+- kutuplar ve -ile toprak hatti hakkinda bilgili biri bakabilir

Sanki super soru diyerek bi imada bulunmus gibisinde:D
Yok gerçekten süper bir soru bu. imada bulunmuyorum.
Bu soruyu sormak bile büyük cesaret ister :)
İnternetin altını üstüne getir. Hocalarına sor :)
Ama alabiliceğin hiç bir net cevap bulamazsın.
Olabilir de !!! olmayabilir de !!!
gibisinden cevaplar alacaksın :)

Yok gerçekten süper bir soru bu. imada bulunmuyorum.
Bu soruyu sormak bile büyük cesaret ister :)
İnternetin altını üstüne getir. Hocalarına sor :)
Ama alabiliceğin hiç bir net cevap bulamazsın.
Olabilir de !!! olmayabilir de !!!
gibisinden cevaplar alacaksın :)
Ogrenci olsam sorucamda evde ogrenmeye calisiyorum
:D
Hmm bu yuzden linc yerim diye soyledin vericegin cevaba zit dusuncelerde var demekki
Peki bisi sorucam bu zit dusuncelerin sebebi elektrik akimi elektron akimi ile mi alakali

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hmm bu yuzden linc yerim diye soyledin vericegin cevaba zit dusuncelerde var demekki
Peki bisi sorucam bu zit dusuncelerin sebebi elektrik akimi elektron akimi ile mi alakali
Senin sorun elektroniğin konusu değil. Buradakiler elektronikçidir.
Senin sorun elektrofizik sorusu :)
Fizikten başlamamız gerekir.
O zamanda ortalık duman olur :)
Yani güzel bir soru ancak konu öyle uzun ki anlatmakla bitmez :)

Elektrik akımı bir uçtan diğer uca akar.
Her iki ucun arasındaki elektriksel potansiyel farka GERİLİM denilir.
Bu potansiyel fark sadece kendi kutupları ile ilişkilidir. Toprağa göre ilişkilendirilirse farklı tekniklerin açıklanması gereklidir.
Sizin bilmeniz gereken tek şey ise.
Elektrik bir uçtan diğer uca akar.
Bir elektrik ya da elektronik devrede besleme gerilimlerinden birisi ŞASE olarak tasarlanabilir veya istenirse toprağa bağlanabilir.
Toprağa bağlanmış olarak ifade edilen bağlantı teoride SIFIR POTANSİYEL olarak belirtilmiş demektiir.

Hm yani soyle anladim 6volt + -6v eksi uc boylece elektrigin aciga cikmasi engelleniyo eksi tarafindan emiliyo

Hm yani soyle anladim 6volt + -6v eksi uc boylece elektrigin aciga cikmasi engelleniyo eksi tarafindan emiliyo
Ben size şöyle bir konuyu ortaya atayım bakalım neler olacak :)
Yıldırımlar dan başlayayım :)
Mesala yıldırımlar gökyüzünden yer yüzene doğru iner ; gözle görülen şey budur aslında.
Ancak bazen yıldırımlar yeryüzünden gökyüzüne doğru akar :)
Hadi işin içinden çık çıkabilirsen bakalım :)

Kısaca bu genellikle yanlış kullanılan bir terim,
pilin eksi artısı deyince aslında yanlış oluyor ama
buna artık yapabilecek bir şey yok.
Benzetme olarak ise
yerden yükseklik ne ise Elektrik Potansiyel veya gerilim dediğimiz V(olt) birimli ifade
elektrikte aynı şeyi ifade ediyor.
Bir devrede 0V,5V,10V a ihtiyaç varsa
bu devreyi -5V,0V,5V ile beslenirde diyebilirsin ilkinide,
ilkinde 0V denen elektrikçilerin toprak olarak bildiği yeri çağrıştırır,
ikincisindede 0V denen yer aynen Earth toprağı çağrıştıtır,
daha toprak ve gnd var, kısa dedim neresinden tutsam anlatsam bilemedim, bu çok uzar.

@izmirli_m forumun trollük görevini üstlendiği düşünüyorum,
buna forum yöneticileri karar vereceklerdir yakında.
Faydasız mesajlar yazıp bütün konuları şişiriyor.

Bu gereksiz girişi yaptıktan sonra esas soruya gelirsek,
bunlar cevaplandı forumda arama yapınız,
yinede aklınıza takılan olursa sorarsınız ama
basit gözüken bu sorular ne kadar detaylı öğrenmek istediğinize göre kara deliğe dönüşen
sonu @Mr_YAMYAM ında belirttiği gibi salt felsefeye kadar giden sorulardır.

Forum arama kısmında potansiyel, iş güç enerji, gerilim, akım vs. gibi aramaları
üye kısmına karaapak diyerek yapabilirsin,
bu konularda çok detaylı mesajlar yazdım, örneğin:

https://www.kontrolkalemi.com/forum...kisi-hakkında-yardım.77769/page-2#post-474989
Akım gerilim güç enerji iş birçok konuda anlattım-anlattık ama yine anlatalım (ben bile hangi konularda anlattım bazen bulamıyorum) Öncelikle sizde yanlış anlamayın bu anlattıklarımı anlatacak kadar bilseniz dahi ELEKTRİKLİ ŞOK CİHAZI YAPAYIM FALAN FİSTAN İŞLERİNE GİRMEYİN (neredeyse hiç büyük harf kullanmam artık anlayın ne demek istediğimi) bu cihazlar sizin veya başka birinin ölümüne sebebiyet verebilir YAPMAYIN YAPMAYIN YAPMAYIN (yeterince uyardım herhalde, ben hiçbir mesuliyet kabul etmem). Bu gibi cihazları yapmanın birçok kolay yolu vardır, yapmanın yanında elde etmeninde birçok kolay yolu vardır, en basitinden şaka sakızları-çakmakları dahi sizin işinizi görür, yada hazır şok cihazları satılmaktadır muhtemelen inernetten satan dahi bulursunuz artık neyse yapmayında almayında diyelim. Şimdi baştaki sözüme dönelim:
Elektrikte temel kavramlar gerilim,akım,güç,enerji (veya iş)dir.
Gerilim, elektrikte gerilim derken potansiyel farktan bahsedilir, yani ölçüm için iki nokta gerekir, ölçülen bu iki nokta arasındaki elektriksel potansiyel farkdır, potansiyometre ile ölçülür (diğer cihazlarda örneğin avometrede ise potansiyometre kademesine getirilerek ölçülür yani potansiyometre ile ölçülür)
Ne derdin var potansiyel potansiyel deyip duruyorsun diyenler olabilir, potansiyeli anlamadan gerilimi anlayamazsınız,
Potansiyel adı üzerinde belli birşeye sahipsin gerektiğinde bunu kullanabilirsin demek, örneğin bir taş deniz seviyesinden 10 m yukarıda ise deniz seviyesine göre bir potansiyel enerjisi var demektir, çünkü bu taşı deniz seviyesinden 10 m yukarı çıkarmak için bir enerji harcanmıştır ve bu enerji bu taşta yüklü vaziyettedir, taş bırakılırsa potansiyel enerjisini hareket-kinetik enerjiye çevirir ve deniz seviyesine tekrar iner vs. vs.
Peki elektriksel potansiyel nedir, elektriksel potansiyel ölçüm yapılan iki nokta arasındaki elektron farkıdır, elektriksel yükü elektronun varolması oluşturur, elektron (-) yüklüdür, ölçüm cihazlarında elektronun varolduğu nokta sıfır kabul edilir, ve diğer noktada ilk noktada ne kadarlık elektron varsa bu kadar pozitif bir değer elde edilmiş olur,
Akım ise yine adı üzerinde hareketle ilgilidir, mecazı bile geçerlidir fikir akımı vs. aslında yine en basit örnek su akımıdır, su akımı bir kesitten geçen su miktarıdır
Elektrik akımı, elektriğin temeli elektron dedik, elektrikte akımdan bahsedilirken mesele elektron akımıdır (birde işimizi kolaylaştıran hole-boşluk akımı vardır şimdilik bunu kafaya takmayın sadece elektron akımının tersi yönü ifade eder diye düşünmeniz yeterlidir) öyleyse elektrik akımı için şunu söyleyebiliriz, elektron hareketidir, ölçüm belli bir kesitten geçen elektron sayısı şeklinde düşünülebilir (gerçekte farklı yollarlada ölçülür fakat mantık budur yada tanım budur)
iş veya enerji, bunu tanımlamaya bile gerek yok ama adı üzerinde işdir, belli bir zamanda yapılır, örneğin aşağıda değineceğim gibi 1 kamyon karpuzun taşınması, yukarıdaki gibi taşın deniz seviyesinden yukarı çıkarılması, veya bunların tersi yani taşın bırakılması ile aşağıya düşmesi, bunlar işdir veya enerjidir, merdiven tırmanın bir ne kadar yukarı çıkarsanız o kadar fazla iş yapmış olursunuz ve o kadar fazla enerji harcamış olursunuz,
Elektrikte iş veya enerji, Akım*gerilim*zaman olarak tanımlıdır (doğru akım için) burada zaten mantıksal olarak şu görülmektedir, akan elektron miktarı artarsa enerji artar, veya elektronun aktığı seviyeler arası fark (yani gerilim) artarsa enerji artar, zaman artarsa enerji artar.

Güç birim zamanda yapılan iş demektir, yine bununla ilgili daha önceden verdiğim bir örneği tekrarlayayım, hale 2 kamyon karpuz geldi, kamyonlar eşit ağırlıkta yüklü
1) 1. kamyonu 10 tane sıradan işçi 1 saatte indiriyor,
2) 2. kamyonu 1 tane azman dedikleri zebellah gibi adam 1 saatte indiriyor,
Açıkça görüldüğü gibi 1 azman 10 sıradan işçi gücündedir, yapılan işe 1 kamyon dersek;
10 işçiden herbiri ___yapılan iş (herbir işçi işin 1/10 unu yapar) / geçen süre = (1/10)kamyon/1saat = 1/10 kamyon/saat gücünde
azman ise _________yapılan iş (azman işin tamamını yapar ) / geçen süre = 1kamyon/1 saat = 1 kamyon/saat gücündedir
elektrikte güç ise aynıdır, birim zamanda yapılan elektriksel iştir, bunu aslında enerjinin kullanımı olarak düşünebilirsiniz, yukarıdaki örnekte eğer bir azman birde sıradan işçimiz ve yine iki kamyonumuz olsaydı azmannın gücü yüksek olduğu için işi normal işçinin yaptığı sürenin onda birinde yapacağını söyleyebiliriz.

Akım, gerilim, enerji, güç kavramlarını su ve elektron ile birebir örneklersek;
Akım Su; bir kesitten geçen su molekülü müktarı
elektrik Bir kesitten geçen elektron miktarı
gerilim Su; suyun yüksekliği
elektrik; noktalar arasındaki elektron farkı
Enerji Su; örneğin bir nehrin su yüksekliği * nehirdeki suyun akımı (debisi) * zaman
elektrik ; iki nokta arasındaki gerilim * bu noktalardan birinden diğerine elektron akımı * zaman
Güç Su; nehrin su yükseklği* nehirden akan suyun akımı (debisi) = [emerji/zaman]
elektrik ; iki nokta arasındaki gerilim * bu noktalardan birinden diğerine elektron akımı = [emerji/zaman]

