Laboratuar güç kaynağını revize ettim 30volt , 5amper

kesmez

Profesyonel Üye
1633193746110.png

@Bunalmis
bu güç kaynağı 1,5v ile 30v arası ayarlı çıkış geriliminde 0-5 amper ayarlanabilir akım sağlamaktadır.
çıkış gürültüsü 1mvoltun altındadır.
en önemli özelliği lt1084 gerilim regulatörünün tüm range içinde 10 wattan daha az ısınmasıdır.
büyük soğutucuya ihtiyaç yoktur. Kademeli trafo ve röleye ihtiyaç yoktur.
negatif buck konvertör ihtiyaç duyulan çıkış voltajının 1.8volt fazlasını lt1084 e uygulamaktadır.
5 amper çıkış akımında lt1084 üzerinde harcanan maksimum güç 1,8x5=9 watt olmaktadır.
sol altta akım ve gerilimi adcli bir mikrokontrolcuyle ölçmek için voltaj ve akım sinyalleri vardır.
devre 48v 150 wattan büyük smps ile beslenmektedir.
R10 ile gerilim ayarı, R18 ve R19 olarak gözüken trimpot ile akım ayarı yapılmaktadır.
ltspice asc dosyası ektedir.

Ekli dosyalar

• psupply-buck-ucc-adc++.asc
    27.9 KB · Görüntüleme: 10
İyi bir çalışma.
Ancak LT338 için gürültü seviyesi daha aşağılarda olabilirdi.
Ben LM317 ile 200uV civarı gürültü seviyesine ulaştım ki, literatürde LM317 için elde edilebilecek gürültü değeri 150uV olarak belirtilmiş.
LT338 in kontrol ucuna 30db civarı kazançlı bir AC OP-AMP devresiyle negatif feedback yaparak gürültü seviyesini çok daha aşağılara çekebilirsin.
Tabii ki gürültü frekans bölgesinin detaylıca incelenmesi, eğer devrede hafif te olsa darbeli gürültüler bulunuyorsa, ya ciddi bir SMPS filtresi tasarlanmalı, veya transformatör kullanılmalıdır.

Eline saglik.

Bu devrenin gurultusunun dusuk olacagini sanmiyorum.

Neden dersen, Toprakla devrenin - ucu arasinda muthis gurultu olacak. Scopla baktin mi?

Son düzenleme:
gürültü düşüktü. devre +48v potansiyelinin altında ayarlı voltaj (buck_out ile w arasında.) üretiyor. aşağıdakine benzer.
1633231442009.png

ben buna negatif buck con. diyorum. tıpkı 79xx negatif reg. gibi fakat bu sefer anahtarlamalı.
daha sonra üretilen bu gerilim ile lt1084 ü besliyorum.

smps cikisinin negatif ucu ana beslemenin gnd ucuna gore floating. SMPS gurultusu bu noktada olacak diye dusunuyorum. + hatta lineer regulator koymus olsak da bu gnd gurultusune faydasi olmayacak.

Olcum yaptiysan ok. Sadece kafamda bir suphe var.

smps cikisinin negatif ucu ana beslemenin gnd ucuna gore floating. SMPS gurultusu bu noktada olacak diye dusunuyorum. + hatta lineer regulator koymus olsak da bu gnd gurultusune faydasi olmayacak.

Olcum yaptiysan ok. Sadece kafamda bir suphe var.
evet floating doğru. eğer negatif linear regulatör kullansaydınız da yine floating olurdu.
lt1084 lü linear regulatörün 48 voltun - ucuyla bağlantısı olmadığı için gürültününde etkisi yok. yani 0 30 volt ayarlı power supply devresi 48v- den bağımsız.
dikkatinizi çektimi devrede pnp transistörlü geri beslemesi yapılmış buck konvertör var.
bu dc dc konvertör lt1084 ün giriş ve çıkış voltajını 1.8 voltta tutmak için çalışıyor.
böylece buck çıkışı hep vout+1.8v oluyor.
böylece lt1084 ısınması 1.8v x Iout ile sınırlanıyor. ve minimum ısınma sağlanıyor.

Gurultu konusunda emin degilim. SMPS'in GND si ile lineer regulatorun GND'si ayni olsaydi kafamdaki bu kusku olusmayacakti.

Toprakli prize bagli scop probunu PS nin - ucuna bagladigimizda gurultu hakkinda fikir edinilebilir.
Ayni deneme scop probunun sasesinin PS nin eksi ucuna baglanarak bir daha denenebilir.

bu devrede negatif buck regulatörün + gnd si var (buck+). - gnd yok.
buck+ ile w noktası arasında oluşan gerilim ile lt1084 sürülüyor. bu pozitif linear regulatöründe gnd si w noktasına 10miliohm bağlandığı nokta zaten devrede gnd olarak işaretli.

Iste onu diyorum. GND noktasi (w) , Mosfet ile bir asagi bir yukari cekiliyor.

Bu da SMPSin beslemesine gore anahtarlama frekansinda asagi yukari oynuyor. Sebeke topragina'ine gore de bir oyanama olacak. (Ister sebeke gnd sine dogrudan bagli olsun ister kapasitif kuplajla bagli olsun)

Neyse olcumleri muhakkak yapmissindir. Eline saglik.

gelen talep üzerine dac ile akım ve voltajı kontrol edilecek hale çevirdim. ayrıca M2 p kanal mosfet ile lt1084 e voltaj koruması ekledim.
1633499860556.png

1633499989121.png

yeşil çizgi voltaj kontrol, kırmızı akım sınırlama mavi çıkış voltajı.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri