör ve seri mi paralel mi nereye bağladınız?

Bobine seri girilecek bir kapasitör rölenin çalışmamasına neden olacak paralel mi bağladınız acaba? Benzer bir problemi bende yaşıyorum.
Ustam modul köyde çalışır halde. Kapasitörü röle bobin uçlarına paralel bağladım. Kapasitör hızlı dolduğu için bobinde sorun olmuyor, beslenebiliyor. 3300uF 16V. Ldr kararsızlığında bobini 1-2 saniye kadar beslemeye devam ediyor. Modul daha ayrıntılı izlenerek daha profesyonel bir çözüm bulunabilir. İlk önce modul üzerindeki kapasitör yerine taktım ama işe yaramadı.
Birde bu tür modullerin ldr lerini tetiklediği ışığı görmeyecek, ondan etklenmeyecek şekilde konumlandırmak gerekiyor.

Ekli dosyalar

• Hdc77de1a49f246dcae1c6a3926061cbc9.jpg_640x640Q90.jpg_.webp
    37.8 KB · Görüntüleme: 3
Hocam dediğinizi denedim ama olmadı. Yani PCB çizimine defalarca baktım yollar da bir sorun göremedim. Yolları inceler misiniz size zahmet. Hata varsa eğer çizimi yenileyecem.
İşin komik yanı hassasiyeti çok iyi tam istediğim gibi, ancak tam tersi gibi çalışması lazım. İşin içinden çıkamadım kaç defa baktım yollara sıkıntı göremedim.

Devre kartı paylaştığınız şema ile uyumlu gözüküyor. Breadboardta aynı devre elemanlarını kullanarak ve paylaştığınız şemayı uygulayarak istediğiniz gibi çalıştırmıştınız değil mi?

Devre kartı paylaştığınız şema ile uyumlu gözüküyor. Breadboardta aynı devre elemanlarını kullanarak ve paylaştığınız şemayı uygulayarak istediğiniz gibi çalıştırmıştınız değil mi?
Evet. Breadboardda aynı devreyi kurdum ve tam istediğim gibi çalıştı. Aynı kompanentler bir de. Büyük ihtimalle çok saçma bir hata yapıyorum ama hatayı farkedemedim hala.
Transistör ün yönünü doğru takmama rağmen ters takıp bile denedim. Ama maalesef transistör den de değil. Şuan elimde kompanent çok kalmadı yenilerini alıp tekrar devreyi sıfırdan lehimleyecem. Bir de lehim yaparken ldr biraz ısındı, zarar vermiş olabilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,971
Son üye
umutcelik

Yeni konular

Geri