Bunların yanında elektrikte;
Gerilim=direnç*akım (doğru akımda)
enerji=akım*gerilim*zaman
ve güç=enerji/zaman veya gerilim*akım
Bu açıklamalar ışığında şunları söyleyebiliriz;
Elektriğe çarpılabilmeniz için öncelikli şart üzerinizden elektron geçmesidir, yani elektrik kaynağının iki ucunu birden tutmalı veya prizi düşünürsek fazı tutup aynı zamanda toprağa temas etmelisiniz bu sayede üzerinizden elektron geçer yani akım geçer,
diğer şart potansiyelin 60 V dan yüksek olması gerekir,
insan genellikle 2 kohm direncindedir, üzeerinize 60 V uygulanırsa akacak olan akım;
akım=gerilim/direnç = 60 V / 2000 ohm = 0.03 A = 30 miliamper, bu sizi öldürmez ama hissedebilirsiniz demektir,
Bu gerilimden daha düşük gerilim değerlerindede üzerinizden akım geçer fakat bunu hissedemezsiniz
Örneğin söylediğiniz kamyon aküsü 12 veya 24 V dur, 24 desek
24V/2000ohm =0.012 A yani 12 miliamper yada 12 volt olsaydı 6 miliamper çekersiniz, akü isterse 100 000 A lik olsun siz sadece 12 veya 6 miliamperini çekebilirsiniz ve bunuda hissedemezsiniz (uzun vadede zararlı olduğu yönünde düşünceler vardır, mantıklıdırda)
Akım ve gerilim bilgisini bulduğunuza göre üzerinizde harcanan gücü bulabilirsiniz, ayrıca ne süre ile bu akıma maruz kaldığınızı ölçerek üzerinizde harcanan enerjiyide bulabilirsiniz.
Şimdi şu şok cihazlarına değinelim, bu cihazlar size yüksek gerilim verirler ama çok düşük akım verirler, veya bu yüksek gerilimi size çok kısa süreli verirler, bunlar neye yol açar, öncelikle size 1 000 V verseler akım = 1 000 / 2 000 ohm = 0.5 amper üzerinizden geçer önceki mesajlarda belirtildiği gibi bu tehlikeli bir akımdır ve bazı durumlarda sizi öldürebilir (ayrıca örneğin şok cihazının iki ucu ıslak bir şekilde kalbinize verilirse direnç çok düşük olacağından yüksek bir akım geçer ve güle güle dersiniz, bu gibi cihazlar akım sınırlamalı ise kurtulursunuz yani direnciniz ne olursa olsun ancak 0.5 A verebilir şekilde yapıldıysa sorun çıkmayabilir ama kalp bu götürür adamı) Bunun yanında size bu gerilim ve akımı ne süre ile veriyor yani üzerinizde harcanan enerji nedir, belki saniyenin 1000 de birinde buna dayanabilirsiniz.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...iğin-kavramsal-farkı.76488/page-2#post-471526
Aslında yazdıklarımda tam anlatmıyor durumu, şimdi bu konuya nereden geldiysek artık biraz daha bahssedelim; Bildiğim kadarıyla + potansiyeli sahip diye birşeyde pek söz konusu değil neden değil, eğer bir noktada pozitif yük yoksa o nokta pozitif potansiyele sahip olamaz, peki nereden geliyor bu pozitif potansiyel kavramı? Aslında potansiyel kavramından geliyor, kelime manasıylada kullandığımız şekildedir potansiyelin anlamı, sen bu işi yaparsın sende potansiyel var demek gibidir, mesela deniz seviyesinden 10 m yukarıda duran bir cimin potansiyel enerjisi deniz seviyesinde duran aynı ağırlıklı bir cisme göre daha fazladır, bu potansiyel tanımı ile elektrikdeki potansiyel tanımı yani tam ifadesiyle elektrik potansiyeli tanımı doğal olarak paraleldir, bu nedenle potansiyelden bahsetmek için illaki bir referans noktası zorunludur, peki bir noktanın elektriksel pozitif potansiyelde olması için nasıl bir referans noktası gerekir tabiki negatif bir potansiyel noktası gerekmektedir buda zaten bu noktada elektron bulunması demektir, özetle kondansatörü düşünelim, - kutbunu referans alalım, yani bu noktayı sıfır elektrik potansiyelinde kabul edelim, o zaman diğer kutba pozitif elektrik potansiye sahip diyebiliriz çünkü aslında sıfır elektrik potansiyeline sahip kabul ettiğimiz negatif kutupta elektronlar bulunmaktadır ve bu noktada elektronların bulunması bu kutbun negatif yükte olmasına yani negatif elektrik potansiyele sahip olmasına sebep olur bizde herhalde matematiksel olarak kolaylık olsun eksi işareti ile uğraşmayalım diye negatif elektrik potansiyelli bu noktayı sıfır elektrik potansiyelli kabul ediyoruz ve akım yönünüde boşluk akım yönü alıyoruz kolay işlem yapıyoruz.
Ayrıca elektrik akımı ile ilgilide bildiğim kadarıyla tam kesinleştirilmemiş bir durum var, bazı kaynaklar, iletken telin ardısıra dizili atomlarından en baştakinde bir elektron fazlalığı olur (dışarıdan verilir) bu fazla elektron bir yanındakine geçer sonra bir diğerine sonra bir diğerine böylece iletkenin sonundaki atoma kadar ulaşır diyor, diğer bir teoride iletkeni aynı içi su dolu bir hortum gibi düşünür, eğer en başdaki atoma bir fazla elektron verirseniz bu elektron bir yanındaki atomun elektronunu iteler ve bir sonrakine geçmesini sağlar bu geçen elektron aynı etkiyi yanındakine yapar böylece en baştan verilen bir elektronun etkisiyle en sondan bir elektron alınmış olur.
Bu anlattıklarımızı bilmedende elektronikle uğraşabiliyoruz ama nedense bunları bilmenin faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıca bunlar gözle görülmüş elle tutulmuş şeyler değil, böyle olduğunu ancak gözlemlere yani etkilerine dayanarak ve felsefe yaparak söylüyoruz, ama olayları anlamlandırmak güzel şeydir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektrik-ve-atom-hakkinda-sorularim-var.131397/#post-849092

Verilen cevapları özenle takip etmenizi öneririm :)
İşinize yaradığınız cevapları biriktirip tekrardan bunlar benim işime yaradı diye bir mesaj ile paylaşınız :)

Ben sustum konuşmuyorum :)

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri