kvar kva

harf

Üye
arkadaşlar öğrenmek istediyim birşey var sitede araştırdım ama pek bir sonuç alamadım
volt. gerilim v ile gösterilir
amper. akım şiddeti a ile gösterilir
watt. kuvvet birimi w ile gösterilir
kw. kilowatt demek 1000 watt 1kw demek
kv . kilovolt demek 1000 volt 1kv demek
doğrumu biliyorum
kva. nedemek
kvar. nedemek

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Görünür güç S ile gösterilir. kVA, görünür gücün birimidir. Kilovolt Amper, "kava" diye okunur.
Rektif güç Q ile gösterilir. kVAr da reaktif gücün birimidir. Kilovolt Amper Rektif, "kilovar" diye okunur.
Birimler kilo (bin katı) cinsindendir.
S.S=P.P+Q.Q

"watt. kuvvet birimi w ile gösterilir " dediğinizdeki watt, aktif gücün birimidir. P ile gösterilir. Birimi watt'tır.

genç arkadaş ilgilendiyin için çok sağolasın peki diyelim 3 kva dedikleri zaman kilovolt amperse bunun kaçı volt kaçı amper olur birliktemi hesaplanır yoksa ben yanlışmı anlıyorum rakamla örnek verirseniz ben ancak öyle anlayabiliyorum

kVA birimi enerjiyi veren kaynaklar için kullanılır. Jeneratör, trafo, UPS gibi...
Şimdi şöyle başlarsak daha anlaşılır olur sanırım:
500gr lık cacığımız varsa eğer;
Bu cacığın 100gr'ı salatalık ise 400gr'ı yoğurttur.
150gr'ı salatalıksa 350gr'ı yığurttur.
200gr'ı salatalıksa eğer 300gr'ı yoğurttur.
Bu iş aynen bunun gibi.
400V, 144A lik bir trifaze trafonun gücü:
P=1,73.U.I
P=1,73.400.144
P=100kVA eder (1,73 sayısı karekök 3 değeridir.)

Bunun enerji beslemesine göre şu kadarı volt şu kadarı amper diyebiliriz ancak. Yani bir sabit nokta olmalı ki iki bilinmeyenden diğerini ona göre bulalım. Bizim Şebeke gerilimimiz sabit olduğu için baz alacağıız nokta bu olur.

Senin sorduğun 3kVA nın ne kadarı volt ne kadarı amper bir bakalım:
3kVA=3000VA
S=U.I
Şebeke gerilimimizi de 220V olarak alırsak eğer
S=U.I
3000=220.I
I=13,6A

Olayın bir de cos fi boyutu var ki oralara hiç girmiyorum.

anladım arkadaş şimdi sağol.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri