+- kutuplar ve -ile toprak hatti hakkinda bilgili biri bakabilir

Kısaca bu genellikle yanlış kullanılan bir terim,
pilin eksi artısı deyince aslında yanlış oluyor ama
buna artık yapabilecek bir şey yok.
Benzetme olarak ise
yerden yükseklik ne ise Elektrik Potansiyel veya gerilim dediğimiz V(olt) birimli ifade
elektrikte aynı şeyi ifade ediyor.
Bir devrede 0V,5V,10V a ihtiyaç varsa
bu devreyi -5V,0V,5V ile beslenirde diyebilirsin ilkinide,
ilkinde 0V denen elektrikçilerin toprak olarak bildiği yeri çağrıştırır,
ikincisindede 0V denen yer aynen Earth toprağı çağrıştıtır,
daha toprak ve gnd var, kısa dedim neresinden tutsam anlatsam bilemedim, bu çok uzar.

@izmirli_m forumun trollük görevini üstlendiği düşünüyorum,
buna forum yöneticileri karar vereceklerdir yakında.
Faydasız mesajlar yazıp bütün konuları şişiriyor.

Bu gereksiz girişi yaptıktan sonra esas soruya gelirsek,
bunlar cevaplandı forumda arama yapınız,
yinede aklınıza takılan olursa sorarsınız ama
basit gözüken bu sorular ne kadar detaylı öğrenmek istediğinize göre kara deliğe dönüşen
sonu @Mr_YAMYAM ında belirttiği gibi salt felsefeye kadar giden sorulardır.

Forum arama kısmında potansiyel, iş güç enerji, gerilim, akım vs. gibi aramaları
üye kısmına karaapak diyerek yapabilirsin,
bu konularda çok detaylı mesajlar yazdım, örneğin:

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/dc-akım-çarpma-etkisi-hakkında-yardım.77769/page-2#post-474989

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektrik-ve-elektroniğin-kavramsal-farkı.76488/page-2#post-471526

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektrik-ve-atom-hakkinda-sorularim-var.131397/#post-849092
Altı çizili yerde 0V Toprağı çağrıştırmaz, 0 Noktası Notr noktasıdır. Toprak Elektrikte farklı bir kavram fonksiyondur.

Sn. @karaapak üstadım sizin bilgi ve tecrübenizi tartışacak değilim, benden bilgice üstün olduğunuzu da görüyorum lakin şu @izmirli_m arkadaşımıza biraz hoşgörülü olmanızı haddim olmayarak rica etsem bilmem yanlış anlaşılır mıyım?

Bu adamı kazanmamız lazım :D

Ben size şöyle bir konuyu ortaya atayım bakalım neler olacak :)
Yıldırımlar dan başlayayım :)
Mesala yıldırımlar gökyüzünden yer yüzene doğru iner ; gözle görülen şey budur aslında.
Ancak bazen yıldırımlar yeryüzünden gökyüzüne doğru akar :)
Hadi işin içinden çık çıkabilirsen bakalım :)
Bunları yazanlar seni GANDIRIYORLAR :D
Maksat sizleri işletmek :D
Elektrik akımı elektron akımıdır.
Bir bakır iletkenden elektronlar geçiyorsa akım akmaktadır. Başka hiçbirşeyi akıtamazsın.
Yok akım artıdan eksiye akar yok eksiden artıya akar, bunlar HURAFE'dir. Dedikodudur :D
Yer yüzeyi temelde SIFIR potansiyeli temsil eder. Yani yer yüzeyi ne artıdır ne de eksi.
O halde yıldırımlardaki akımlar nereden nereye akarlar.?
That is the question :D
Havadaki potansiyel fark yeryüzeyine göre milyonlarca volt eksi (-) potansiyelde ise yeryüzünden havaya doğru akar.
Havadaki potansiyel fark yeryüzüne göre milyonlarca volt artı potansiyelde ise gökyüzünden yere doğru akar.
Şimdi erkeksen ( Burada, gerçekten bilgili isen anlamındadır) havada oluşan ve yıldırımı oluşturan potansiyel farkın artı mı eksi mi olduğunu ispat et :D

