Kurumuş kondansatörleri canlandırmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

izmirli_m

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar :
Bugun kurumuş bir kondansatöre saf su ilavesi yaptım. Kondansatör düzeldi.

Şırınga ile kondansatöre saf su ilavesi yapınca düzeliyor :)

Daha sonra değişik bir şey denedim.
Kondansatöre çamaşır suyu eklemek :)
Evet çamaşır suyu ekledim ve kondansatör süper şarj ve deşarj oluyor :)
Denemek isteyenler olabilir.
Pahalı olan kondansatörler üzerinde denemek isteyenler deneyebilir.

Direk akü asidi koy, çam. suyu hafif kalır :D. (sakın bunları yapmayın!)
Bunu yapmak da başkasının aklına gelmezdi, hangi basit aletlerle şarj - deşarj işlemini gerçekleştirdiniz sırf meraktan soruyorum? Değerini okuyabileceğiniz veya karşılaştrıma yapacağınız eş değer kond yok di mi?

Arkadaş kondansatör kaç paraki bu kadar heyecana giriyorsun isitani gordumde su koyani görmedim:)

Ya görüp okuyup başka biri deneyecek kondansatörün üstünü delecek içerideki plakaları kısa devre edecek fark etmeyecek. Suyu dolduracak sonra ver elektriği kısa devre ile kaynayan su milletin yüzüne gözüne gelecek allah korusun.

Merhaba arkadaşlar. Deneyci ve araştırmacı ruhundan dolayı arkadaşı tebrik ediyorum. Fakat uygulama rasgele yapıldığı için doğru bulmuyorum. Hele ki çamaşır suyu doğru değil. En fazla ne olur bilmiyorum ama en azından dikkatli olmakta fayda var.

Aşağıdaki videoda ecnebi bir şahıs, kurumuş "sahte" kondansatöre elektrolit ilavesi yaparak deneyler yapıyor. Bu deneyleri yaparken "etilen glikol, borik asit" gibi maddelerden bahsediyor. Ama bu kondansatörleri kullanacağını iddia etmiyor. Sadece testler yapıyor. Video açıklamasında da şöyle yazıyor:
"Araç performans arttırıcı'daki kapasitörlerin sahte (gerçek kapaklar, sadece elektrolitsiz kuru) olduğunu keşfettikten sonra, ne olduğunu görmek için biraz elektrolit ekleyebileceğim önerildi.

Resmi tarifin ne olduğundan emin değilim, ancak bazı erken elektrolitler etilen glikol ve borik aside dayanıyordu. Biraz uyguladım ve sonra birazını da içtim ..." Videoda gırgır olsun diye tadına bakıyor :)
Buyrun bir bakın.

İyi iyi güzel baya mesaj yazan olmuş :)
Suyu fazla koymayın :)
Deney yapıyoruz.
İlla ki yapın demedik deneyin dedik :)

Akü mü bu saf su ilave ediyorsunuz? :p:D
Akü tabi ki ne sandın :)
Pil ve akünün değişik versiyonu :) hala bunu anlamadıysan bırak şu elektroniği gözünü seveyim :)

İyi iyi güzel baya mesaj yazan olmuş :)
Suyu fazla koymayın :)
Deney yapıyoruz.
İlla ki yapın demedik deneyin dedik :)

Akü tabi ki ne sandın :)
Pil ve akünün değişik versiyonu :) hala bunu anlamadıysan bırak şu elektroniği gözünü seveyim :)

Kondansatore pil ve aku diyorsunuz himmm..

Bence siz birakin gozunuzu seveyim. Isim geregi elektronikle ic iceyim. Birakmam mumkun degil.

Kondansatore pil ve aku diyorsunuz himmm..

Bence siz birakin gozunuzu seveyim. Isim geregi elektronikle ic iceyim. Birakmam mumkun degil.
Ben zaten elektronikçi değilim. :)
Ben sadece deney yaparım.
Olmayacak işlerle uğraşırım. Boş vaktim çoktur.

Ben zaten elektronikçi değilim. :)
Ben sadece deney yaparım.
Olmayacak işlerle uğraşırım. Boş vaktim çoktur.

Deney yapın ama yanlış yönlendirmeyin. Kondansatörleri araştırın içerisindeki sıvının özelliklerini öğrenin. Kimsenin kaza yaşamasına mesul olmayın. Bu nacizane tavsiye. Yoksa deney yapmanıza bir şey demiyoruz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,926
Son üye
StratoMaster

Yeni konular

Geri