Kurumuş kondansatörleri canlandırmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Deney yapın ama yanlış yönlendirmeyin. Kondansatörleri araştırın içerisindeki sıvının özelliklerini öğrenin. Kimsenin kaza yaşamasına mesul olmayın. Bu nacizane tavsiye. Yoksa deney yapmanıza bir şey demiyoruz.
Arkadaşım bak şimdi kondansatör sıvısı uçup gitmez. içindeki su uçup gider.
Yani buhar olan şey su dur. Tekrardan çok az miktarda su ilavesi yapıldığında kondansatör eski haline döner.
Bilmeden konuşmuyoruz.
Üstelik söylediğim gibi pahalı olan kondansatörler de deneyebilirsiniz diye yazdım.
İlla ki yapın demedim yani.

Yani buhar olan şey su dur. Tekrardan çok az miktarda su ilavesi yapıldığında kondansatör eski haline döner.
Bilmeden konuşmuyoruz.
Üstelik söylediğim gibi pahalı olan kondansatörler de deneyebilirsiniz diye yazdım.

Deneyip deneyecek arkadaşlardan yada bilgili arkadaşlardan yorum bekleyelim.

Ben şahsen yılandan korkmam kondansatörden korktuğum kadar. Hele hele biyerinden delik açıp icine su ilave edecegim dünyada olmaz ;). Selamlar izmirli_m dostum yanlış anlamazsın beni umarım fakat Bu tip denemeler yapan vardiya arkadaşı meslekdaşım olmadığı için ayrıca mutluyum :)

Ben şahsen yılandan korkmam kondansatörden korktuğum kadar. Hele hele biyerinden delik açıp icine su ilave edecegim dünyada olmaz ;). Selamlar izmirli_m dostum yanlış anlamazsın beni umarım fakat Bu tip denemeler yapan vardiya arkadaşı meslekdaşım olmadığı için ayrıca mutluyum :)
Bende yalandan korkarım :) Yılanlardan korkmam.
Su işini abartmaya gerek yok bence. Yani su doldurun dedikte tıka basa doldurun demedik. 1 milim falan yani :) Ben bir ürünün tekrardan geri dönüşümünü severim. Böyle çılgın fikirler de baya ustayımdır.
Ustalığınız yok ise kesinlikle bu işlerle uğraşmayın demeyi unutmuşum galiba :)

Benim baktigim bir surucudeki kondansatörlerden ornek.

Bu kondansatöre su koymayi birak delmek bile cesaret ister. Uzerinde ciddi dc voltaj oluyor. Birde bu kapasitorden 6 yada 9 tane oluyor.

Ekli dosyalar

• 20191101_100113.jpg
    20191101_100113.jpg
    226.5 KB · Görüntüleme: 15
  • 20191101_100120.jpg
    20191101_100120.jpg
    380.3 KB · Görüntüleme: 16

Bu kondansatöre su koymayi birak delmek bile cesaret ister. Uzerinde ciddi dc voltaj oluyor. Birde bu kapasitorden 6 yada 9 tane oluyor.
Hayatım da görmedim bu kondansatörden nereden buldun böyle bunu :)
Size vurun diyorum, Siz öldürüyorsunuz :)
O kondansatör bende olacaktı onuda canlandırırdım.
Ah şöyle elime bir kaç kadavra geçeçek ne deneyler yapardım :)

Bu sizin kondansatörler çok pahalı olmalı.
Ben olsam denerdim.
Mesala matkap ile üst taraftan 1mm bir delik açın.
Daha sonra içine basınçlı hava ile o eğri yerler düzelsin.
En az içine şırınga ile 20milim saf su ekleyip 2 saat bekletin.
Yaptıktan sonra bizimle paylaşın.
Ama dikkatli bir şekilde yapın işlemleri.
Baştan sağma işlem yapıp havaya uçurmayın kendinizi :)

Direk akü asidi koy, çam. suyu hafif kalır :D. (sakın bunları yapmayın!)
Bunu yapmak da başkasının aklına gelmezdi, hangi basit aletlerle şarj - deşarj işlemini gerçekleştirdiniz sırf meraktan soruyorum? Değerini okuyabileceğiniz veya karşılaştrıma yapacağınız eş değer kond yok di mi?
Arkadaşlar Bu İş USTALIK gerektiren bir iştir. :)
Bu işlerde usta değilseniz sakın ha denemeyin.
bülent bey bu iş size göre değil Sakın denemeyin :)
Hala Tekirdağ da mısınız? Yoksa mekan değiştirdiniz mi?

Son düzenleme:

Maşallah kapasitör değil zenci flütü diyeceğim ama renk tutmuyor,
olsa olsa Avatar da olur bu.

Zenci derken zen ustası manasında
yoksa sevilmeyen terimin kullanılması gerekeni siyahidir.

Böyle mesajlar yazmam ama konu öylesine komedi ki durduramadım kendimi.

Hayatım da görmedim bu kondansatörden nereden buldun böyle bunu :)
Size vurun diyorum, Siz öldürüyorsunuz :)
O kondansatör bende olacaktı onuda canlandırırdım.
Ah şöyle elime bir kaç kadavra geçeçek ne deneyler yapardım :)

Bu sizin kondansatörler çok pahalı olmalı.
Ben olsam denerdim.
Mesala matkap ile üst taraftan 1mm bir delik açın.
Daha sonra içine basınçlı hava ile o eğri yerler düzelsin.
En az içine şırınga ile 20milim saf su ekleyip 2 saat bekletin.
Yaptıktan sonra bizimle paylaşın.
Ama dikkatli bir şekilde yapın işlemleri.
Baştan sağma işlem yapıp havaya uçurmayın kendinizi :)

Arkadaşlar Bu İş USTALIK gerektiren bir iştir. :)
Bu işlerde usta değilseniz sakın ha denemeyin.
bülent bey bu iş size göre değil Sakın denemeyin :)
Hala Tekirdağ da mısınız? Yoksa mekan değiştirdiniz mi?
Daha önceki mesajınızda dediğinize katılıyorum Türkçe'ye ve elektroniğ de hakim değilsiniz ... Basınçlı havayla düzelirmiş :O boş varil mi şişsin?!
Bilmeden konuşmuyoruz.
"Hem deneyin hem yapmayin" bu nasıl absürtlük katliam böyle o_O :mad:

Madem konuyu bilmiyor elektroiğe yabancısınız, rica ediyorum uzman olmadığınız konularda ahkam kesmeyin!

@izmirli_m O eğri dediginiz yerler var ya,

Kapasitorun orjinalinde var. :D:D;)

@karaapak bu kapasitor yaklasik 700 kW gucundeki bir elektrik motorunun trifaze sürücüsünden söküldü. Her faza ait blokta 9 tane bu kapasitorlerden var. Birde harmonik filitrede de bu kapasitorlerden var.

Son düzenleme:
Alttaki yazı bir makaleden alıntıdır;

Elektrolitik kapasitörler

Sıradan elektrolitik kapasitörlerin kalbi, alüminyum folyonun bir tarafında, bu kapasitörün anodunu oluşturan ince bir alüminyum oksit tabakasıdır. Bu alüminyum oksit tabakası fabrikada elektrokimyasal bir işlemle yapılır ve kapasitörün dielektriğini oluşturur. Kondansatörün katot terminali aslında bir sıvı elektrolittir, genellikle emprenye edilmiş bir kağıt tabakasında bulunan ve yine alüminyum oksidin yüzeyine bastırılan bir asittir. Kağıdın dış dünyaya bağlanabilmesi için, kağıttaki elektrolit, bu sefer oksitsiz ikinci bir alüminyum folyo ile temas ettirilir. Folyo-kağıt-folyo sandviç olarak haddelenir ve metal bir kutuya yerleştirilir. Alüminyum oksit dielektrik kalınlığı, kapasitörün çalışma voltajı ile orantılıdır. Böylece çalışma voltajı yükseldikçe, birim alan başına kapasitans yoğunluğu azalır. Aynı kapasitans için yüksek voltaj kapasitörlerinin düşük voltaj kapasitörlerinden daha büyük olmasının nedeni budur.

Ne yazık ki, hafif asidik sıvı elektrolit de alüminyum oksidi çok yavaş aşındırır. Normal kullanımda bu bir problem değildir. Kondansatöre her voltaj uygulandığında, dielektriği orijinal kalınlığına geri yükleyen elektrokimyasal süreci yeniden başlatacaktır. Bununla birlikte, bir kondansatör çok uzun süre kullanılmadığında, dielektrik kalınlığı önemli ölçüde azalmış olabilir ve bu da çok daha düşük bir güvenli çalışma voltajı ile sonuçlanabilir. Ek olarak, önemli bir kaçak akıma neden olabilecek küçük iğne delikleri oluşmuş olabilir. Herhangi bir önlem alınmazsa ve kapasitör doğrudan maksimum voltaja bağlanırsa, bu, önemli miktarda enerji kaybına ve daha sonra kapasitörün ısıtılmasına ve hatta patlamasına neden olabilir.

Kondansatörü düzeltme yöntemleri;
https://www.qsl.net/g3oou/reform.html
http://www.angelfire.com/electronic/funwithtubes/Restore_cap.html

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,072
Son üye
metin ersoz

Yeni konular

Geri