Ben cevap yazarsam ortalık duman olur demiştim :)
Daha konu hakkında yorum bile yapmadan ortalık karıştı zaten :)
Sn. @izmirli_m sizin merakınız, konulara ilginiz takdire değer, fakat forum konularının yanlış yansıtılması, yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermesi netice itibari ile insan hayatını ilgilendiriyor. Sn. @karaapak ve Sn. @Mr_YAMYAM ın hassasiyetleri de buradan geliyor ve haksız da değiller.
Siz de en azından bundan sonra kesin ve net cevaplar verebileceğiniz konulara ciddi yorumlar yaparsanız hayat daha bir çekilir hale gelecektir. :)

Sn. @izmirli_m sizin merakınız, konulara ilginiz takdire değer, fakat forum konularının yanlış yansıtılması, yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermesi netice itibari ile insan hayatını ilgilendiriyor. Sn. @karaapak ve Sn. @Mr_YAMYAM ın hassasiyetleri de buradan geliyor ve haksız da değiller.
Siz de en azından bundan sonra kesin ve net cevaplar verebileceğiniz konulara ciddi yorumlar yaparsanız hayat daha bir çekilir hale gelecektir. :)
Yok hocam öyle insan hayatını tehlikeye atacak bilgiler paylaşmışlığım yoktur.
Benim söylediklerim genellikle bilim aşkı ile yanıp tutuşan bir kesim var onlara dönük yani :)
Bilim uğruna hayatını kaybeden yüzlerce bilim insanı var.
Canını seven bilim ile uğraşmasın :)
Şu fani dünyada kısacık bir ömrümüz var :)
5 vakit namazımızı kılıp oruç tutup hacca gidelim. Allahın verdiği nefesi boşa tüketmeyelim :)

Yok hocam öyle insan hayatını tehlikeye atacak bilgiler paylaşmışlığım yoktur.
Benim söylediklerim genellikle bilim aşkı ile yanıp tutuşan bir kesim var onlara dönük yani :)
Bilim uğruna hayatını kaybeden yüzlerce bilim insanı var.
Canını seven bilim ile uğraşmasın :)
Şu fani dünyada kısacık bir ömrümüz var :)
5 vakit namazımızı kılıp oruç tutup hacca gidelim. Allahın verdiği nefesi boşa tüketmeyelim :)
Sen bilirsin, ben seni daha fazla savunamam gömerler haberin olsun. ;)

Konuyu sabote ettik, bunun için özür dilerim. Sn. @izmirli_m tartışmak istediğin konularda başlık aç öyle tartışalım.

Sen bilirsin, ben seni daha fazla savunamam gömerler haberin olsun. ;)
Onların korkularını anlıyorum. :)
Ya bildikleri her şey yalansa :)
Bu bile onların tüylerini diken diken etmeye yeter hocam :)
Varsın onlar istediklerini söylesinler onların konuşmaları kayıt altına alınıyor bu sitede.
5 yıla kalmaz bütün bilim dünyası alt üst olacak zaten. Kanıt olarak onların söyledikleri ile benim söylediklerim burada kalsın :)

Konuyu sabote ettik, bunun için özür dilerim. Sn. @izmirli_m tartışmak istediğin konularda başlık aç öyle tartışalım.
Konu falan açmaktan vaz geçtim. Çünkü benim bildiklerim ile buralarda yazılıp çizilenler arasında dağlar kadar fark var.
Kafamın içindeki projeleri burada paylaşırsam eğer.
Sitenin temeline dinamit koyup havaya uçururlar :)

Forum istatistikleri

Konular
129,349
Kullanıcılar
451,819
Son üye
Emre1773

Yeni konular

Geri